Цієї суботи в Україні відзначають професійне свято – День пожежної охорони
Як запоріжців рятують під час пожеж та в надзвичайних ситуаціях, ми дізнались у командира відділення 4-ї державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС у Запорізькій області прапорщика Миколи Корабльова.
Микола вже 20 років в цій професії, має орден «За мужність при ліквідації надзвичайних ситуацій» та Подяки від мерії Запоріжжя та облдержадміністрації. У складі зведеного загону неодноразово виїжджав до сумнозвісної Новобогданівки, де був залучений до ліквідації полум’я, яке «загрожувало» знищити врожай сільськогосподарських полів, розташованих неподалік артскладів.
Микола Корабльов говорить, що професія приваблює своїм екстримом. Адже Шевченківський район найбільший в місті, а ще їм підпорядкована частина Запорізького району, і викликів тут значно більше, ніж в інших пожежних частинах. Як то кажуть, на місці довго сидіти не доводиться – за це рідна частина №4 йому і подобається. Говорить, що тут він відчуває свою потрібність людям, має можливість допомагати їм.
До речі, молодший син Миколи пішов по стопах батька. Він вже повернувся з армії і, як і тато, збирається стати пожежним. Вже й приходив до відділу кадрів влаштовуватись на роботу.
Звичайно, робота ця не з простих. Ситуації-то бувають різні. Поділився Микола страшними спогадами про першу пожежу, на яку виїжджав ще в Синельниково. Тоді в хаті живцем згоріло 3 малих дітей. Мама їхня пішла пиячити до сусідки, а діти певно гралися сірниками… Такі ситуації вражають навіть досвідчених вогнеборців.
До речі, орден «За мужність при ліквідації надзвичайних ситуацій» Миколі дали на 2 році служби. Микола вже був командиром відділення, і надійшов виклик, що на вул. Бочарова 5-річна дівчинка одна зачинена в квартирі, де мама забула вимкнути газ (поставила готувати їжу на плитку і лише на роботі про це згадала). Тож дитя терміново потрібно було евакуювати. Рятувальники швидко прибули на місце можливої НС, вирвали металеву решітку з вікна, опинилися у квартирі та вимкнули газ. Потім дочекались маму і передали їй дитину.
Були, звичайно, у Миколи Корабльова на роботі і курйозні випадки. Пригадує, як взимку 2019 року вони витягли з палаючої квартири 80-річного діда, який ледве пересувався. Жив він на вул. Чарівній на 1 поверсі багатоповерхівки. Якась бабця наглядала за ним. Та поки жінки не було, дід повісив свою білизну просушитись на світильнику – от штани і загорілись. Далі загорілась тумба, а потім і вся квартира. Але дід попався кріпкий і залишився живим.
Або ще був випадок, коли під час пожежі хтось із місцевих непомітно поцупив з машини пожежних котушку з канатом. Поліція потім крадія спіймала, але він встиг канат здати перекупникам на ринку, і пожежні приладдя викупали.
Варто зазначити, що пожежні не тільки рятують запоріжців від вогню, а ще й виїжджають на ДТП, вскривають двері квартир, в яких залишаються діти, дістають собак з люків, знімають котів з дерев, навіть, папуг ловлять. Ось такі вони, наші рятівники.
Пригадав Микола і ДТП, що сталося в 2012 році – тоді ця історія вразила увесь їхній караул. Влітку сім’я на легковому автомобілі їхала з моря, і на під’їзді до Запоріжжя водій заснув за кермом. Він на великій швидкості виїхав на зустрічну смугу і потрапив під вантажівку. На передньому сидінні була його 13-річна донька, на задньому – дружина із 3-річним сином. Загинули всі, крім дівчинки, а 3-річного хлопчика через скло навіть викинуло метрів на 50. Та й дівчинку ледь врятували, адже її стиснуло в кузові, і бідолаху вирізали спецінструментом.
А ще був випадок, коли в каналізаційний колодязь потрапив пес, сидів і довго там вив. Звичайно, місцеві викликали рятувальників. Коли приїхали, побачили, що пес бійцівської породи. Він став кидатися і кусати своїх рятувальників, які намагалися до нього спуститися. Що було хлопцям робити – і пса тут не залишиш, і витягти неможливо. В результаті придумали – стали заливати в колодязь воду, яка і винесла на поверхню бідолаху. Він обтрусився і втік геть.
Пожежний переконаний, що найчастіше загоряння відбуваються через необережне поводження людей з вогнем або електрикою. Електропроводка була розрахована на одні навантаження по струму, а з роками вони стали набагато більшими. До того ж люди встановлюють саморобні запобіжники, ізоляція проводів не витримує, і вони між собою іскрять та загоряються.
Розповів він і про те, що реакція людей на пожежу буває різна. Найчастіше населення вдячне рятівникам, особливо літні люди. Та останніми роками пожежні стали помічати, що люди стають черствими до чужої біди.
– Раніше було приїдеш, а там вже всі сусіди допомагають гасити полум’я – бігають з відрами та іншим знаряддям. А тепер дивишся, а сусіди та перехожі лише знімають все на смартфони, щоб потім викласти в інтернет. Вражаюче, як помінялися люди, вони перестали бути чуйними до біди інших, – гірко констатував рятувальник.
З початку 2021 року підрозділи ГУ ДСНС України у Запорізькій області здійснили 1656 виїздів, з яких 894 – на пожежі, 64 – на виявлення ВНП (знешкоджено 509 одиниць), 18 – на події на воді, 21 раз підрозділи ДСНС залучалися на допомогу при ДТП. Внаслідок пожеж загинула 51 особа, травмовано 23 людини. З початку року підрозділи ДСНС врятували 148 осіб, з яких 34 – на пожежах, 8 – на воді, 6 – внаслідок ДТП.
Читайте також: У Запоріжжі горять будинки і відкриті території