Лікуватися вдома можна за рішенням сімейного лікаря, коли пацієнт не потребує шпиталізації
Коронавірус легко передається від однієї людини до іншої. Він може розповсюджуватися повітряно-крапельним шляхом або залишатися на поверхнях після того, як на них кашлянув або чхнув хворий чоловік. Крім того, він може передаватися у випадках, коли хтось контактує з хворою людиною, а потім торкається рукою своїх очей, носа або рота.
Як зрозуміти, що ви захворіли
COVID-19 – це вірусне захворювання, яке може вражати легені і дихальні шляхи. Симптоми хвороби можуть бути слабо або сильно вираженими. Вони можуть включати:
- підвищену температуру (вище 38° C) або озноб;
- кашель;
- проблеми з диханням (наприклад задишка або здавленість в грудях);
- слабкість (почуття сильної втоми або занепад сил);
- м’язовий біль або біль в тілі;
- головний біль;
- втрату смакових відчуттів і нюху;
- біль у горлі;
- закладеність носа або нежить;
- нудоту (відчуття підступаючої блювоти) або блювоту;
- діарею.
Ви можете вперше помітити симптоми через 2-14 днів після зараження вірусом. Вони можуть зберігатися протягом 1-3 тижнів.
У деяких хворих COVID-19 симптоми можуть не проявлятися (тобто хвороба проходить безсимптомно). Навіть при відсутності симптомів ви все одно можете поширювати вірус і заражати інших людей.
У багатьох людей може спостерігатися кашель протягом декількох тижнів після того, як вони перехворіли на COVID-19. Якщо кашель не посилюється або, навпаки, слабшає, то немає причин для занепокоєння. Намагайтеся кашляти в зігнутий лікоть або прикривайте рот і ніс серветкою. Якщо кашель посилюється, або в мокроті (слизу, який ви відкашлюєте) з’явилася кров, чого раніше не бувало, або при кашлі виділяється більша кількість мокротиння, зателефонуйте своєму медичному працівникові.
Чи можна приймати ліки?
Безрецептурні ліки від застуди не прискорять одужання від COVID-19, але вони можуть допомогти вам при кашлі, болю в горлі або закладеності носа. Не приймайте протинабряковий засіб, якщо у вас високий артеріальний тиск.
Антибіотики не прискорять одужання від COVID-19. Не приймайте антибіотики, якщо їх не призначив ваш лікар.
Якщо коронавірусне захворювання проходить безсимптомно, не вживайте ліки від застуди, парацетамол або безрецептурні нестероїдні протизапальні препарати, як-от ібупрофен. Ці препарати можуть приховувати симптоми COVID-19.
Можна приймати аспірин в низькому дозуванні (81 міліграм на добу), але лише після отримання відповідної вказівки від медичного працівника.
Від підвищеної температури, болю в тілі і головного болю можна прийняти парацетамол. Проте пам’ятайте, що велика кількість цих ліків шкідлива для печінки.
Ізолюйте себе від інших домочадців
Виберіть собі кімнату в будинку та за можливості намагайтеся залишатися в цій кімнаті подалі від рідних.
Мінімум раз на день очищуйте і дезінфікуйте поверхні, яких ви часто торкаєтеся (наприклад, телефони, пульти дистанційного керування, дверні ручки, сантехніку, унітази, клавіатури, планшети, кухонні робочі поверхні, кришки столів). Якщо поверхня забруднена, використовуйте для цього воду з милом або побутові очищувачі або серветки. Потім обробіть її дезинфікуючим засобом.
Не дозволяйте нікому відвідувати вас.
Якщо вдома вам необхідно бути поруч з іншими домочадцями або хатніми улюбленцями, за можливості намагайтеся не наближатися до них ближче ніж на 2 метри.
Вдягайте вдома маску, якщо виходите з кімнати, в якій ізолювалися.
Відчиняйте вікна і вмикайте вентилятор для забезпечення руху повітря.
Не використовуйте один посуд, склянки, чашки, столові прилади, рушники або постільну білизну з іншими домочадцями або тваринами.
Зберігайте брудну білизну в білизняному мішку. В жодному разі не струшуйте брудну білизну. Періть її звичайним господарським милом для прання за максимально можливої температури.
Як харчуватися
Їжа повинна бути легкою. Наприклад, замість 3 основних прийомів їжі їжте 6 разів на день невеликими порціями. Це допоможе впоратися з нудотою і вирішить проблему втрати апетиту.
Випивайте по 8-10 склянок (об’ємом 240 мл) рідини щодня. Це допоможе вам запобігти зневодненню і вивести мокроту з носа і легенів. Підійде вода, спортивні напої, газовані (шипучі) напої без кофеїну, соки, чай і суп.
Як впоратися зі стресом
Хвилюватися з приводу COVID-19 – це нормально, особливо якщо хворі ви самі або близька вам людина. Щоб зберегти свій душевний спокій, ви можете спілкуватися з близькою людиною по телефону або в чаті. Освоїти нове хобі або почати займатися тим, на що зазвичай не вистачало часу. Відпочиньте від новин. Дивіться гарні серіали.
Потрібно спати на животі
Коли у людини коронавірусна інфекція у важкій формі, то один з найефективніших методів активізації киснеобміну в легенях – це положення на животі. Таку пораду дає лікар, автор популярних книжок для батьків, телеведучий Євген Комаровський.
– Вірус вражає задні відділи легенів, і коли людина лежить на животі, то в найбільш запалених відділах активізується киснеобмін, і це поліпшує стан людини. До того ж суттєво. Це потрібно робити, якщо коронавірус проходить у важкій формі. Але навіть якщо захворювання середньої тяжкості, якщо є будь-яке ураження легень, яке виявили на комп’ютерній томографії, – обов’язково лежати на животі. Це потрібно робити, коли є будь-яка задишка, – радить лікар.
Євген Комаровський зазначає, що для людей з великим животом це може бути проблемою, бо це вкрай некомфортно. Але і тут є вихід.
– Річ у тім, що всі пружинні ортопедичні матраци, як правило, на змійці (блискавці). Цю змійку можна відкрити і на рівні живота кожну другу пружину або навіть всі – повиймати. На це йде буквально 20 хвилин. Потім, коли коронавірус мине, ці пружини можна повернути на місце. Повірте мені, якщо в ділянці живота не буде пружин, спати, лежати на животі і дихати на животі стане набагато простіше, – розповів лікар.
Негайно зателефонуйте своєму сімейному лікарю, якщо:
- у вас ускладнене дихання в стані спокою або при ходьбі на короткі відстані, наприклад, із кімнати в кімнату;
- ви проходите курс хімієтерапії, і у вас піднялася температура до 38°C і вище;
- температура 38,9°C і вище тримається у вас протягом 24 годин і не знижується після прийому жарознижувальних ліків;
- у вас з’явилася кров у мокроті;
- ви відчуваєте біль в грудях;
- у вас сильний головний біль.
Читайте також: У Запоріжжі на дотримання карантинних вимог перевірили автовокзал і автостанції