Світ нарікає на швидкоплинність любові, але закохані про це не думають
Вони обіцяють, дарують подарунки, клянуться і сподіваються на взаємність. Саме такі клієнти і потрібні комерсантам: скільки всього можна продати їм до Дня закоханих.
Любов – то є хвороба
Всесвітня організація охорони здоров’я вже давно внесла закоханість до реєстру захворювань. Серед симптомів: нав’язливі думки про об’єкт кохання, безсоння, перепади настрою, необдумані, імпульсивні вчинки, головні болі й навіть алергічні реакції такі ж, як при психічних розладах.
У такому стані написана найчуттєвіша лірика, починаючи від Сапфо. І вже тоді лікарі боролися з цією недугою. Авіценна вважав, що закохані схильні перебільшувати достоїнства обранця, і радив зняти пелену з очей. Кажуть, в організмі закоханих виробляється ендорфін, тому вони у стані ейфорії не помічають недоліків.
Водночас необхідно змиритися з тим, що закоханість минає, і хімічні реакції кохання тривають 3,5-4 роки, а більшість розлучень трапляються до 5 років сімейного життя.
Любов – то є наркотик
«Закоханість схожа на залежність від кокаїну», – каже Кет Ван Кірк, клінічний сексолог зі США. Що більше часу закохані разом, то більші почуття, а розлука викликає розпач і біль.
Молекули, що роблять нас закоханими, це той самий дофамін – нейромедіатор винагороди та ухвалення рішень. Крім нього – окситоцин, гормон прив’язаності, оргазму та лактації, а ще серотонін, молекула щастя та сміху, ендорфіни – внутрішні наркотики, що дарують ейфорію та знеболення, стресові молекули норепінефрин та адреналін, і навіть фактор росту нервів. Дослід показав, чим більше було окситоцину в крові коханців на початку стосунків, тим довше вони тривали.
Шукайте рідну душу
Вчені запевняють, що ми прив’язуємось до людей, чиї емоції розуміємо. Так ми звіряємося, чи наші мізки мають однакові налаштування, і чи можливі порозуміння, спільна праця та однакові наміри, каже професор Сілке Андерс з Німеччини.
Знавці радять випробовувати почуття дружбою: розповідати історії про себе і спостерігати, чи не дратують вони вашого обранця. Одне слово – шукати рідну душу. А любов приходить несподівано.
Усім відомий Чарльз Дарвін розмірковував, варто чи ні йому одружуватися, склав список усіх «за» і «проти» і вирішив холостякувати, поки не розбалакався зі своєю кузиною, і почуття накрили його з головою. Він навіть забув про шкідливість родинних зв’язків для народження щасливого потомства.
Чоловікам – врода, жінкам – безпека
Мозок чоловіків найкраще реагує на обличчя і вроду жінки. Краса робить мозкові добре, стимулюючи викид допаміну. У жінок немає подібної реакції на вроду чоловіків.
Закоханість і залицяння в жінок активує ділянки мозку, що відповідають за безпеку, турботу і сприйняття звукової інформації. Втім, «закоханий мозок» перестає на якийсь час розрізняти красиві обличчя, коли вибір зроблено.
Чи можна померти від розбитого серця?
Нещасливе кохання приносить біль у грудях. Це не метафора – нам справді болить серце, а в шлунку – наче морські їжаки. Такий ефект має змінений стражданням тонус блукаючого нерва.
Існує навіть термін – «синдром розбитого серця». Вважають, що надвисокий рівень гормонів стресу, що супроводжує розрив чи смерть партнера, викликає порушення роботи серця – фібриляцію передсердь і послаблення серцевого м’яза.
Люди в такому стані мають вп’ятеро більшу імовірність інфаркту. Данські дослідники показали, що смерть коханих підвищує ризик фібриляції передсердь на понад 40%.
Читайте також: 5 ідей цікавих подарунків на День Святого Валентина