Своїх громадян від коронавірусу вакцинують вже десятки країн по всьому світу

Українці поки що чекають – в нашій країні ще не зареєстрована жодна вакцина від ковіду.

Вакцина від COVID-19 в Україні ще тільки очікується

Найпопулярнішою вак­циною нині є Pfizer-BioNTech, її використовує 61 країна світу. На 2 місці – AstraZeneca, 41 країна. На 3 – Moderna, 27 країн.

За кількістю використаних доз вакцини лідирують Ізраїль, Сейшельські острови, ОАЕ, Велика Британія, США та Бахрейн. Майже половина населення Ізраїлю, 44%, уже отримали щонайменше одну дозу вакцини. 28,5% – повністю вакциновані.

На відміну від громадян США, Ізраїлю чи Росії, українці – чекають.

Ще кілька днів тому Україна готувалась приймати та розподіляти першу партію вакцин від COVAX – 117 тис. доз американсько-німецької вакцини Pfizer/Biontech. Під ці дози МОЗ побудував маршрут вакцинації, один з проєктів USAID знайшов підрядника з потужними холодильниками, а регіони сформували списки на вакцинацію перших 58 500 людей та мобільні бригади. Але за кілька днів усе змінилось – в останній момент Pfizer змінив умови угоди з COVAX.

Потім замість 117 тис. доз Pfizer, Україна першою чекала на 500 тис. доз AstraZeneca/Oxford, розробленої британсько-шведською компанією AstraZeneca та Оксфордським університетом, і випущеної на базі індійського інституту Serum Institute.

Але 15 лютого вакцина AstraZeneca/Oxford таки не приїхала в Україну. Причину її відсутності міністр Степанов пояснив «технічними проблемами логістичного характеру», які можуть вирішитись «за декілька днів». Чекаємо.

У нашій країні планують робити щеплення вакцинами 4 виробників: Pfizer, Sinovac, AstraZeneca і Novavax.вакцинація в 2021

Запорізька область готується до вакцинації

Разом з усією Україною наша область активно готується до вакцинації. Вакцина буде надходити тільки через офіційні державні канали. Щеплення робитимуть лише у спеціалізованих медичних закладах, безкоштовно та добровільно. Вакцину не можна буде купити в аптеці або в Інтернеті. Про це розповів голова облдержадміністрації Олександр Старух під час зустрічі з журналістами.

– Вакцинація – це серйозний іспит, не лише для медиків, але й для всієї владної вертикалі. Медичною частиною керують фахівці. Саме вони знають, кого, чим і у якій послідовності прищеплювати. Наше завдання – організувати процес, відпрацювати логістику, сприяти максимальному охопленню всіх найбільш уразливих груп наших співвітчизників, – наголосив він.

В нашій області вакцинацію проведуть 24 бригади медиків. Зараз усі вони проходять спеціальне навчання. Вже відомо, що перші щеплення зроблять лікарям, які приймають хворих на коронавірус. Далі настане черга мешканців інтернатів, працівників соціальних служб, поліцейських та рятувальників.

Протягом року також відкриються стаціонарні пункти вакцинації на базі поліклінік та лікарень.

Запоріжці стали менше хворіти на коронавірус

Статистика свідчить, що за останні 2 тижні запоріжці стали набагато менше хворіти на коронавірус.
Зараз щоденно реєструється лише від 20 до 100 нових випадків хвороби. Це суттєво менше, ніж у січні та грудні. Заповненість «ковідних» ліжок у регіоні – тільки 16%, у той час, як, наприклад, на Івано-Франківщині – понад 70%.

Попри все, розслаблятися зарано. Потрібно бути готовими до будь-якої ситуації. Необхідно неухильно слідувати правилам карантину, дотримуватись дистанції та носити засоби індивідуального захисту. Маска – це в першу чергу повага до чужого здоров’я.

МОЗ запустило інформаційний портал з питань вакцинації

Окремий портал з питань вакцинації проти COVID-19 – vaccination.covid19.gov.ua є офіційним джерелом інформації, на якому можна дізнатися про етапи та цільові групи вакцинації, які вакцини будуть використовуватися, та як відбуватиметься сам процес вакцинації в Україні.

«Це перша версія порталу з базовою інформацією для громадян, зокрема з налаштуваннями для людей з порушеннями зору. До кінця лютого функціонал порталу буде розширений додатковими розділами та мобільною версією. Після оновлення сайт буде розділений на 2 частини. Одна міститиме інформацію для широкої аудиторії, а друга – спеціалізовану інформацію для медичних працівників», – повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Крім того, вебсайт міститиме інформаційні панелі зі статистичними даними про перебіг вакцинальної кампанії в Україні.

Нагадаємо, в Україні вже працює інформаційний сайт – covid19.gov.ua та національний контакт-центр МОЗ з питань COVID-19. Записатись на щеплення за держкошт можна вже з 1 березня – як тим, хто потрапляє в групи ризику, так і всім іншим громадянам.

Записатись на вакцинацію можна буде 3 способами:

  • на спеціальному сайті;
  • у свого сімейного лікаря;
  • через гарячу лінію МОЗ – 0800602019.

Мобільні бригади вже сформовано

МОЗ повідомляє, що на першому етапі щеплення в Україні робитимуть лише мобільні бригади. Це група з лікаря, 2 медсестер, водія та реєстратора, який фіксуватиме, кого вакцинували, і закріплюватиме за кожною людиною другу дозу.

Одна бригада робитиме в середньому 100 щеплень на день. Нині по Україні таких сформовано 347, у найзавантаженіші часи їх буде 600. Бригади виходитимуть у рейси у міру надходження вакцини.

Кожна бригада відпрацьовуватиме перше та друге щеплення з одним продуктом.

Бригада, яка виїхала з АstraZeneса, 28 днів щеплює нею людей, а на 29-й – повертається на початок свого списку, щоб ввести кожному другу дозу препарату.

Бригада, яка виїхала з першою дозою Pfizer, 21 день щеплює нею людей, а на 22-й – повертається на початок свого списку для другої дози.

МОЗ розділив бригади за препаратами, щоб унеможливити помилку під час вакцинації. Адже процес вакцинування Pfizer і AstraZeneсa дещо різниться.

Pfizer має форму сухого порошку, який треба змішувати фізрозчином, і вводити 0,3 мл препарату в плече людини.

AstraZeneсa має рідку форму й розлита у флаконах. Її так само треба вводити в плече, але дещо більшим дозуванням – 0,5 мл.

На 2 етапі до мобільних бригад додадуться стаціонарні пункти щеплення. Це можуть бути як центри первинної допомоги, так і будь-які інші приміщення, наприклад шкільний спортзал.

Хто не зможе відмовитися від вакцинації

Президент України Володимир Зеленський на всеукраїнському форумі «Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді» розкрив подробиці майбутньої вакцинації від COVID-19.
Так, президент заявив, що вакцинація буде відбуватися добровільно, але з часом вона стане обов’язко­вою для представників деяких професій.

– Алгоритм вакцинації певних категорій громадян повинен розробити Кабмін. Всі механізми регулювання обов’яз­кової вакцинації незабаром будуть представлені. Я вважаю, що всі люди, які працюють на державу, які мають постійні контакти, вони не мають права відмовитися від вакцинації, – сказав Зеленський.

Президент заявив, що вчителі і лікарі «не можуть відмовлятися» від вакцинації.

– Потрібна відповідальність. Хоча діти переносять коронавірус досить легко, але вони приносять все додому. Тому не може вчитель відмовитися від вакцинації. Просто не має права, – зазначив він.

В Запорізькій області вакцинацію проводитимуть 24 мобільні бригади. Кожна бригада повинна складатися з сімейного лікаря, 2 медсестер і водія. Вакцинація відбуватиметься у 5 етапів і тільки добровільно. Протягом року в Запорізькій області планують відкрити стаціонарні пункти вакцинації в поліклініках і лікарнях.

Читайте також: Запоріжжя повертається до адаптивного карантину