Гепатити – загальна назва гострих та хронічних запальних захворювань печінки вірусного походження
Існує 5 основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен з них може мати серйозні наслідки для здоров’я.
Бережіть свою печінку
Вірусні гепатити більш небезпечні, ніж ВІЛ-інфекція. Як свідчить статистика ВООЗ, близько 350 млн людей у світі хронічно інфіковані гепатитом В і приблизно 170 млн – гепатитом С, більше півмільйона з них щорічно помирають від цирозу і раку печінки.
У Запорізькій області за 2019 рік зареєстровано 571 випадок вірусних гепатитів серед дорослих та 13 серед дітей. 41 людина померла.
«Ласкавий вбивця» гепатит С
Україна входить до 17 країн світу, де зафіксовано високий рівень хронічного гепатиту. Офіційно інфіковано гепатитом С близько 3% населення, неофіційно – від 5% до 9%. Найбільше поширення хвороба має серед вікової групи 25-44 роки. Останнім часом у геометричній прогресії зростає захворюваність на гепатит С у жінок через використання нестерильних косметичних інструментів при процедурах манікюру, педикюру, татуажу, пірсингу.
За офіційними даними у 2019 році в Запорізькій області на гепатит С хворіло 373 дорослих (26 померли) та 4 дітей.
Кому обов’язково слід протестуватися на гепатит С:
- якщо ви робили пірсинг чи тату;
- якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у косметологічних салонах і не впевнені, що там достатньо стерилізують інструменти;
- у разі порушення елементарних правил гігієни, коли разом із членами сім’ї користуються однією бритвою, манікюрними ножицями та іншими предметами, на яких може зберігатися кров;
- після медичних процедур, якщо не було дотримано санітарних правил обробки інструментів, перевірки крові перед переливанням тощо;
- якщо у вас значна кількість статевих партнерів.
Гепатит С не передається через грудне молоко, харчові продукти або воду, при побутових контактах, наприклад, обіймах, поцілунках і споживанні продуктів і напоїв спільно з інфікованою особою.
Вакцини проти гепатиту С не існує.
Ви можете самостійно придбати експрес-тест на гепатити в аптеці або звернутися до сімейного лікаря за консультацією.
Якщо результати обстеження підтвердять наявність гепатиту С, не панікуйте. Ще 3-4 роки тому лікування гепатиту С було набагато складнішим, тривало щонайменше рік, і лише 50% пацієнтів одужувало. Завдяки переходу на нові міжнародні протоколи в Україні стало можливим інноваційне лікування. І понад 90% пацієнтів одужують.
Медики називають гепатит С ласкавим вбивцею, оскільки виявити його можна і через 10, і через 20 років після зараження (як правило, у 70%-80% випадків). Якщо вірус буде пролікований із великим запізненням, він переходить у хронічну стадію (70-85% випадків).
Основними симптомами всіх різновидів гепатитів є зниження апетиту, нудота, блювота, біль у верхніх відділах живота, жовтяниця, кал стає рідким і знебарвленим, сеча темніє. Іноді симптоми можуть бути відсутні, а про наявність хвороби людина дізнається випадково (як правило, при гепатитах В та С).
Гепатит А – хвороба Боткіна
Гепатит А – це хвороба «брудних рук». Може протікати як в легкій, так і у важкій формі. Вірус передається при вживанні забруднених продуктів харчування та води або при прямому контакті з інфікованою людиною. Дуже стійкий у зовнішньому середовищі. Але при кип’ятінні вірус гине протягом 5 хвилин, при ультрафіолетовому опроміненні – протягом 60 секунд.
Інфікування гепатитом А не призводить до розвитку хронічної хвороби печінки, але може викликати гостру печінкову недостатність.
Інкубаційний період гепатиту А становить приблизно 30-50 днів. Спочатку хвороба проявляється як звичайне респіраторне захворювання. Далі може протікати у 2 формах: у гастрологічній або грипоподібній. У першому випадку у хворого зникає апетит, турбує нудота, блювота, болі у верхніх відділах живота, виникає жовтяниця, кал стає рідким і знебарвленим, сеча темніє. При грипоподібній формі гепатиту А пацієнта турбує нежить, біль у горлі, підіймається температура тіла. Але через деякий час все одно з’являється жовтяниця.
Гепатит А може тривати від тижня до 1,5-2 місяців, після чого настає період відновлення, який може розтягнутися на пів року. Хвороба ніколи не переходить у хронічну форму. Майже всі люди повністю одужують від гепатиту А з довічним імунітетом.
Існує специфічна профілактика вірусного гепатиту А у вигляді щеплень.
Гепатит В передається через інфіковану кров
У Запорізькій області за статистичними даними КУ «Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» за минулий рік хронічний вірусний гепатит В спостерігався у 101 дорослого, з них 13 померло, також захворіло 2 дітей.
Шляхи передачі:
- від матері до дитини під час народження;
- незахищені статеві контакти;
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг, манікюр тощо);
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків.
Вірус гепатиту В стійкий в навколишньому середовищі. При кип’ятінні гине через 45 хвилин, у замороженому стані зберігає інфекційну активність протягом 15-20 років.
Найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження – вакцинація.
Гепатит D – суперінфекція
Найважливішою особливістю збудника є його залежність від наявності допоміжного вірусу, в ролі якого виступає вірус гепатиту B. Тільки при його наявності в організмі людини можлива реплікація (процес створення) вірусу гепатиту D. Передається він так само, як і В. Вакцинація проти гепатиту B дозволяє запобігти і D.
Треба зазначити, що суперінфекція D при хронічному гепатиті B у 70%-90 % людей прискорює розвиток цирозу – він розвивається майже на 10 років раніше, чим з моноінфекцією.
Гепатит Е страшний для вагітних та породіль
Гепатит Е – гостре інфекційне захворювання, яке за клінічними проявами подібне до гепатиту А, передається головним чином через заражену воду, має доброякісний перебіг, однак у вагітних та породіль характеризується тяжким перебігом з частим розвитком печінкової енцефалопатії і високою летальністю.
Читайте також: Де запоріжцям шукати вітаміни влітку