У ніч з суботи, 27 березня, на неділю, 28 березня, маємо перейти на літній час, перемістивши стрілки годинників на одну годину вперед
Проте на початку березня цього року парламент ухвалив у першому читанні проєкт закону про скасування переведення часу. Якщо закон ухвалять повністю, то в Україні більше не буде переходу на літній час, а постійно залишатиметься нинішній зимовий час, або UTC+2 за міжнародною шкалою.
Сьогодні у Верховній раді відбулось пленарне засідання, на якому мали б ухвалити у другому читанні та в цілому законопроєкт про скасування переходу на літній час. Однак, депутати відправили документ на доопрацювання.
Автори законопроєкту №4201, прийнятого 3 березня, розраховують, що перехід на зимовий час в жовтні 2021-го виявиться для України останнім.
Нагадаємо, переведення годинників здійснюється двічі на рік, відповідно до сезонних коливань тривалості світлового дня. В Україні це регламентується постановою Кабінету Міністрів №509 «Про порядок обчислення часу на території України» від 13 травня 1996 року. Датою переходу на літній час визначено останню неділю березня.
Але вчені все ж таки вважають, що саме зимовий час є природним і стандартним для території нашої країни. Тоді як на літній час годинники переводять кожної весни, щоб робочі години більше припадали на світловий день і таким чином економилися кошти на електроенергію.
Подейкують, що після прийняття законопроєкту про скасування переведення часу, в Україні з’явиться розподіл по регіонах. Але прем’єр-міністр Денис Шмигаль чутки спростував, заявивши, що на всій території України має діяти київський час.
Вперше подібні часові коливання були запроваджені в часи Першої та Другої світових воєн з метою заощадження енергії. Пізніше багато європейських країн відмовилися від такої практики. Порядок, що існує до сьогодні, був знову запроваджений у 70-ті роки ХХ століття, коли європейські країни започаткували «літній час» знову, за необхідності заощаджувати електроенергію, що було викликано нафтовою кризою.
Вплив на здоров’я – негативний
Сезонна зміна часу має негативні наслідки для людського організму. Багатьом людям складно в один момент перелаштуватися зі звичного режиму дня на інший розпорядок.
Лікарі вважають, що весняне переведення часу гірше, ніж осіннє, оскільки організм людини ослаблений після зими.
За даними фахівців з університету Гельсінкі, перехід на літній час негативно впливає на людей-«сов» і хворих на серцево-судинні захворювання.
Вчені з Нідерландів (Університет Гронінгена) і Німеччини (Університет Людвіга Максиміліана) в 2007 році опублікували в американському журналі Current Biology статтю, в якій було проаналізовано ритм життя 55 тис. осіб. Виявилося, що організм в більшості випадків не підлаштовувався під новий час, а жив по-старому.
За даними дослідження Російської академії наук, при переході на новий час у маленьких дітей і людей похилого віку відзначаються стрес-реакції, порушення режиму сну, діяльності серцево-судинної та імунної систем, обмінних процесів.
А згідно з дослідженням медичного Каролінського Інституту в Стокгольмі, опублікованому в Медичному журналі Нової Англії, при переході на літній час підвищується ризик інфарктів міокарда на 5% в перший тиждень, а найбільше зростання числа інфарктів спостерігається в перші 3 дні. При переході на зимовий час ризик, навпаки, знижується, але в меншому ступені.
Дослідження, проведені в Казахстані перед скасуванням переходу на літній час у 2005 році, показали, що застосування режиму літнього та зимового часу «виразно впливає і на соціальний фактор, призводить до підвищення рівня захворюваності населення, збільшення дорожньо-транспортних пригод, зростання виробничого травматизму».
Переведи свій внутрішній годинник
Для полегшення переходу на інший час варто заздалегідь готувати організм до змін. Розпочати можна з того, щоб за тиждень-два почати трішки раніше лягати спати та прокидатися, поступово щоденно «зсуваючи» графік на декілька хвилин.
Звісно ж, потрібно добре висипатися. Так, дорослій людині для повноцінного відпочинку потрібно не менш як 7-9 годин сну, дітям – 9-10 годин.
Крім того, фахівці радять перейти на правильний раціон харчування, тобто не споживати шкідливу їжу та не зловживати алкоголем. Також варто більше гуляти на свіжому повітрі.
Лікар, що спеціалізується на розладах сну, радить переводити будильник і щодня позбавляти себе 20 хвилин попередньо доданого «літнім часом» сну протягом 3 днів. Наприклад, якщо у понеділок вставати треба о 7, у суботу варто поставити будильник на 7:40, у неділю – на 7:20, а вже у понеділок – на 7 рівно. Людина має їсти повноцінний сніданок, виходити на сонячне світло і робити фізичні вправи. Всі ці вправи допоможуть перевести центральний «годинник» у мозку, який реагує на зміну дня і ночі, і периферичні годинники – такі, як у серці. Вони реагують на харчування і фізичну активність. Це дозволить вашому тілу природним способом синхронізуватися зі змінами в навколишньому середовищі, що зменшить імовірність проблем, несприятливих наслідків для здоров’я.
Читайте також: Скільки людей живе на Запоріжжі – статистика