У час карантину, коли багато людей більшу частину свого часу проводять вдома, важливо підтримувати рівень вологості повітря у приміщеннях
Якщо зазвичай зволожувачами цікавилися молоді батьки для своєї дитини або любителі квітів, то зараз це стало актуально для всіх.
Здоров’я людини
Сонливість, роздратування, в’ялість, неуважність – ви впевнені, що просто не виспалися? Можливо, все–таки причина в «сухому» повітрі у приміщенні? Ви втрачаєте вологу, і з’являється біль, сухість у носогорлі, у сухому повітрі часто циркулює пил, який викликає алергію, до того ж у зневоложеному повітрі пошкоджується шкіра та слизові оболонки, які втрачають свої захисні властивості.
А ось у вологому повітрі знижується вірусна активність, тому нижче ризик підхопити ГРЗ і ГРВІ. Лікарі сходяться на думці, що чим частіше людина провітрює житлове приміщення, тим рідше вона хворіє на вірусні інфекції. Важливо не тільки не перешкоджати проникненню свіжого повітря у квартиру, але і підтримувати сприятливий рівень вологості в кімнатах. У цьому й допоможе зволожувач повітря.
Ще наші мами й бабусі знали, наскільки важливо підтримувати мікроклімат у квартирі. Зволожувачів повітря та інших новомодних приладів в ті роки не існувало, тому користувалися підручними засобами. Каструлі з водою розміщували під батареями, у кімнатах розвішували вологі рушники. Сухе повітря небезпечне для малюків, особливо в перші місяці життя. У ньому утворюється велика кількість частинок пилу і мікробів, які, попадаючи в дихальні шляхи дитини, провокують розвиток різних захворювань. На шкірі малюка можуть з‘являтися мікротріщини й рани, що може стати причиною інфікування шкірного покриву; кров стає густішою, що перешкоджає нормальному функціонуванню внутрішніх органів.
Лікарі кажуть, що зволожувати повітря у квартирі, де знаходиться маленька дитина – обов‘язково. Але застерігають молодих мам: не варто перенасичувати житлове приміщення вологою. У надто вологому середовищі швидко розмножується грибок, на стінах з‘являється цвіль. Спори грибів викликають алергічні реакції і знижують імунітет не тільки дитини, але і дорослої людини.
Стан рослин
Рослини також люблять воду, і коли у приміщенні достатньо для них вологи, вони стають зеленішими, більше квітнуть та й в цілому почуваються добре. Зволожувач повітря – відмінна знахідка для господинь, які займаються розведенням квітів у квартирі. Сухе повітря негативно впливає на рослини, перешкоджаючи нормальному зростанню. Щоб квіти радували око протягом всього року, необхідно підтримувати нормальний мікроклімат у приміщенні й контролювати діапазон вологості на рівні 55-70%.
Збереження меблів
Багато хто помилково вважає, що зволожувати повітря необхідно тільки влітку. У холодну пору року діапазон вологості у квартирі теж вимагає корекції. Робота різних опалювальних приладів, батарей, обігрівачів і конвекторів спалює кисень. Це загрожує зайвою сухістю повітря. Зволожувач повітря допоможе продовжити експлуатаційний термін техніки. При акумулюванні статичної електрики пил осідає всередині ноутбуків, системних блоків, телевізорів, акустичних систем. Щоб техніка працювала довше і не виходила з ладу раніше часу, потрібно стежити за вологістю повітря.
Зі зволожувачем пилу в повітрі стає менше, тому він не осідає на поверхнях та не шкодить їм. Крім того, дерев’яні або паперові предмети в кімнаті, наприклад, картина на стіні або фотографії в альбомі, не пересихають та не тріскаються. Колекціонери марок, монет, старовинних книг та інших антикварних речей не з чуток знають, що збереження цінних предметів залежить від умов, в яких вони зберігаються. Папір і різні метали вкрай чутливі до посушливого клімату. Тому філателісти, букіністи, нумізмати вважають зволожувач повітря невід‘ємним атрибутом будь–якого закритого приміщення.
Сприятлива вологість для приміщень, де знаходяться люди – від 40% до 60%. А якщо ви маєте маленьких дітей, то цей показник навіть рекомендують доводити до 70%.
Які бувають типи зволожувачів повітря
Холодною парою – працює за принципом холодного випаровування
У бак заливається вода, з якого вона потрапляє на спеціальну деталь (диск, картридж, фільтр), внаслідок чого вода перетворюється на пару, зволожуючи повітря. Використовуючи «холодні» зволожувачі, рекомендується заливати очищену воду (дистильовану). Це збільшить термін служб картриджа. Розглянемо головні переваги такого обладнання:
- простий у використанні й управлінні;
- економічний у використанні електроенергії (20-50 Вт).
Як особливість зволожувача такого типу слід виділити необхідність заміни антибактеріального фільтра, який, як правило, передбачений конструкцією, а також рівень вологи в приміщенні, обмежений відміткою в 60%.
Паровий зволожувач (тепла пара) – принцип дії схожий зі звичайним чайником
Зволоження здійснюється під впливом пари, що утворюється від закипання води. Такий тип зволожувача дуже ефективний, тому що в них встановлений гідростат, для вимірювання та контролю рівня вологи. Найчастіше комплектуються спеціальними насадками, за допомогою яких можна проводити інгаляції в лікувальних цілях. Переваги парового зволожувача:
- захист від спустошеного бака;
- немає потреби в заміні фільтрів, картриджів;
- простий у використанні й управлінні;
- високий рівень продуктивності.
Варто звернути увагу, що парові зволожувачі відрізняються великим споживанням електрики (300-600 Вт), і пара на виході має температуру в 50-60°С. При використанні його в дитячій кімнаті важливо дотримуватися обережності.
Ультразвукові зволожувачі
Зволоження відбувається завдяки випаровуванню води при високочастотному коливанні мембрани. Їх винайшли не так давно, але вони вже мають попит. Перевагою такого обладнання є:
- тиха, практично безшумна робота;
- автоматичне відключення;
- температура пари на виході не більше 40°С;
- енергоощадний (40-50 Вт);
- високий рівень продуктивності, широкий діапазон встановлення рівня вологості повітря (40-70%);
Як правило, обладнані фільтром для води, який очищає її перед випаровуванням.
Також, існують ще, так звані, мийки повітря – прилад, здатний не просто зволожити або очистити повітря, а й іонізувати та охолодити повітря.
Як обрати зволожувач повітря
На відміну від часів, коли зволожити в приміщенні повітря можна було тільки за допомогою ганчірки й тарілки з водою, сьогодні варіантів дуже багато на вибір. Від чого часто і виникає питання – як обрати зволожувач повітря?
Для того, щоб зробити правильний вибір, необхідно врахувати деякі характеристики свого приміщення:
Площа приміщення – рекомендується, щоб площа кімнати була трохи менше, ніж зазначено в характеристиках приладу;
Продуктивність зволожувача – якщо повітря у приміщенні сильно пересушується, відповідно слід обирати обладнання з високою продуктивністю.
Залежно від моделі зволожувача, в комплекті можуть йти різні фільтри, іонізатор. Але це вже індивідуально підбирається, бо такі можливості є додатковою опцією. Та, звичайно, купуйте, той зволожувач, який більше подобається за зовнішнім виглядом. Він тільки доповнить інтер‘єр кімнати і підкреслить індивідуальність дизайну.
Як виміряти рівень вологості повітря (по месту)
Спеціальні пристрої для виміру ? це гігрометри або вологоміри. Але перевірити, наскільки повітряні потоки насичені вологою можна навіть за допомогою простого примітивного способу.
Набираємо склянку води й прибираємо її в холодильник, щоб рідина остигнула до 3-4 градусів. Після цього дістаємо склянку з водою і встановлюємо в кімнаті на стіл, спостерігаючи за змінами.
Якщо склянка покривається «росою» і досить швидко висихає, значить, у квартирі недостатні показники вологості. Якщо на склянці утворилися великі краплі води, яка стікає, значить, вологість надмірна. Якщо ж поверхня склянки залишається «спітнілою», але при цьому краплі не стікають вниз, значить, у будинку помірна вологість.
Народні способи, як зволожити повітря
Природне випаровування води – посуд з водою відкритого типу, мокра тканина. Як не дивно, такий метод має «плюс» – це доступність і, власне, все. Позитивний результат від такої процедури можна отримати виключно за регулярного використання. Але, в такому разі кімната перетвориться на склад посуду, мокрих рушників і ганчірок.
Провітрювання – такий спосіб зазвичай використовують взимку. Як вже вище сказали, опалювальні прилади сушать повітря. Помилкою є те, що повітря в морозний період зовсім не вологе, а навпаки – холодне і сухе. А, відповідно, воно зовсім не допомагає зволожити приміщення.
Вологе прибирання. Безумовно, чистота – це чудово. Але, щоб, від вологого прибирання зволожити повітря, потрібно буде розлити на підлогу та стіни кілька тазиків води й очікувати, коли вона почне випаровуватися. Погодьтеся, не дуже вдалий метод.
Живі рослини – як показала практика, цей метод зовсім не ефективний, бо вплив рослин на рівень вологості мінімальний. Вони скоріше стануть природним гігрометром: засихають – значить повітря сухе.
Акваріум – наскільки дієвий такий метод, залежить від його розмірів. Але, за акваріумом необхідно стежити, доглядати. Хоча сама ідея хороша. Крім зволоження – це красиво. Заспокоює, розслаблює.
Читайте також: Чим небезпечна мода на голі щиколотки взимку