Через загальні тенденції останніх років і дистанційний режим значної частини учбового року 2019 – 2020, результати ЗНО виявилися невтішними по всій країні
Через занепад економіки в Україні страждає в тому числі й освіта. Хоч загальні організаційні питання шкіл Запоріжжя вирішує міська влада, але без системної підтримки держави підняти престиж професії педагогів не вийде. До того ж, цього року у Міносвіти знов «зарубали» постанову про підвищення зарплат освітянам. Проте вирішили добавити в обов’язкові предмети ЗНО математику, що стане випробуванням для родин багатьох випускників. Які результати ЗНО школярі продемонстрували цього року, розбиралася кореспондентка «ЗС»
Найвищі показники запорізьких школярів
За результатами виявили найкращі результати серед запорізьких шкіл. У ТОП увійшли навчальні заклади, де був найбільший відсоток учнів, які здали ЗНО в цьому році на 160-200 балів. Рейтинги склали з трьох основних предметів – українська мова і література, математика та англійська мова.
Топ кращих шкіл
Українська мова і література
- Гімназія № 31 – 83,93%
- Колегіум «Елінт» – 77,05%
- Класичний ліцей – 73,33%
- Ліцей «Перспектива» – 72,59%
- Гімназія № 28 – 72,37%
Математика
- Гімназія № 28 – 87,5%
- Гімназія № 31 – 80%
- Ліцей № 105 – 77,77%
- Ліцей «Перспектива» – 76,59%
- Класичний ліцей – 66,66%
Англійська мова
- Ліцей економіки та інформаційних технологій – 100% (але це 1 людина)
- Гімназія № 31 – 88,89%
- Гімназія № 28 – 82,92%
- Гімназія № 11 – 77,96%
- Гімназія № 93 – 71,88%
На скільки можна оцінювати за цими результатами роботу сучасної освіти? – ми поцікавились у педагогів. Катерина Коломієць, педагог із більше ніж 30-літнім стажем роботи, каже, що оцінювати рівень шкіл та в цілому якість знань за результатами ЗНО – непрофесійно, адже це рейтинг учнів, а не шкіл.
Також вчителька відзначає, що через занепад економіки в країні дуже страждає освіта. «Відсоток ВВП на освіту низький, держава веде політику не для людей. Таке ставлення до галузі ледь можна назвати соціально-орієнтованим», – ділиться своєю думкою Катерина Коломієць.
Дійсно, у 2019 році на освіту в бюджеті закладалося 6,2 % ВВП, на 2020 рік закладається 5,7 % ВВП. До слова, частка витрат на середню освіту для України є стандартною за світовими показниками. Але з огляду на катастрофічне відставання ВВП України від розвинутих країн світу, доцільно порівнювати не тільки відсоток витрат від розміру офіційного і «тіньового» ВВП, а й передусім розмір витрат на одного учня. У Західній Європі та США поширеним є таке порівняння обсягу витрат на одного учня за 12 років навчання: «шкільна освіта одного учня коштує стільки, скільки хороший спортивний автомобіль».
Не всі здали ЗНО
За результатами двох сесій ЗНО-2020 стало очевидно, що не всі випускники виявилися до нього готовими. За даними Українського центру оцінювання якості освіти, 8% запорізьких випускників не змогли подолати мінімальний прохідний бал (див. інфографіку).
Так, у школі №18 не подолали поріг 20,45% випускників, у школі №5 – 26,67% випускників, у школі №97 – 21,43%, у школі №41 – 23,81%, у школі №64 – 21,43% та ін.
Далі буде ще складніше
Вочевидь, завдання ЗНО стають усе складнішими. Та й карантин цього року показав наслідки такої організації освітнього процесу, зробивши свою чорну справу та завадивши багатьом добре підготуватися до іспитів. Тож зараз батьки майбутніх випускників у розпачі: дітям загрожує складне навчання цього року.
До того ж, новації Міносвіти вимагають скористатися послугами репетиторів, що відіб’ється на сімейних бюджетах. Справа в тому, що з 2021 року державна підсумкова атестація з математики для випускних шкіл, які здобувають повну загальну середню освіту, стане обов’язковою. Відповідне рішення прийнято Колегією Міністерства освіти і науки. Планується, що державна підсумкова атестація з математики у формі ЗНО буде проводитись із використанням завдань двох рівнів: рівня стандарту та профільного. Також рішенням колегії МОН передбачено, що, починаючи з 2021 року, підтвердженням факту отримання особою повної загальної середньої освіти стане успішне проходження нею державної підсумкової атестації.
Українському центру оцінювання якості освіти доручено підготувати і організувати ознайомлення громадськості з демонстраційними зразками завдань з математики, які будуть використовуватися для проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Грошей у бюджеті країни не знайшли
Щоб запобігти зниженню якості освіти в Україні, необхідно, щоб держава збільшила мотивацію вчителів у підготовці учнів. Колись професія вчителя вважалася почесною, про педагогів співали пісні, знімали фільми. Проте зараз професія у занепаді. Питання навіть не в тому, наскільки вчителі зацікавленні у роботі. Проблема в іншому: як (не) стимулює держава вчителів?
Наприклад, з 1 вересня зарплати вчителів мали зрости. У постанові Кабміну йшла мова, що керівники бюджетних підприємств повинні також зберігати різницю між зарплатами висококваліфікованих співробітників і працівників без спеціальних навичок. Але підвищення зарплат вчителі так і не дочекалися.
Цей законопроект Міносвіти поставило на паузу з причини нестачі грошей. Хоча в Запоріжжі міська влада підтримує освітян. Наприклад, у серпні на сесії міськради прийняли рішення про виділення додаткових коштів на зарплати медикам і педагогам, так як державна субвенція повністю не покриває виплати. Зокрема, з міського бюджету виділили 25 мільйонів на зарплати медикам і 50 мільйонів на заробітні плати для педагогів. Крім того, направили майже 3 млн грн на закупівлю антисептиків і дезінфікуючих засобів для навчальних закладів міста.
Як запорізькі абітурієнти здали ЗНО:
- Не подолали поріг – 461 учень
- Набрали у ЗНО 100-120 балів – 1377
- 120-140 балів – 1388
- 140-160 балів – 1213
- 160-180 балів – 831
- 180-200 балів – 483
Читайте також: Запорізьку музичну школу просто не впізнати