Вісники весни – стрижі – прилітають до нас із настанням теплої погоди для того, щоб вивести пташенят і наприкінці літа знов полетіти в теплі краї
В основному це чорний стриж (серпокрилець) з Південної Африки. Нерідко маленькі пташенята випадають з гнізда. Тоді їм потрібна допомога людей.
Все життя в небі
Дехто думає, якщо пташеня стрижа лежить на землі, воно вчиться літати, і його не потрібно чіпати. Це зовсім не так, адже серпокрильцеві пташенята взагалі не вчаться літати, вони виростають і, вилетівши в небо прямо з гнізда, відправляються в теплі краї наприкінці літа. Дорослі стрижі теж не сідають на землю, вони навіть сплять на льоту. Тож, якщо ви знайшли стрижа на землі, це або хворий дорослий птах, або стриженча, яке випало з гнізда, що трапляється нерідко. Виходити стрижа нелегко, але можливо за достатньої старанності. Зауважимо, серпокрильці все своє життя знаходяться в небі, тому вони не хворіють і не переносять хвороби птахів, людей, а навпаки, заражаються тут, на землі, від нас.
Пташеня, яке вчиться літати, можна відрізнити за сформованим пером, без трубочок і пролисин, – такі пташенята бадьоро стрибають і трохи перелітають з місця на місце. Те, що вони поки не бояться людей – нормально.
Якщо ви знайшли таке пташеня на проїжджій частині або в небезпечній близькості від собак чи котів – перенесіть його недалеко в місце побезпечніше і посадіть на дерево.
Необхідно впевнитися, відійшовши подалі, що батьки помітили його і годують. Забирати таке пташеня можна, коли абсолютно ясно, що з якоїсь причини воно залишилося одне або хворе.
Якщо ви забрали пташеня з дурощів чи невігластва, поверніть його на те ж саме місце якомога швидше і впевніться, що батьки його знайшли. Навіть якщо пройшло кілька днів, таке можливо.
Що робити з постраждалим птахом
Отже, якщо ви знайшли стрижа на землі, перш за все необхідно визначити, дорослий це птах, або ще пташеня. Пташенята в основному з’являються наприкінці червня і на вигляд без пір’я, або пір’я ще маленьке. Якщо птах на вигляд вже сформований – він дорослий.
Якщо птах не травмований, найкраще залишити його на деякий час в коробці, щоб він зміг прийти в себе. Можна дати пару крапель води збоку в дзьоб, але не більше. До слова, у пташеняти або дорослого птаха, що лежить на землі без видимих ??пошкоджень, може бути струс мозку. (Посвітіть ліхтариком в очі, чи одночасно звужуються зіниці. Якщо ні – у стрижа струс мозку). Часто це буває з птахами, збитими на трасі, і з дорослими стрижами, які врізаються у скляні вітрини та вікна будинків. У цьому випадку, напоївши птицю водою, ви можете спровокувати у неї набряк мозку. Таких постраждалих необхідно обмежити в питві, краще замінити воду фізрозчином і помістити постраждалого в тихе затемнене місце.
Якщо є можливість – уважно огляньте крила і пір’я, чи симетрично вони розкриваються, чи немає крові (рани можливо обробити хлоргексидином), чи не травмовані лапки.
Краще все це робити в рукавицях чи серветці – щоб не зашкодити птаху.
Якщо під час дощу та буревію ви знайшли мокрого серпокрильця, обережно покладіть його в серветку чи ганчірку, заберіть додому, покладіть в коробку. Також туди потрібно покласти багато серветок (витирати птаха не потрібно) і поставити коробку в тепле та темне місце, щоб птах висихав.
Так тримати до того часу, поки у птаха не буде сухим пір’я. Можна нагодувати комахами. Потім, якщо ушкоджень нема – пташку винести на вулицю, посадити на руки та дати змогу самій полетіти.
Чим годувати стрижів
Чомусь люди впевнені, що пташенята обожнюють булки, пшоно і ковбасу. І, звичайно, дощових хробаків. Правда, маленьке пташеня їстиме все, що ви йому дасте. Але краще відкрийте інтернет, визначте вид пташки та прочитайте на форумах, чим його годувати, щоб не нашкодити.
Що їдять стрижі? У небі – повітряний планктон. Чим можна годувати стрижа, поки він у вас? Для стрижів є система годування тими комахами, які наближено замінюють небесний раціон. В день дорослому стрижу потрібно 12 г комах, годувати 3-4 рази в добу. Стриж, можливо, спочатку сам не буде їсти, але з часом звикне, і у вас не буде проблем з годуванням. А поки доведеться його годувати насильно, попередньо відкриваючи птиці дуже обережно дзьоб тільки збоку, якщо є помічники, ще й краще: одна людина відкриває дзьоб, інша кладе в нього комаху.
Птицю на годування діставати з коробки або в рукавичках, або попередньо замотати в серветку або ганчірку – щоб не пошкодити пір’я.
Основна їжа для серпокрильця: банановий або домовий цвіркун (лапки треба видалити), туркменський чи мармуровий тарган, аргентинський тарган (годувати тільки пузиками), мурашині лялечки, які можливо зібрати в лісу в мурашнику (зберігати в морозильній камері), борошняний білий черв’як, коник, якого можливо спіймати в полі (перед годуванням проморозити до 24 годин), нічні метелики, комарі, трутні, мухи.
Як відпустити пташку на волю
Серпокрилець до польоту повинен сидіти в коробці, можливо, в переносці. Тренуватись, літати, гуляти – йому не потрібно.
Здорового птаха потрібно випустити на волю. Попередньо необхідно подивитися, яка буде погода вперед на 3 дні – щоб не було дуже спекотно і холодно, і не було сильних дощів. Взявши коробку з птахом, знайдіть поблизу місце, де немає висотних будівель і дерев – за можливості місцевість повинна бути відкритою, і щоб не було зграї диких птахів. Посадіть птаха на руку і чекайте. Як тільки він буде готовий до польоту – полетить, спочатку низько над землею, роблячи кола, потім все вище і вище прямуючи в небо.
Якщо птах не може злетіти і падає на землю – значить ще не готовий, бо є ще травми, і у вас є шанс ще його погодувати і відпустити.
І що найголовніше, коли ви знайшли стрижа – його життя тільки в ваших руках. Немає у нас в країні притулків, центрів і тим паче зоопарків для утримання стрижів, є тільки волонтери, які вам можуть допомогти.
Не підбирайте пташенят на Хортиці!
У розпал сезону гніздування птахів, прогулюючись Хортицею, ви можете зустріти маленьку пташку з короткими крилами і ледь помітним хвостиком, цілком імовірно, що перед вами – зльоток. Це – молодий птах, який вже може залишати своє гніздо. Він вчиться літати, а його батьки, як завжди, слідкують за ним (швидше за все, ви цього не помітите, поки будете перебувати поруч із гніздом і маленькою пташкою). Молоді птахи залишають гніздо, ще не вміючи літати. У перші кілька днів вони стрибають по землі, у разі потреби їх можуть захистити батьки, які постійно перебувають неподалік. Через декілька днів крила підростають, і пташка вже може злетіти в разі небезпеки, переміститися на невелику відстань, сісти на гілку або повернутися в гніздо.
Забирати пташеня додому можна, тільки якщо ви виявили у нього явне пошкодження (наприклад, перелом), або якщо пташеня проявляє дуже неприродну нерухомість (не встає на ноги).
Скільки померло пташенят через те, що їх вчасно не нагодували!
Навіть кілька годин тут можуть мати значення.
Здорове вороненя або пташеня шпака голосно кричить, відкриває дзьобик, вимагаючи їжу.
А от совеня або пташеня сокола не будуть так робити, навіть якщо сильно голодні.
Згодом вони стануть брати піднесене до дзьоба порізане м’ясо і ковтати його.
А якщо вони його не беруть, необхідно почати годувати їх, розтуляючи дзьоб і закладаючи шматочки всередину.
Голуб’ята можуть просити їжу, видаючи писк і тремтячи крильцями, але розтискати дзьоб і закладати туди зерно теж доведеться вам самим.
Особливо вводять в оману підрослі голубині пташенята, які вчаться літати. За розміром вони майже з дорослу птицю, вже починають літати і ніби щось клюють. Але перевірте їхній зоб, якщо він пустий – пташеня необхідно догодовувати!
Існує міф, буцімто якщо людина мацала пташеня будь-якого віку – батьки його вже не приймуть, тому його необхідно забрати.
Це неправда, батьки не кинуть помацане пташеня. Але лізти до пташенят в природі дійсно шкідливо, особливо коли вони в гнізді.
Крім того, пташенята можуть злякатися і вилетіти завчасно, чи ви можете викрити гніздо для хижаків.
Читайте також: У Запоріжжі квітнуть сакури та магнолії