Відповідно до чинного законодавства України лікарські препарати на пільговій основі відпускаються в аптеках тільки за рецептами лікарів. Де і як отримати такий рецепт, читачам «ЗС» розповіла заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення КЗ «Запорізький Центр первинної медико-санітарної допомоги №1» Надія Шмиріна.

  • На сьогоднішній день перелік категорій населення і захворювань, при яких відпускаються препарати на пільговій основі, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань». Це інваліди та учасники Великої Вітчизняної війни, учасники бойових дій, інваліди загальних захворювань і т.д.

Пільгові рецепти виписуються тільки на препарати, що входять в національний перелік основних лікарських препаратів, затверджений постановою Кабінету міністрів УКра’ні від 25 березня 2009 р № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».

Рецепт на препарат виписується хворому за наявності показань, тому огляд пацієнта лікарем обов’язковий, лікар при необхідності відкоригує лікування. Не можна приймати препарати, призначені один раз, роками.


Рецепт лікаря дійсний протягом 1 місяця з дня виписки. У разі необхідності (відпустка, відрядження), лікарські препарати можуть бути виписані в кількості, передбаченій на трьох місячний курс лікування.

У місті Запоріжжі для отримання рецептів на лікарські препарати слід звертатися до дільничних терапевтів, педіатрів або лікарів загальної практики – сімейним лікарям. (Препарати для лікування цукрового діабету виписує ендокринолог). Ці лікарі працюють на базі восьми центрів первинної медико-санітарної допомоги та міської лікарні №7.

Прийом лікаря в сімейній амбулаторії проводиться за попереднім записом в тому числі і по телефону або по талону на прийом. Хворі, обмежені в пересуванні в зв’язку з хронічними захворюваннями, можуть здійснити виклик лікаря додому.

Зробити правильні призначення і оформити необхідний рецепт сімейному (дільничному) лікарю допоможуть висновки вузьких фахівців, виписні епікризи після стаціонарного лікування, дані додаткових досліджень.
Багато пацієнтів вважають, що економлять свій час, звертаючись замість лікаря за консультацією в аптеку до фахівця з фармацевтичною освітою. Але в результаті без об’єктивного огляду та оцінки клінічного стану вони отримують некоректні рекомендації і викидають свої гроші на ліки, які їм не допомагають, або навіть шкодять.

Отже, звертайтеся за допомогою до свого сімейного лікаря, який зможе компетентно допомогти у вирішенні багатьох проблем із вашим здоров’ям.