Зазвичай яйця фарбують у Чистий четвер

Уявити Великдень без пасок та фарбованих яєць дуже важко. Крашанка символізує зародження нового життя та відродження. Саме фарбовані яйця, крашанки та писанки дарують на Великдень.

Фарбуємо яйця

В магазинах продаються спеціальні барвники для яєць, але медики застерігають, що вони можуть бути шкідливими, особливо для дітей.

кр яй

Для фарбування яєць краще обирати натуральні барвники – лушпиння цибулі, куркуму, сік буряка чи журавлини, настої червонокачанної капусти та навіть зеленку.

Мабуть, кожна господиня знає, що достатньо яйця прокип’ятити у відварі лушпиння цибулі 15 хвилин, а потім залити холодною водою. Такі крашанки вийдуть від жовтого до насичених відтінків коричневого або бордового кольорів.

Зробити яйця золотисто-жовтими допоможе звичайна куркума. В її відварі можна як варити яйця, так просто вимочити вже зварені.

Щоб зробити натуральний барвник, потрібно в гарячу воду додати 2-3 столові ложки куркуми та закип’ятити.

Рожевими яйця зробить сік буряка. Для цього відварені яйця потрібно потримати в соку близько 3-4 годин.

Синій колір яйця набувають при замочуванні в настої червонокачанної капусти. У пів-літрі води треба замочити два дрібно порізаних качани червоної капусти. До розчину слід додати шість столових ложок оцту та настояти його протягом ночі. Можна прокип’ятити капусту в воді та відварити на повільному вогні близько години, а потім додати оцет. Яйця замочуються в отриманому розчині. Двох годин буде достатньо, аби крашанки стали небесно-блакитними, а чотирьох — насиченого фіолетового кольору.

Як би дивно це не звучало, але один маленький флакон зеленки здатен перетворити яйця на справжній витвір мистецтва. Щоб отримати гарні мармурові яйця, достатньо додати кілька крапель зеленки до відвару з лушпиння цибулі, в якому варяться яйця.

Прикрашаємо яйця

Якщо є вільний час та бажання, можна зробити різноманітні яйця до Великодня. Звісно, існують надскладні техніки розпису яєць, але для цього потрібно багато часу і неабиякий талант. Ми ж зупинимося на найпростіших техніках.

кр яй1

З листя рослин на яйцях можна зробити яскраві візерунки. Для цього потрібен гарний листочок, який закріплюється на яйці за допомогою капронової панчохи або марлі, та фарбується в підготовленому розчині.

Зробити яйця з різними візерунками допоможе скотч, ізоляційна стрічка чи самоклеючий папір. З нього можна вирізати будь-які фігури, наклеїти їх на яйця та пофарбувати.

Смугасті яєчка вийдуть за допомогою гумок для грошей. Ними достатньо обмотати яйця перед фарбуванням.

Яйця в цятку легко зробити так: обваляйте мокре яйце в рисі, гречці або інший крупі. Щільно загорніть його в марлю, міцно зав’яжіть та відправте до розчину з фарбником.

Щоб на яйцях вийшов абстрактний малюнок, оберніть їх у лушпиння цибулі, загорніть у марлю та відправте в барвник.

Гарно виглядають яйця, пофарбовані в техніці омбре. Для цього потрібно підготувати барвник та за допомогою ложки опустити в нього яйце, але щоб краєчок залишився без фарби. Яйце слід потримати близько трьох хвилин. Потім підняти його, щоб вода покривала яйце наполовину та витримати п’ять хвилин. Так само слід піднімати яйце ще декілька разів.

Ефектно виглядають на святковому столі мармурові яйця. Щоб отримати такий ефект, потрібно в фарбник додати одну столову ложку рослинної олії та перемішати рідину виделкою. Після цього по черзі слід занурювати яйця в розчин, намагаючись зібрати ними якомога більше масляних візерунків на поверхні рідини. Потім достатньо просто промокнути яйця серветкою та дати їм висохнути.

Корисні поради

  • Фарбник краще ляже на гладеньке яйце.
  • Щоб фарба лягала рівніше, перед тим як варити яйця, їх слід протерти оцтом чи спиртом.
  • Щоб яйця під час варіння не тріснули, у воду слід додати кілька столових ложок солі.
  • Щоб після фарбування великодні яйця блищали, їх натирають рослинною олією.
  • При фарбуванні синтетичними барвниками не використовуйте металевий посуд і додавайте оцет для того, щоб фарба лягла рівномірно.

Нагадаємо, цього року Великдень припадає на 28 квітня. На свято запоріжці відпочиватимуть п’ять днів.

Читайте також: Випікати великодні паски треба в тиші та з гарним настроєм.