У художній галереї Запорізького історико-культурного центру «Хортиця» відкрилася виставка живопису «Козацька Україна в картинах Мирослава Добрянського»
Ця подія була присвячена 65-річчю митця. Було представлено майже 70 картин, написаних олією, та біля 100 графічних малюнків. Серед них – історичні, батальні, побутові сюжетно-тематичні композиції, позначені індивідуальною живописною манерою та власною життєвою філософією самобутнього митця.
– Мир, слава, добро – ці слова, закладені в імені художника, відображають його характер та світогляд. Колись ми разом з Мирославом вчилися на історичному факультеті Запорізького педінституту. 20 років тому доля нас звела знову. Я побачив його картини, та «захворів», як і він, козацькою тематикою. З того часу збираю колекцію цих дивовижних полотен, – наголошує директор центру Валерій Козирєв.
Мирослав Добрянський за фахом історик, але живописом займається із дитинства. Останні 30 років присвятив темі українського козацтва. В основі творчості майстра – епоха, яка охоплює більш ніж 300-річний період історії нашої країни. Художник підкреслює, що саме козаки відіграли у розвитку України найвизначнішу роль, взявши на себе провідну функцію боротьби за самозбереження української нації, визволення її з-під іноземного панування, формування та утвердження власної держави.
– Як бачите, мої батальні картини густонаселені, в них безліч героїв, облич, характерів, вони всі різні, індивідуальні. Коли працюю над картиною, ніби сам потрапляю в ту епоху, я серед тих людей, я один з них. Якщо цього не відчуваєш, то картина не вийде правдивою. За першою освітою я історик, а за другою – психолог, тому моя освіта серйозно допомагає в роботі… Перш ніж розпочати писати нову річ, я намагаюся досконально дізнатися про конкретну історичну подію з різних джерел, місце та час події, працюю над образами героїв. Одяг, зброя, знаряддя, предмети побуту тощо – все в історичній картині має значення. Та найголовніше – те, що ти хочеш сказати глядачеві цією картиною, – розповідає Мирослав Добрянський.
У роботах переплітаються елементи героїчного та романтичного. Художник не тільки переймається пошуком художніх засобів виразності, він замислюється над суттю, динамікою і достовірністю зображуваного, намагається дати свою інтерпретацію історичних подій.
– Дійсно, такої величезної та різноманітної колекції картин, що зображують життя козаків, немає ніде в Україні. Кажуть, що колись на Хортицю приїжджав великий художник Ілля Рєпін, щоб написати свою знамениту картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Мені здається, що Мирослав продовжує його живописні традиції, – підкреслює голова Запорізького обласного союзу промисловців «Потенціал» Олександр Головко.
За словами відвідувачів вернісажу, виставка «Козацька Україна в картинах Мирослава Добрянського» – це захоплююча подорож сторінками багатої на події історії нашого народу та презентація самобутнього таланту історика та художника.
– Мирослава Добрянського можна порівняти із Кобзарем. Тільки той віршував життя козаків, а художник дає нам можливість зазирнути в їхні обличчя, побачити козацьку радість та печаль та навіть прочитати їх думки, – поділився своїм враженням краєзнавець Сергій Сурченко.
Читайте також: У Запоріжжі показують цілющі картини