Сьогодні в Україні святкують одне з найсвітліших і найрадісніших свят року – День матері
Як і в багатьох країнах світу, в Україні його традиційно відзначають другої неділі травня. Але ж карантин продовжено, і нам зараз не до свят, скажете ви. Проте для цього дня завжди знайдеться і час, і місце.
Трішки історії. В Україні День матері офіційно відзначається згідно з указом Президента від 10 травня 1999 року, а вперше його почали святкувати у США ще в 1910 році. Ініціатором стала Анна Джарвіс. Вона заснувала це свято на честь своєї мами – активістки, яка прославилася під час Громадянської війни в США.
В наш час материнське свято відзначають у понад 50 країнах світу. У багатьох з них дати не збігаються і припадають на різні дні. Наприклад, День матері в Україні, як і в більшості держав, відзначається другої неділі травня, у Білорусі – 14 жовтня, у Росії – в останню неділю листопада, в Грузії – 3 березня, в Польщі – 26 травня, а в багатьох близькосхідних країнах – 21 березня.
Коли почали святкувати День матері в Україні
В Україні вперше цей день відзначили ще в 1928 році на Львівщині та Тернопільщині. Тоді ініціатором святкування став Союз українок Канади, які звернулися до своїх колежанок в Україні. Але у 1939 році свято заборонила радянська влада і замінила його на 8 Березня. Святкування Дня матері повернулося до нас тільки в 1990 році, коли Україна стояла вже на порозі Незалежності від північного сусіда. А у 1999-му був підписаний і відповідний указ Президента про святкування Дня матері щорічно, другої неділі травня.
Традиції святкування Дня матері
Цього дня прийнято вітати матерів і дарувати їм символічні подарунки. Також багато родин в це свято збираються разом, щоб подякувати своїй найріднішій людині за все. Ті, у кого мама померла, в цей день поминають її. Зазначимо, що привітання з Днем матері схожі на привітання з 8 Березня – з тією лише різницею, що вони адресовані не всім жінкам, а тим, хто пізнав щастя материнства або скоро стане мамою. День матері – це особливе свято, коли можна ще раз нагадати найдорожчій людині, як ви її цінуєте і любите. Діти цього дня дарують своїм матерям квіти, листівки, присвячують їм вірші і пісні. Пам’ятайте, що головне в це свято – ваша увага.
Як карантин вплинув на матерів в Україні?
Зараз всі дитячі садки зачинені, і збільшилося навантаження на жінок щодо догляду за дітьми дошкільного віку, якщо у чоловіка/родичів немає можливості це робити.
Якщо жінка працює і одна виховує дитину, немає кому доглядати за дитиною.
Якщо жінка працює у сферах з підвищеним ризиком (медицина, соціальна сфера, торгівля тощо), це посилює небезпеку зараження для її дітей та рідних.
Вагітні жінки, хворі на коронавірус, можуть передати це захворювання дитині, водночас захворювання може проходити безсимптомно. Тим не менш, і хворі жінки народжували здорових дітей. Також в Україні зафіксовані летальні випадки вагітних жінок від коронавірусу.
Враховуючи карантинні обмеження, зараз діти шкільного віку навчаються вдома. Не у всіх матерів є можливість забезпечити технічну можливість для онлайн-навчання дітей, особливо якщо в родині їх декілька.
Лише цифри
До Дня Матері Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» підготував для «Запорозької Січі» цікаву інформацію. Так, Україна зараз знаходиться на 207 місці за рівнем народжуваності серед 229 країн (між Грецією та Сирією, за даними останнього дослідження Програми розвитку ООН. 2 роки тому Україна була ще на 172 місці.
Середній вік породіль – 25-29 років, до 2011 року – 20-24 роки. У країнах Євросоюзу – це від 25,7 років (Болгарія, Румунія) до 30,6 років (Іспанія, Італія).
За статистикою Інституту демографії і соціальних досліджень, кількість жінок, які народжують після 35 років, збільшилась у 2,6 рази.
За кордоном наступні показники щодо одиноких матерів: США – 33%, Фінляндія – 37%, Великобританія – 38%, Ісландія – 64% (найвищий рівень в Європі).
В Україні 30% одиноких матерів, які виховують дітей. Це пов’язано з різними причинами – як фактичною відсутністю поряд з дитиною батька, так і нереєструванням шлюбу для отримання соціальних виплат.
На сьогодні виплата за народження дитини – 41 280 грн. (близько 1 578 $).
Вперше значно підвищилася виплата за народження дитини у 2008 році. За тодішнім курсом це було 2 448 $ (12 240 грн за першу дитину), 5 000 $ (25 000 грн за другу дитину) і 10 000 $ (за третю дитину та наступних дітей).
Для того, щоб покоління батьків чисельно заміщувалося поколінням дітей, треба, щоб одна жінка народжувала 2,13-2,15 дитини (стастистичні показники). В Україні народжується 1,5 дитини на одну жінку.
1593 жінки отримали звання «Мати-героїня» в Запорізькій області, за даними ЗОДА.
Знаєте, не кожна жінка може стати матір’ю, але кожного з нас народила матір. Народження дитини – це гендерна відмінність жінки від чоловіка. Все інше потім – догляд за дитиною, виховання – можуть робити і жінка, і чоловік.
Як допомагають жінкам в Запоріжжі
Наприклад, Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» і є тією організацією, яка надає необхідні консультації та підтримує гендерні ініціативи жінок, звертає їхню увагу на різні програми підтримки матерів, в тому числі і багатодітних. І жінки охоче відгукуються на це, адже їм ці питання та проблеми дуже близькі, тож намагаються робити все для сприяння рівних можливостей та підтримки жінок.
В межах відповідних заходів співробітники фонду працюють з жінками-депутатами, залучають громадських активістів і взагалі за роки своєї діяльності сприяли тому, що в нашій області в місцевих радах створено вже 25 міжфракційних депутатських груп під назвою «Рівні можливості».
Як розповіла голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова, загалом вони працюють у 3 напрямках – це гуманітарна допомога населенню у співпраці з міжнародними організаціями, розвиток місцевого самоврядування (якому вони сприяють з моменту створення самого фонду) та гендерна рівність для жінок і чоловіків.
– У нас є певні проєкти, і ми працюємо з великою кількістю місцевих громад Запорізької області. Тому до Дня матері, який відбудеться 10 травня, у нас будуть проводитися зустрічі з представниками громад з гендерних питань. І ті ж питання, як карантин влинув на ситуацію в Україні, ми теж з ними будемо розглядати. Поглянемо і на те, як громада з цим справляється. Як ви знаєте, в Україні завжди цінувалася сім’я, але тепер все складається так, що 30% матерів самі виховують дитину. От що дуже нас насторожує, – резюмувала вона.
Читайте також: Запоріжжя вшановує пам’ять героїв Другої світової війни