Зазвичай люди звертають увагу на проблеми тоді, коли часу на їхнє виправлення вже майже не залишається

Питання, яке постало перед світом та сколихнуло свідомість людства, вже отримало назву «сміттєвий апокаліпсис». Ви можете подумати, що вас це в жодному разі не торкнеться. Але подивіться собі під ноги – ви помиляєтесь.

Після нас – хоч потоп

Така філософія забирає здорове майбутнє наших нащадків. Ми надто багато сміття залишаємо після себе. Це глобальна проблема 21 століття. Кожен із нас у середньому за рік «продукує» 200 кг сміття, а тому на планеті вже практично немає незасмічених територій, і на кожен квадратний кілометр умовно припадає по 500 тис. тонн відходів. Відомо, що нині 7 частина України завалена сміттям. Лише під офіційними звалищами поховані 43 тис. кв. км, що дорівнює площі Данії. А кожен українець щодня додає мінімум кілограм сміття до цієї кількості. І тут вже арифметика проста: у середньому за день до запорізьких контейнерів потрапляє близько 750 тис. кг сміття (рахуючи за кількістю населення).

Як борються із засміченням європейські країни?

Вже за 2 роки Європейський Союз заборонить пластикові вироби одноразового використання. До 2021 року під заборону потраплять такі вироби, як ватні палички з пластику, столове приладдя з пластмаси, пластикові тарілки та соломинки, харчові контейнери з пінополістиролу тощо. План Євросоюзу підтримала одна із найвпливовіших держав світу – Німеччина. У цій країні 60 відсотків таких пакетів мають бути платними або замінені на більш екологічні варіанти. Понад 350 німецьких компаній самі пішли на цей крок. Наприклад, у Франкфурті-на-Майні на торговельній вулиці Берґер багато магазинів взагалі відмовилися від пластикових і картонних пакетів. Як альтернативу вони випустили 5 тис. торбин і роздавали їх безкоштовно на вулиці та у торгових центрах. Деякі європейські країни і раніше досить активно проявляли себе у боротьбі із пластиковими пакетами. Данія була першою країною, яка почала стягувати податок за використання пластикових пакетів ще у 1994 році (використання зменшилося приблизно удвічі). Ірландія взяла приклад зі скандинавської країни у 2002 році, що дало змогу зменшити використання пластикових пакетів на 90%. Не дозволено видавати безкоштовні поліетиленові пакети в магазинах Бельгії та Чехії. Наприкінці 2016 року ЄС ухвалив рішення, що до 2020 року у Європейському союзі перероблятимуть 50% усіх відходів, а сміття сортуватимуть на 4 обов’язкові фракції: скло, папір, метал та пластик, а також рештки продуктів.

Штрафні санкції можуть стати важелями впливу на людей. Така практика є в більшості європейських країн, але, на жаль, в Україні немає відповідного закону. У Німеччині сортування сміття – буденна справа. Як відомо, німці – прагматичний народ, який прагне ідеалу та точності в будь-якій сфері. Кожен мешканець сортує сміття вдома, а потім виносить і розкладає по контейнерах. Те, наскільки правильно відбувається сортування сміття, перевіряє поліція. У разі порушення правил у різних випадках штрафують одну людину, а інколи й цілий район, і не вивозять відсортоване сміття декілька тижнів.

Індустрія сортування не за горами

Нарікання на законодавство нічим не допоможе. Потрібно починати з себе, зі свого міста, своєї країни, впевнені еко-активісти.

Сортування сміття – процес, при якому відходи поділяються на різні групи: скло і склобій, папір та картон, пластик і метал, органічні залишки. Поділ сміття знаходиться під відповідальністю кожного окремо взятого громадянина. Ще з 1 січня 2018 р. кожен українець повинен сортувати сміття. Докорінних змін поки що не бачимо, але ж зрушення є.

Ми вирішили поспілкуватись із Юлією Калоша, однією з організаторів проєкту «ZpSpace», що допомагає людям, які хочуть сортувати сміття, втілити це правильне бажання у життя.Юлія Калоша

«В Україні немає налагодженої інфраструктури для роздільного збору сміття, та саме Запоріжжя в цьому плані має не найгіршу ситуацію, – радіє Юлія. – У нас багато пунктів прийому вторсировини, є сортувальна станція. Вони приймають в основному ПЕТ-пляшки, пластик з-під побутової хімії, скло, жерстяні банки, папір. Оскільки ці пункти прийому зазвичай непривабливі естетично, а попит на таку послугу зростає, ми (ініціатива Zpspace) у 2017 році організували спільно з DreamHostel пункт прийому прямо в хостелі. Він досі працює, навіть цілодобово. Щоправда, грошей за вторсировину там не дають, обслуговують цей пункт різні компанії, «Запоріжжявторресурси», зокрема, створена і працює станція сортування в с. Тепличному (за Шевченківським районом). Там досортовують сміття і продають переробникам по всій Україні. Також коворкінг Edison Space організував для своїх відвідувачів можливість сортувати деяке сміття. Все більше офісів ставлять у себе баки для окремих видів вторсировини. Тривалий час у Запоріжжі працював проєкт «Кольорові відра», співробітники якого надавали безкоштовні баки і збирали відсортоване сміття у шкіл і деяких офісів. На жаль, наразі вони припинили діяльність. Нещодавно відкрилась станція сортування Silpo Recycling на Бабурці, і планується відкриття ще однієї. Там за вторсировину дають бонуси на картку супермаркету. Якісь ОСББ впроваджують у себе роздільний збір сміття. А взагалі, сортування – безумовно необхідна міра боротьби із засміченням. Але важливо розуміти, що воно саме по собі не врятує нас від сміттєвої кризи».

Для того, аби не потонути в смітті, нам треба зменшувати кількість відходів – тільки так. Тобто робити своє споживання більш свідомим, відмовлятись від непотрібного пакування, зайвих речей. Намагатись, де можливо, купувати продукти у свою тару/мішечки, наприклад, каву з собою у свій кухоль і таке інше. До речі, існує проєкт ecofriendlycafe.org – це мапа кав’ярень, які за свій кухоль дають знижку або смаколик, таким чином заохочуючи екологічне споживання. Також повторне використання – дуже екологічне.

Сім’я нашої співрозмовниці Юлії є активними учасниками еко-руху, тож разом на добровільних засадах організували «Zpspace». Це проєкт для тих, хто живе в Запоріжжі та хоче сортувати сміття, але не знає, як почати й куди його здати. Тож для всіх свідомих жителів міста пропонуємо важливу інформацію.

Як скоротити створення сміття:

  • Краще не використати пакет, чим здати пакет в переробку.
  • Переробка/сортування. Спершу треба організувати простір для сортування вдома. Для цього достатньо виділити 5 окремих коробок або пакетів для пластику/заліза/скла, для паперу і для поліетиленових пакетів. У кожному районі нашого міста є пункти прийому вторсировини.
  • Передача речей в різноманітні фонди, бібліотеки.

З чого почати:

Розпочни сортувати
Організуй простір для сортування вдома та сортуй папір, пластик, поліетилен, скло. І ніколи не викидай в смітник батарейки й люмінесцентні лампи!3

Допомагай

Допомагати екології – це означає елементарно відмовитися від поліетиленового пакету в супермаркеті, звертати увагу на тип пакування, мати активну позицію. Популяризувати ідею серед друзів, знайомих і родичів.

Щільно стискай і здавай сміття

Здавай сміття в пункт прийому вторсировини біля свого дому, а що не вдасться здати – принось до пунктів прийому ZpSpace.

Читайте також: У Запоріжжі сплатили перший штраф за неправильну парковку