«Танцюючий будинок» в Празі, шедеври Гауді в Барселоні, нахилена вежа в Пізі – ці будівлі давно стали візитними картками країн
Але архітектори в усьому світі продовжують втілювати в життя найнеймовірніші задуми. «Запорозька Січ» вибрала найдивовижніші творіння архітектури. Помилуйтеся найхимернішими будівлями світу!
Життя між скелями
Начебто звичайний приватний будинок, побудований в 1861 році, став головною визначною пам’яткою комуни Плугрескан у Франції. Будинок має незвичний вигляд: він знаходиться на невеликому острівці і затиснутий з двох сторін скелями, що захищають його від вітру та штормів. Власники будинку, втомлені від напливу відвідувачів (деякі не гребували залізти на дах, щоб сфотографуватися), нещодавно домоглися заборони на використання його зображень в комерційних цілях. Але помилуватися незвичайною будовою з боку вам ніхто не заборонить.
Архітектор з майбутнього
Іспанське місто Більбао багате на історичні пам’ятки і сади, але до 1997 року в ньому не було якоїсь родзинки, заради якої сюди хотілося б приїхати. Завдяки архітектору Френку Оуену Гері на набережній річки Нервьон з’явився дивовижний музей Гуггенхайма. Він є одним з 6 філій центрів сучасного мистецтва, який працює від Фонду Гуггенхайма. Будівля музею побудована у стилі деконструктивізму і нагадує футуристичний космічний корабель або незвичайне морське судно. Облицювання стін складається з тисяч титанових пластин загальною площею 24 тис. кв. м, що нагадує рибну луску. У денний час будівля переливається матовим металом, а на заході сонця стає золотою. Центральний атріум нагадує величезну металеву квітку, від неї розходяться «пелюстки», в яких знаходиться низка послідовно прилеглих приміщень для виставок. У безвітряну погоду відвідувачі можуть побачити, як музей огортає пеленою туману. Це проєкт Фуджики Накайя, який сховав спеціальні установки по периметру будівлі. Такого ви більше не побачите ніде в світі.
Ще один шедевр деконструктивіста Френка Гері – комплекс будівель на місці колишнього митного палацу. Туристи одразу ж прозвали його «п’яними будинками» за асиметричність і химерні вигини. Найефектніша, хоч і найменша – дзеркальна будівля посередині, немов покрита знизу доверху фольгою. Відображення сусідніх комплексів – білого і червоного – перетворюють і без того незвичайну ламану поверхню цього будинку на справжній шедевр сюрреалізму.
Музей Феррарі
Єдиний тематичний парк Феррарі і за сумісництвом – найбільший критий парк в світі. З висоти пташиного польоту гігантський дах, на футуристичну форму якого архітекторів надихнув профіль кузова Ferrari G, схожий на червону піщану дюну, розповзається по острову. У парку працюють кінотеатри, школи водіння і понад 20 атракціонів, серед яких і найшвидша у світі пневматична американська гірка.
Кубик-рубик Нідерландів
Ціла вулиця кубічних будинків зросла в Роттердамі за проєктом архітектора Піта Блома. Його новаторська задумка – перевернути будівлі і поставити їх під кутом – призвела до того, що майже чверть простору стала непридатною для використання. Проте, в кожному будинку є пара спалень, вітальня, кухня, ванна і навіть зимовий сад під дахом. Кілька квартир знаходяться в приватному володінні, в інших розташовані офіси, хостел і навіть школа, а один з будинків відведено під музей, де кожен може особисто перевірити, чи зручно жити в будинку догори ногами.
Дружній інопланетянин
Місто Грац, що в Австрії, відоме не тільки своїми середньовічними будівлями. Тут є і сучасні будівлі, якими місто може пишатися по праву. Один з таких шедеврів – Галерея мистецтв Кунстхаус. Вона стала легендою сучасної архітектури. Загадкова синя будівля – біоморф, що нагадує плаваючу над містом кулю або цепелін. Дружній інопланетянин – так неофіційно містяни називають Кунстхаус. Ця незвичайна будова привертає увагу і зачаровує різким контрастом з навколишнім середовищем. Виглядає Кунстхаус, як інопланетний корабель, але, що найдивніше – не заважає сприйняттю будинків і вулиць старого Граца. Будівлю галереї мистецтв було побудовано в 2003 році, і того ж року Грац отримав звання «Європейська культурна столиця». Оригінальна не тільки форма будівлі, – в конструкцію закладені цікаві інноваційні ідеї: скелет будівлі виконано із залізобетону, але шкіра його складається з 1 066 акрилових скляних пластин. Верхня частина будівлі забезпечена соплами-трубками, спрямованими на північ. Через них будівля «всмоктує» денне світло.
Сучасний собор
Завершує нашу добірку собор Пресвятої Діви Марії в Бразилії. Його 16 колон символізують підняті до неба руки, дахом служать гігантські вітражі, а під куполом витають статуї ангелів. На жаль, собор більше гарний, ніж функціональний. Через унікальну архітектуру він мало пристосований для проведення служб: в сонячні дні в будівлю через вітражі потрапляє занадто багато світла, і в соборі стає дуже спекотно, до того ж тут не найкраща акустика, і парафіяни часто просто не чують проповіді. Тож експерименти навіть у професіоналів можуть бути з помилками.
Читайте також: Площа перед залізничним вокзалом Запоріжжя змінилась до невпізнаваності