Запоріжці мають змогу спостерігати за життям тварин і птахів і в заповіднику, і в міських парках
20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. Цього дня була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття. Біорізноманіття Земної кулі – це приблизно 1,6 млн описаних біологічних видів, але, за різними оцінками, реальна кількість видів на Землі є значно більшою. Споживацьке ставлення до природних ресурсів призводить до втрати лісів, степів, які є середовищем існування багатьох видів, зокрема тих, що занесені до Червоної книги.
Людство має переглянути взаємини з природою
Біологи та екологи стверджують, що будь-який живий організм грає свою роль в екосистемі і представляється часткою харчового ланцюга, які складаються в харчові мережі. Якщо одна частинка такого ланцюга випадає, під загрозою знаходиться вся екосистема. Скорочення видів тварин і рослин викликає деградацію екосистеми. Результат – опустелювання земель, скорочення продуктивності земельних угідь і, зрештою, погіршення умов життя.
У реаліях, коли природа вже голосить SOS, людство вимушене переглянути своє ставлення до навколишнього природного середовища. Адже, незважаючи на всі наші технологічні досягнення, ми повністю залежні від здорових і різноманітних екосистем для забезпечення себе водою, продуктами харчування, медикаментами, одягом, паливом, енергією та, зрештою, притулком.
Сьогодні у світі під загрозою зникнення перебуває понад 7 тис. видів тварин і майже 60 тис. видів рослин.
Україна має багатий рослинний та тваринний світ. На її теренах налічується понад 25 тис. видів рослин: 5100 судинних рослин, понад 15 тис. грибів і слизовиків, понад 1 тис. лишайників, майже 800 мохоподібних і близько 4 тис. водоростей. Мешкають 45 тис. різноманітних видів тварин: понад 35 тис. комах, майже 3,5 тис. членистоногих, 44 тис. безхребетних, близько 200 риб, 17 земноводних, 21 плазунів, близько 400 птахів і 108 ссавців.
Світ флори та фауни Національного заповідника «Хортиця»
На території заповідного острова мешкає понад 250 видів тварин, багато з яких – дуже рідкісні. Також на Хортиці живуть 120 видів птахів, 10 видів плазунів, 5 видів земноводних. Знайшли прихисток на острові ондатри, лисиці, зайці, куниці, кабани, козулі, фазани, олені. Мешкає там і рідкісна тваринка соня – невеликий гризун, схожий трохи на мишу, трохи на білку. Колись мешкав на острові і лось, та, на жаль, браконьєри його винищили.
Серед розмаїття видів одним з найбільш вражаючих мешканців Хортиці є плямистий олень. Олені живуть у заповідній, південній частині острова Хортиця. Завдяки віддаленості від людей, автомобілів та інших негативних факторів цивілізації, ці тварини почуваються досить комфортно. Популяція плямистих оленів на Хортиці росте з року в рік. Незважаючи на значний розмір цих тварин і досить велику популяцію виду, зустріти їх на Хортиці – дуже велика удача.
Турбувати тварин дуже небажано, і якщо ви коли-небудь зустрінете їх на своєму шляху, постарайтеся не злякати оленів – спостерігати за ними на відстані теж дуже цікаво.
Найяскравіше забарвлення в оленів влітку – тоді вони стають рудими, а по всьому тілу добре видно світлі плями. На зиму забарвлення змінюється на більш тьмяне і темне, а плями стають майже непомітними.
Довжина тіла оленя становить 160-180 см, висота в холці 95-112 см, маса – від 75 до 130 кг.
Харчуються олені трав’янистими рослинами, опалими жолудями, горіхами і плодами, листям дерев і чагарників, грибами, ягодами, а взимку можуть харчуватися корою і гілками дерев. Самки у віці 2-3 років і старше щорічно приносять потомство – 1 або 2 олені. Сезон розмноження оленів проходить восени.
На Хортиці зимують рідкісні птахи
Нижній б’єф Дніпровської ГЕС, що входить до складу ВБУ, є найціннішою територією для зимівлі водно-болотних та хижих птахів в межах Дніпровського екологічного коридору на території Запорізької області. Тут навіть у найсуворіші зими залишається незамерзаюча ділянка русла Дніпра площею близько 500 га, яка багата кормом за рахунок риби, водоростями та водними молюсками. На зазначеній акваторії розташований архіпелаг з понад 10 малих островів, що слугують місцем ночівлі та перепочинку для зимувальних бакланів, мартинів, інших водоплавних та хижих птахів. Також в межах акваторії розташований острів Хортиця – найбільший острів на Дніпрі, що підтримує понад 60 осілих та зимівних видів птахів.
– За результатами середньозимових обліків водно-болотних птахів, що проводяться впродовж останніх 10 років, встановлено, що на зазначеній території постійно зимує крех великий у кількості 500-11000 особин, крижень – 300-900 особин, баклан великий – 350-1000 особин, мартин жовтоногий – 500-2500 особин, мартин сивий – 300-3000 особин, мартин звичайний – 200-2200 особин. Також тут зустрічаються під час зимівлі такі рідкісні види як: баклан малий, казарка червоновола, крех середній, гоголь, турпан, орлан-білохвіст, сапсан. Протягом останніх 5 років тут були зареєстровані нові для фауни Запоріжжя види водоплавних птахів – морянка, пірникоза мала, синьга, мандаринка, – повідомив науковий співробітник сектора охорони природи Національного заповідника «Хортиця» Сергій Козодавов.
Вони теж мешканці Запоріжжя
Центральний парк культури і відпочинку «Дубовий Гай» – одне з найбільш екологічно чистих місць в місті. Загальна його площа складає понад 57 га, з них 5 – природно-заповідний фонд. Наразі це місце досить популярне серед мешканців та гостей Запоріжжя. В гаю можна побачити різноманіття флори та фауни. По деревах стрибають білки, в озері окрім риби плавають лебеді та качки, живуть видри, які, до слова, занесені до Червоної книги України. В соціальних мережах запоріжці щодня діляться світлинами тварин, яких побачили в парках, скверах та зелених зонах нашого міста.
Героями фотосесій найчастіше стають золоті коропи та черепахи, які оселилися в озері у Вознесенівському парку. Також фотографам посміхається удача зробити вдалий кадр тварини в природному середовищі на Хортиці, на Великому Лузі, в урочищі Вирва – унікальному мальовничому місці на правому березі Дніпра. Наприклад, фотограф Олександр Поздняков нещодавно там зустрів зайця. 1 травня він написав на Фейсбуці: «Десь на Вирві, вухатий біг від мого велосипеда, повернув у кущі і думав, що я його не бачу. Поки він міркував, я мало не поповзом підкрався максимально близько і зробив пару знімків».
Запоріжанка Вікторія Наумова зустріла ціле сімейство лисиць в Хортицькому районі біля пляжу «Магадан». Милих тварин вона зняла на відео і опублікувала його на своїй сторінці в Фейсбуці.
«Вперше бачу виводок лисенят в досить людному місці. Посеред дня», – підписала дівчина відео.
Читайте також: Як запоріжцям рятувати стрижів