Самовдосконаленню немає межі, адже це прямий шлях до покращення якості свого життя
Розвиток свідомості, фантазії та креативності потрібен не тільки тим людям, які займаються творчою діяльністю, а й бізнесменам, політикам, діячам освітньої системи та всім іншим. Ми розкриємо таємниці людського мозку та методи розвитку креативного мислення.
Не все так погано, як здавалось 20 років тому
Ще не так давно вважалося, що мозок людини від народження до смерті не змінюється, і нові нейрони в ньому не утворюються. Вчені вважали, що звички, смаки, а також здатності визначаються виключно генетичним кодом і є вродженими. Однак за останні 20 років отримано безліч доказів того, що мозок має здатність до формування нових нейронів і зміни під дією досвіду. На практиці це означає, що хоча генетичний набір і задає потенційно сильні і слабкі сторони людини, саме отриманий власний досвід відіграє головну роль в тому, як людина реалізує свій творчий хист.
Чим частіше ви щось робите, тим міцніше стає зв‘язок між нейронами, що відповідають за цю дію, а значить, тим легше вам дія дається. Завдяки властивості нейропластичності можливо сформувати корисні звички і позбутися шкідливих, а також поліпшити роботу свого мозку, а заразом якість і тривалість життя в цілому.
Які ж в мозку потреби?
Тож ми з’ясували, що мозок можна розвивати, так само, як і м’язи. Перший крок до продуктивної роботи мозку – це задовольнити його базові потреби.
Їжа – це основне паливо для мозку. Вона може або допомогти процесу нейропластичності, або, навпаки, перешкодити і навіть збільшити ризик розвитку деменції та інших порушень. Доведено, що збалансоване харчування не тільки знижує рівень стресу і дозволяє мозку працювати ефективно, а й зменшує ризик депресії та навіть суїциду. Будь–яка їжа, що надходить в організм, впливає на роботу мозку, і тому це можна використовувати. Наприклад, по–різному впливають білки і вуглеводи, і для оптимальної діяльності мозку на сніданок і обід варто вживати білки (щоб забезпечити хорошу роботу короткострокової пам‘яті), а на вечерю – складні вуглеводи, щоб допомогти собі розслабитися.
Фізичні вправи вкрай важливі для продуктивної роботи мозку – не менше, ніж правильне харчування. Вони запускають процеси нейрогенезу і нейропластичності, знижують рівень стресу і, згідно з численними дослідженнями, є ефективними антидепресантами.
Повноцінний сон не тільки сильно впливає на всілякі функції роботи мозку, але і допомагає наступного дня поглянути на проблему під зовсім іншим кутом. Згідно зі статистикою, приблизно половина людей зазнають складнощів зі сном хоча б раз на тиждень, а для багатьох це постійна проблема. Вживання снодійного не завжди ефективне, а також пригнічує важливі стадії сну, нерідко викликає звикання і в підсумку веде до зворотного ефекту. Для хорошого сну рекомендується в денний час виконувати фізичні вправи (хоча б 20 хвилин на день). Не вживати перед сном їжу, багату на білки, та солодке. За можливості перед сном оточувати себе м‘яким світлом, провітрювати кімнату і не сидіти у гаджетах.
Соціальні контакти також вкрай важливі для хорошої роботи мозку і поліпшення настрою. Мати близькі стосунки корисно навіть на біохімічному і нейронному рівні, оскільки при близьких контактах виробляється дофамін (гормон задоволення), а при обіймах – окситоцин, що викликає почуття умиротворення. Тож частіше контактуйте з близькими людьми, влаштовуйте зустрічі із друзями хоча б у режимі онлайн, бо під час розмови оновлюється мозок.
Продуктивні вправи
Коли ви задовольнили базові потреби свого організму, сміливо можете приступати до вправ, які сприяють розвитку свідомості та фантазії. Всі вправи можна виконувати як сам на сам, так і проводити серед членів вашого колективу. Це сприятиме якості роботи.
«Потрясти кістками». Якщо немає бажання робити спортивні вправи, пропонуємо веселіший спосіб запустити моторчик у своєму тілі. Увімкніть улюблену веселу пісню та починайте танцювати. Зовсім не потрібно вміти це робити, головне енергійно рухатись.
«Ким я був у минулому житті?» – це не запитання філософського змісту, а гра, яка змушує працювати обидві півкулі мозку. Розрахована гра на компанію, кожен член якої має по черзі назвати, ким він був у минулому житті, та аргументувати. Головне, щоб ваше «минуле життя» було неординарним, а не правдоподібним, має спиратися на гумор та самоіронію. Наприклад: «В минулому житті я був капцем» – «Чому?» – «Тому, що мій кіт любить спати на мені». Або: «Я був бегемотом, тому що моя грація вражає всіх своєю незграбністю». Думати довго не можна, саме необхідність швидко вигадувати безглузді варіанти змушує мозок креативно мислити.
«Одне слово, різні емоції». Оберіть одне будь–яке просте слово та гучно вимовляйте його по черзі з різними емоціями: весело, з обуренням, із сумом, дружелюбно, закохано, наче мала дитина і т.д. Якщо проводитиме це в компанії, призначте когось ведучим, хто задаватиме несподівані емоції.
«Краш–тест». Це заняття теж підходить для компанії. Один із членів команди виходить перед усіма, як перед глядачами, та промовляє якусь свою ідею. Наприклад, «Хочу стати музикантом». Задача всіх глядачів відмовити людину від цієї ідеї різними аргументами. Задача людини відстояти свою ідею, відповідними аргументами.
«Дві хвилини тиші». Вчені довели, що хоча б дві хвилини на день, проведених в повній тиші, сприяють відновленню мозку та навіть одужанню (якщо ви хворієте). Після або між вправами вимкніть все та дайте собі кілька хвилин спокою у стані тиші. А потім спробуйте для себе охарактеризувати тишу, в якій були.
Варто запам’ятати, що, скільки б років вам не було, чим би ви не займались, ніколи не пізно почати щось нове! Всередині кожної людини криється багато ресурсів, які, наче скарбнички, можна витягнути назовні. Робота над собою обов’язково відкриє для вас нові можливості та надихне на великі події.
Прості способи розвивати мозок
Кожен з нас хоче бути розумним. І це цілком нормальне бажання здорової людини. Однак для того, щоб досягти цієї мети, потрібно докласти певних зусиль. Ми розповімо про ключові і найбільш дієві способи, які пройшли перевірку часом.
Всі запропоновані поради можна застосовувати людям незалежно від віку.
Тренування нейронів
Виконуйте звичні дії не тією рукою, якою ви звикли це робити, а протилежною. Відчиняйте нею вхідні двері, набирайте смс, їжте, тримайте зубну щітку і т. д. Це дозволить нейронам закріпити нові зв‘язки, що помітно прокачає ваш мозок.
Отримання інформації «по–іншому»
Наш мозок так влаштований, що він до всього звикає. Тож для того, щоб стимулювати його, потрібно все робити по–іншому. Якщо ви звикли отримувати інформацію в текстовому вигляді з екрана вашого смартфона або комп‘ютера – спробуйте замість цього прослуховувати аудіокниги, а замість пошуку текстових лекцій спробуйте вивчати матеріал за допомогою відеолекцій.
Розвиток чисельного почуття
Це здатність мозку візуально визначати кількість елементів без безпосереднього підрахунку. Тренувати цю навичку можна в повсякденному житті. Наприклад, висипавши дріб‘язок на стіл, швидко окиньте його поглядом і спробуйте визначити загальну суму монет. Проїжджаючи повз зупинку – оцініть кількість людей, що стоять там, а дивлячись ввечері на вікна багатоповерхового будинку, прикиньте, у скількох вікнах горить світло.
Вчені стверджують, що ця методика стимулює одну з найдавніших структур мозку, що, безумовно, позитивно вплине на його розвиток.
Заняття спортом
Неврологи встановили, що регулярні фізичні навантаження істотно поліпшують приплив крові до мозку, що робить благотворний вплив на пізнавальні здібності. Саме тому під час занять спортом, будь то похід в спортзал, ранкова пробіжка або активна вечірня прогулянка, рекомендується слухати розумні книги або вивчати іноземну мову у форматі аудіо.
Правильний сон
Уві сні мозок переробляє і засвоює отриману за день інформацію, тому якщо регулярно недосипати – можна завдати великої шкоди своїм сірим клітинам.
Читайте також: Куди в Запоріжжі можна віддати непотрібні речі