Придбані продукти на стихійних ринках усе частіше призводять до небезпечних хвороб – іноді смертельних

Купуючи товари на несанкціонованих ярмарках, люди ризикують здоров’ям і життям своїх родин. А недобросовісні покупці наживаються на їхній необізнаності. Чи зможе хтось на це вплинути?

Ми продовжуємо відстежувати ситуацію, що склалася в місті у зв’язку із несанкціонованою торгівлею. Минулої суботи наші кореспонденти взяли участь у рейді на стихійному ринку біля цирку, під час якого представники Вознесенівської районної адміністрації, керівництво інспекції з благоустрою, працівники інших профільних департаментів та правоохоронці розповіли учасникам стихійної торгівлі про закриття ярмарку та запропонували зайняти вільні місця на запорізьких комунальних ринках.

Нагадаємо, що у листопаді з метою запобігання незаконній торгівлі ярмарок біля цирку був офіційно заборонений. Причина – невиконання його першочергових функцій, регулярне засмічення територій та збут неперевіреного в спеціалізованих лабораторіях товару.

Заступник голови районної адміністрації ЗМР по Вознесенівському району Єгор Демчевський розповів, що до них багаторазово поступали скарги від відвідувачів цирку, театру юного глядача, спорткомплексу «Будівельник» та католицького храму. Багато сміття залишається після ярмарку, це дуже незручно, негігієнічно. А деякі діти просто лякаються.

– Ми попереджаємо суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють торгівлю на цьому ярмарку, про те, що розпорядженням міського голови від 13 листопада ярмарок заборонено, – відзначив Єгор Демчевський. – Ознайомлюємо із тим, що вони можуть отримати місця на будь-якому ринку комунальної власності. Також попереджаємо місцевих жителів, які купують тут продукти, про те, що товари не проходять лабораторну перевірку, та є певна небезпека. Ці акції будемо проводити протягом 2-х тижнів, а надалі свої дії почнуть виконувати працівники поліції. На порушників будуть складатися протоколи. А також проводитись вилучення продукції, вагів, лотків.

Представник КП «Запоріжринок» Михайло Кривенко запропонував всім бажаючим місця на комунальних ринках, бо вільні території є на усіх з 7 існуючих. На кожному ринку є лабораторії, які визначать якість товару і можливість його продажу.

– Прохання звертатися до адміністрацій, – каже Михайло Кривенко. – На «Критому ринку», наприклад, ціна за погонний метр складає приблизно 7 гривень. Якщо орендувати намет – вартість складе 10 гривень. Є яєчні ряди, на яких є намети 2*2: коштувати такий намет буде 10, 99 грн/день. Один метр на рядах буде коштувати 7,99 грн. Комунальна стоянка 10 грн\день, а ті що навколо – по 15 грн/день.

Начальник інспекції з благоустрою ЗМР Віталій Лисенко зазначив, що за порушення правил благоустрою, за здійснення стихійної торгівлі існує адміністративна відповідальність за 152-ю статтею. Забороняється стихійна торгівля, продаж продукції з рук, лотків у місцях, де немає на це дозвільних документів, або немає розпорядження райадміністрації щодо надання дозволу на торгівлю, або це є торгівля не на комунальних ринках міста.

Під час рейду Віталій Лисенко підкреслив, що в більшості торгують тут не власною продукцією, яка вирощена на присадибних ділянках або привезена з села.

– Велика кількість риби, цукерок та іншої продукції, яка є просто перекупленою. Тому заяви про те, що міська рада не дає торгувати товаровиробникам, не підтверджуються, – відмітив він. – Крім того, торговці повинні мати при собі документи, санітарну книжку, проходити лабораторний контроль якості продукції. Все це гарантується на комунальних ринках. І це унеможливлює покупку продукції у людей, які хворі на інфекційні захворювання. Зараз дуже велика проблема з інфекційними захворюваннями. Велика кількість епідемій, є проблема зараження свинини. Також місця не мають бути запилені при покупці продукції.

Чи вдалося достукатися до торговців та покупців – можна побачити вже за пару тижнів.

В заручниках у міфів

У вівторок під час зустрічі із журналістами радник міського голови Валерій Еделєв, представники райадміністрації, інспекції з благоустрою та профільних департаментів, правоохоронці розповіли про розвиток ситуації. Валерій Еделєв зазначив, що до нього надійшли звернення Держпродспоживслужби про випадки ботулізму після покупок на стихійних ринках. Спеціалісти служби наполягають на посиленні боротьби з такою торгівлею.

Директор «Критого ринку» КП «Запоріжринок» Олександр Змієвський вважає, що розповіді про супердешеві товари на ярмарку – міф.

– Різниці в ціні продукції практично немає. Але у нас всі підприємці сплачують всі послуги ринку, а на площі біля цирку ніхто нікому не платить. За 3 тижні до мене звернувся всього один підприємець із Куйбишевського району, який випікає хліб. І він тепер стоїть на місці. Ніхто з ярмарку не приходив і не звертався. На «Критому ринку» є вільними приблизно 300 місць, а на ярмарку – не більш 120 торговців. А взагалі у Запоріжжі 7 комунальних ринків – тому можна працювати там, де зручно. Місця є скрізь. За погонний метр у нас ціна 7 гривень і 50 копійок на день. Це соціальна цінова політика. До речі, наші підприємці запитують: а чого ми тут торгуємо – підемо на ярмарок, там дорожче продати можна. Тому ціни на ярмарку вище, ніж на ринках міста.

Валерій Еделєв вважає, що просто у багатьох в пам’яті лишилося, що ярмарок – це соціальний ринок.

– Зараз це не так. Ціни зрівнялися. А потрапити на ринок однаково просто, як і до цирку. Тому казати про якісь незручності – немає сенсу. Для покупців на ринку тільки вигідно: є гарантія якості продуктів, – підкреслив він. – Пропонуємо місця на ринках, хороші умови. Якщо там є соціально незахищені, наприклад, бабусі, яким дорого платити – то бабусі будуть користуватися торговим місцем безкоштовно. Крім того, влітку, коли ці бабусі приїжджають із дач з продуктами – ми подовжуємо роботу ринків до 19-ї години».

Безпека громадян – на 120 місці

На запитання журналістів, яких конкретно заходів вживають правоохоронці задля дотримання закону та забезпечення безпеки громадян, заступник начальника Дніпровського відділу поліції Леонід Васильєв відповів, що певні заходи вже проводилися. Але «чи півроку тому, чи більше». І це, за його словами, викликало суспільний резонанс та невдоволення тих, хто там здійснює торгівлю.

– Тому було ухвалено рішення спочатку провести роз’яснювальну роботу серед торговців. А після цього вже вживати якихось заходів, – вважає силовик.

Журналіст: – Але ж є Кодекс України про адміністративні порушення. Там прописані статті, які порушуються. То чому ви не відповідаєте на це, а враховуєте лише незадоволення?

Л.В.: – Поліція відповідає за громадську думку! Здійснюється оцінювання роботи поліції в тому числі. Так, порушений ряд статей, наприклад, про благоустрій та несанкціоновану торгівлю. Спільно із працівниками районної адміністрації, департаменту проводили роз’яснювальну роботу майже 2 тижні. Цей ринок працює тільки в суботу та неділю…

Цікаво, але керівник поліції, який, за його власними словами, контролює процес, навіть не знає, що по неділях торгівля там не ведеться…

Л.В.: – Зараз ухвалено спільно із міською радою рішення про те, що торгівлю необхідно закривати. Тому робота в цьому напрямку активізувалася. А протоколи працівники поліції складають.

Журналіст: – А скільки можна незаконно торгувати перед тим, як відбудеться конфіскація товару – з урахуванням того, що ви проводите роз’яснювальну роботу вже півроку?

Л.В.: – Спочатку людям треба донести те, що це незаконно. Будемо доводити до всіх.

Журналіст: – Але чому, все ж, на звернення журналістів про адмінпорушення дільничний інспектор заявляє, що протоколи оформляти не буде? Саме так він відповів тиждень тому…

Л.В.: – З цього приводу проведемо службове розслідування – чому Масонов відмовився оформляти протокол.

На наш погляд, проблема масштабніша, ніж окремо взятий ярмарок біля цирку. Про це й запитали у радника міського голови.

– Валерій Гаврилович, наскільки ефективна сьогодні взаємодія міської влади із правоохоронцями? Адже владу практично змушують брати на себе якісь силові методи впливу. Водночас, коли правоохоронці заявляють, що більш враховують громадську думку, аніж закони.

Із силовими структурами у нас завжди були добрі стосунки. Бо робимо одну справу, – розповів Валерій Еделєв. – Ми неодноразово зверталися до Верховної ради попередніх скликань із проханням надати нам повноваження боротися зі стихійною торгівлею. Але кожного разу нам відповідали, що стихійна торгівля – це правопорушення. І тому цим повинні займатися силові структури, правоохоронці. Не в компетенції органів місцевого самоврядування розганяти стихійну торгівлю. Можемо лише роз’яснювати, що це погано. Та штрафувати на 17 гривень. Ми давно ведемо діалог із силовиками на цю тему. Їхня відповідь завжди одна: у них дуже багато проблем, і питання стихійної торгівлі стоїть на 120-му місці. Нема сил займатися питанням системно. Тому це проблема загальнодержавна. І без допомоги силових структур ми нічого не зробимо.

Читайте також: У Запоріжжі спеціальні інспектори будуть штрафувати автохамів