У шафах та на полицях кожного з нас можна знайти речі, які нам не потрібні
Позбутись їх ми або не знаходимо часу, або рука не підіймається віднести на смітник. Однак речі, якими ви вже не користуєтесь, можуть стати в пригоді іншим людям. Ми розповімо, куди можна віддати свої скарби минулого, щоб вони знайшли нове життя, ще й врятували когось
Подаруй добро
Вже 5 років у Запоріжжі існує соціальний магазин «Даруй Добро», в якому за низькими цінами можна знайти одяг, взуття, аксесуари, іграшки і ще багато інших речей. Весь товар надходить у магазин від звичайних мешканців нашого міста. На думку приходить порівняння із секонд–хендом, однак це зовсім різні речі. Головна відмінність полягає в тому, що виручка магазину йде на покриття оренди та зарплати працівників, а всі інші гроші відправляють у скарбничку адресної допомоги, тобто на благодійність. Раніше від 5 тис. до 15 тис. грн на місяць йшли на благодійність, але з початком карантину – як по весні, так і зараз – ситуація значно погіршилась.
Однак, як повідомив керівний директор магазину Роман Зенько, товар, що продається в магазині, це всього лише 3-5% всіх речей, які надходять у магазин та йдуть у продаж. Більшість товару безкоштовно віддають у дитячі притулки, через фонди, церкву або нужденним людям. Тож в будь–якому випадку, речі знайдуть нових господарів, зігріють їх і подарують радість.
Принести старі речі ви можете у скриню, яка знаходиться в коворкінгу Edison Space за адресою вул. Гагаріна, 3, звідти речі потрапляють на склад магазину «Даруй Добро». Або можете одразу принести в магазин, він знаходиться за адресою вул. Сталеварів, 1.
Подальша доля речей – це пройти розфасовку. У цьому процесі речі очищають, дезінфікують та розподіляють по категоріях: чоловічий одяг, жіночий, дитячий, взуття, капелюхи, аксесуари, іграшки, посуд, книги.
– Зазвичай ми отримуємо близько 7 тонн товару. Тому процес сортування дуже ємний, і 1 із 2 працівників магазину аж ніяк не впорається із цим. На щастя, нам допомагають волонтери, вони сортують речі, бо хочуть допомогти у добрій справі, яку ми разом робимо, – каже керівний директор магазину.
Взаємодопомога в інтернеті
В наш час, коли більшість сфер життя переходить в онлайн–формат, не дивно, що навіть допомогу люди знаходять через інтернет. У соцмережі Facebook можна знайти групи, в яких люди обмінюються речами, допомагають одне одному знайти необхідне. Серед подібних груп різних міст України є й запорізька. Зветься вона «Віддам даром (ОДZP)». Створили групу Тетяна та Костянтин Богуш з метою допомагати людям. Подружжя розповідає, що спочатку учасники групи не могли повірити, що таке взагалі буває, що можна щось отримати безкоштовно. Були учасники, які соромилися щось попросити або просили лише в замін своїх речей.
У групі віддають дуже багато різноманітних речей, які учасники називають дарами. Це величезна кількість одягу, взуття, іграшок, книг. Віддають меблі, техніку, і не завжди це дешеві дари. Бували випадки, коли віддавали телевізори, планшети, телефони, ноутбуки, пральні машинки, кухонну техніку. Віддавали речі для ремонту: плитку, шпалери, шпаклівку, цемент. Також дарують послуги, наприклад, перукаря, консультацію ветеринара, манікюр. Іноді в день понад 200-300 постів надходить на модерацію.
Був випадок, коли одна дівчина попросила дорогі книги, які були у неї в дитинстві, але згоріли при пожежі. Учасники, які розуміли реальну вартість цих книг, писали, що таке не дарують, а передають поколіннями у спадок. Але знайшлася учасниця, яка подарувала дівчині ці книги. Дівчина була щаслива знову відчути присмак дитинства завдяки подарунку.
У період весняного карантину серед батьків, у яких діти шкільного віку, відчувалась гостра необхідність в комп‘ютерах, планшетах, телефонах. Однак не всі можуть дозволити купити своїм дітям такі речі. Навіть такою допомогою ділилися учасники групи ОДZP. Одній жінці дали на час навчання ноутбук для дитини, також було подаровано багато планшетів і телефонів. У період карантину дуже багато учасників шиють маски і роздають їх одиноким пенсіонерам.
ОДZP – це група взаємодопомоги, тому одне з основних правил – це не принижувати одне одного, не грубіянити, не ображати. Щоб про щось попросити в групі, потрібно для початку щось подарувати. Це правило було введено не просто так, а через те, що стали з‘являтися учасники, які збирали все необхідне і перепродавали. Творці групи бажали уникнути комерції, вони хотіли щоб дари отримували учасники, яким вони дійсно життєво необхідні. Дарувальник в ОДZP сам вирішує, кому віддати свій дар, водночас, як в багатьох співтовариствах, кому віддати дар, вирішує адміністратор.
– Зараз адміністрація ОДZP складається з 9 осіб, які весь час допомагають учасникам. Складно описати словами всю ту подяку і гордість, яку я відчуваю до нашого адмін–складу. Група не комерційна, адміністратори не отримують жодних фінансових коштів за те, що роблять в групі. І нехай групу створила я, але такою, яка вона є зараз, її роблять небайдужі учасники, які готові безкорисливо допомагати одне одному. Це надихає на нові ідеї та проєкти, – каже Тетяна Богуш.
За 1,5 року існування групи ОДZP, її адміністраторами та учасниками були організовані збори для багатодітних сімей, самотніх пенсіонерів, погорільців, для притулків тварин, також для благодійного фонду «Дитячі Долоньки» та дитячого будинку «Сонечко». Учасники групи доводять, що не обов‘язково бути мільйонером або політиком, щоб просто допомогти. Для того, щоб запропонувати речі або про щось попросити, достатньо просто написати в групі ОДZP.
Читайте також: Як запоріжцям створити святковий настрій до зимових свят