Сім’ї, в яких виховуються діти віком до трьох років, можуть отримувати додаткові 1 626 грн на оплату послуг няні
Цього року в Україні почала діяти соціальна програма «Муніципальна няня», завдяки якій батьки можуть безповоротно щомісяця отримувати відшкодування послуги няні. При цьому мати дитини може залишатися в декретній відпустці, а може і працювати.
Виплата здійснюється адресно одному з батьків дитини. Гроші можуть отримувати як батьки, так і усиновлювачі чи опікуни. Компенсація не залежить від громадянства батьків чи дитини, головне – аби вони легально проживали в Україні.
Щоб оформити «муніципальну няню», потрібно прийти до відділу соцзахисту за місцем проживання, принести копію офіційно укладеної з нянею угоди, документи, що підтверджують оплату послуг няні (квитанції, чеки, виписки з банківського рахунку), свій паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дитини, заяву на отримання компенсації. Опікуни мають принести рішення відповідного органу місцевого самоврядування про встановлення опіки.
Документи слід подати впродовж місяця з моменту укладення угоди з нянею. Щомісяця до 5 числа слід надавати документи про оплату праці няні. Рішення про нарахування компенсації ухвалюють місцеві органи соцзахисту протягом 10 днів від дати подання документів.
Розмір компенсації у 2019 році становить 1 626 грн на місяць – це прожитковий мінімум на дітей віком до шести років. При зміні прожиткового мінімуму протягом року сума компенсації залишатиметься незмінною. Якщо вартість послуг няні, яка зазначена в угоді, більша, ніж сума компенсації, то це жодним чином не завадить отримати гроші від держави. Тобто держава компенсує лише частину вартості послуг няні. Окрім цього, родини, в яких народився малюк, отримують бебі-бокси. В Запорізькій області їх отримали вже 6 тис. родин.
Компенсація на няню не заміняє інші соціальні виплати на дитину і виплачується окремо.
Батьки самі шукають і обирають фахівця, але обов’язково має бути офіційне працевлаштування няні.
Як писав сайт «Запорозька Січ», нянею можуть бути і бабуся, і дідусь. Потрібно лише зареєструватися або фізичною особою підприємцем, або юридичною особою, яка надає послугу догляду за дітьми до 3-х років. Це особливо вигідно тим бабусям чи дідусям, яким не вистачає страхового стажу до пенсії.
«Муніципальна няня» може укласти угоди відразу з двома родинами. В одній вона працюватиме до обіду, в іншій – по обіді. Офіційне оформлення няні дасть змогу обом сім’ям отримувати від держави додатково 1 626 гривень до щомісячних 860 грн виплат на дитину. У випадку, коли в сім’ї двоє маленьких дітей і одна няня, батьки можуть оформити дві угоди з нею і отримувати додатково на кожну дитину 1 626 грн.
Укладання угоди з «муніципальною нянею» регулюється Цивільним кодексом України, тому вона може бути укладена у будь-якій письмовій формі. Розроблення та затвердження типової форми угоди законодавством на сьогодні не передбачено. В угоді повинен бути зазначений обсяг робіт, нормований робочий час, відповідальність сторін, форс-мажорні обставини, перелік обов’язків няні, періодичність та вартість послуг няні. Нотаріального завірення вона не потребує.
Компенсація послуги не надається батькам, які є батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.
Органи соцзахисту залишають за собою право перевірити в державних реєстрах інформацію про няню. Няня має бути або фізична особа-підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91), або юридичною особою, яка надає послуги догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних та комунальних закладів освіти, повідомляється на сайті Регіонального центра з надання безоплатної вторинної допомоги у Донецькій та Запорізькій областях.
Нагадємо, як багатодітним сім’ям оформити додаткову допомогу в Запоріжжі.
Читайте також: У Запоріжжі батьки били малюка.