Ми завершуємо висвітлення буднів Дніпробуду, яке сприяло виникненню таких наших промислових гігантів, як «Запоріжсталь», «Дніпроспецсталь» та інших промгігантів та виникненню української індустрії загалом. Інформація «з перших рук» взята з матеріалів тодішньої  багатотиражки «Пролетар Дніпробуду», яка була безпосереднім рупором того будівництва до самого відкриття «ДніпроГЕСу». Матеріали подаються мовою оригіналу та без коментарів.

Назустріч пуску ДГЕСу

Першим у другій зміні бригади каменярів Іващенка та Тарасова поклали останній камінь у стіну гідростанції. Цим самим вони остаточно завершили не тільки будівництво останнього прольоту стіни гідростанції, але й взагалі остаточно закінчили каменярські роботи на ГЕСі.

Вчора бетонування двох останніх блоків щитового відділу ДГЕСу другої черги. Сьогодні мають остаточно вивершити бетонування останніх кубометрів та приступити до очистки трансформаторного шляху всієї гідростанції.

Вчора на аванкамерному мості закінчено вибивання з-під великої арки моста тимчасові дерев’яні фарми. Триває бетонування другого бичка. Гідротехніки греблі повинні найближчим часом зробити наростку останніх двох бичків з таким розрахунком, щоб робітники стальмосту цілком виконали своє зобов’язання – остаточно поставити на місце аванкамерний міст до урочистих свят пуску ДГЕСу.

На греблі форсованими темпами розпочате будівництво тимчасового мосту для пропуску гостей та ударників Дніпробуду на святкування ДГЕСу.

Монтажники ДГЕСу до урядового пуску готують нові виробничі подарунки. Бригада монтажників Бородавки зобов’язалася остаточно змонтувати до пуску сьому турбіну. Першого вересня монтажники розпочали збірку павука 6 генератора, зобов’язалися до пуску ГЕСу не тільки зібрати павук, а й остаточно встановити його в кратер турбіни.

(«Пролетар Дніпробуду» за 3 жовтня 1932 р.)

10 жовтня дамо перше топлення сталі

Таке зобов’язання першої зміни сталеварів

Ми, сталевари зміни начальника Іванова, на ознаку підготовки до пуску ДГЕСу зобов’язалися закінчити набивання днища печі №1 за 5 днів, за 2 дні піч нагріти та підготовити її до завалювання, а 10 жовтня дати перше топлення сталі. Країна вимагає високоякісної сталі. Ми горді з того, що працюємо на ЦГС – велетенському заводі, рівного якому немає в цілому світі.

Довідник

Сьогодні о 6 год. веч. в буд. гр. орг. Відбудеться засідання трійки партколегії МКК, на яке викликаються тт. Астахов, Горицький, Патліс, Лондарева, Вдовиченко. Повинні також з’явитися члени КК – Лорінець, Шишевалов, Костік та партслідчі й партзасідателі, яким доручене слідство.

(«Пролетар «Дніпробуду» від 4 жовтня 1932 р.).

Сплатіть бригаді за її роботу

Наша бригада працює на вальцівному цеху ЦІСу на перекритті середнього прольоту, бажаючи якнайскоріше закінчити цю важливу роботу, працювала по 10-11 годин на день. Заробіток кожного робітника склав 12 карб. на день, бо бригада встановила по 5-7 прогонів.

(«Пролетар Дніпробуду» за 5 жовтня 1932 р.).

10 жовтня – урядовий пуск «Дніпрогесу»

План святкування відкриття Дніпровської ГЕС та пуску і готовності цехів першої черги – металургійного та алюмінієвого комбінатів.

Організовуються 4 мітинги на площах: мітинг відкриття «Дніпрогес» на пусковому майданчику, мітинг святкування готовності першої черги цехів інструментальної сталі, пуску ремонтного заводу, готовності першої черги електролітного заводу Алюмінієвого комбінату. Участь у мітингу відкриття Дніпровської ГЕС беруть обрані на загальних зборах та зльотах кращі ударники Дніпробуду, а також гості, запрошені від заводів та організацій Радянського Союзу. На трибуну №1 проходять за запрошуваними картками та спеціально встановленими пропусками члени уряду та бюро парткомів.

Для робітників та їх дорослих членів родин визнано 12 збірних колон. З 6 по 8 жовтня проводиться преміювання кращих ударників. 9 жовтня по всіх ділянках проводяться зльоти ударників. 10 жовтня – ранки з школярами в парках культури правого та лівого берегів Дніпра.

По селу: пуск ДГЕСу колгоспники, одноосібні господарства відмічають організацією червоних хлібних валок і кращих показників по сівбі і хлібоздаванню. Передові колгоспи згідно з вказівкою колгоспної спілки вибирають делегатів для участі в урочистому пуску ДГЕСу 10 жовтня – по будинках колективістів і червоних кутках – бесіди про господарсько-політичне значення Дніпробуду.

(«Пролетар «Дніпробуду» за 6 жовтня 1932 р.).

Вмикайте радіоприймачі

Що почув Радянський Союз у Дні свят пуску ДГЕСу. На Дніпробуді працює виїздна редакція «Последние известия» всесоюзного комітету в справі радіомовлення, яка організує ряд спеціальних випусків 9 і 10 жовтня, які передаватимуться  по всім потужним московським радіостанціям безпосередньо з головних пускових ділянок «Дніпрогесу».

Кращі ударники герої-будівництва Дніпробуду розкажуть перед мікрофоном всьому Радянському Союзу про те, як вони будували. В передачах братимуть участь видатні російські та українські письменники. О 10 годині вечора триватиме передача для закордонних станцій на німецькій мові.

З честю витримати бойовий іспит

До пуску першої песі електросталевитопного цеху залишились лічені дні. За першою піччю одразу ж піде друга, а в листопаді-грудні мають пустити ще три електропечі. Отже, поточного року стануть до ладу печі першої черги сталевитопного цеху в числі п’яти електропечей. Загалом же весь електросталевитопний цех заводу високоякісної сталі даватиме на рік 75 000 тонн вуглецевої швидкоріжучої та спеціальної сталі.

(«Пролетар Дніпробуду» від 8 жовтня 1932 р.).

Завтра – найзнаменитіша дата Дніпрельстану

Велика перемога на Дніпрі – конкретне втілення  ленінського плану електрифікації. Здійснюючи ухвали зборів про розгортання децентралізованої заготівлі овочів на зиму для робітників та щоб забезпечити покращення їхнього побуту, господарники доменних печей склали договір з артіллю «Січ» на засолку помідора, капусти, що мають прислати до робітників домен. Для овочів обладнане  спеціальне приміщення і досить гарне, виготовлено спеціальну тару для засолки, і все це зроблено власними силами доменів.

Гребля – південний вокзал: трамвайну лінію вивершено

Готуючись до урочистих свят пуску ДГЕС, ударний колектив робітників та інженерно-технічного персоналу ділянки БД – будівництва трамвайної колії в м.Запоріжжі своє завдання виконав. Трамвайну лінію продовжено до південного вокзалу станції Олександрівська, завдовжки у 5300 погонних метрів. Трамвайна лінія стала до експлуатації 7 жовтня, і тепер є повна змога перевозити гостей, що прибудуть на свято, від південного вокзалу до греблі.

Зустрічними планами на будівництві, червоними валками – в колосках

На честь пуску «Дніпрогесу» монтажники Коксохімкомбінату підіймають третій скрубер. Вчора одержано першу звістку від Васильєвського райкома комсомолу про здачу 323 центнера хліба понад планом на честь пуску ДГЕСу.

(«Пролетар Дніпробуду» за 9 жовтня 1932 р.)

Наказ народного комісару важкої промисловості СРСР від 10 жовтня С.Орджонікідзе

Героїчними зусиллями робітників, інженерно-технічного і господарського персоналу Дніпробуду одержано велетенську перемогу на фронті соціалістичного будівництва – закінчено будівництво, і сьогодні стає у число дієвих підприємств Радянського Союзу Дніпровська гідроелектростанція в складі 5 турбін загальною потужністю 310.000 кіловат. Начальником станції призначено тов. Гаріна В.П. Героїчна праця позначених урядом ударників – взірець для будівників Дніпрокомбінату, як треба боротися за чавун, високоякісну сталь, вальцьовання, алюміній.

Постанова Президії ЦВК СРСР про нагородження робітників Дніпробуду і занесення на дошку пошани організаторів будівництва «Дніпрогесу»

За особливі видатні заслуги, всього орденами Леніна, Червоної Зірки і Трудового Червоного Прапора нагороджено 67 запоріжців. Шестеро закордонних фахівців також нагороджені орденами Трудового Червоного Прапора за особливо видатну роботу, 16 організаторів будівництва занесені на почесну дошку Дніпровської ГЕС.

Мітинг на площі ГЕСу в день урочистого пуску

З трибуни ДГЕСу заговорив всесоюзний староста: ні лютий опір класових ворогів, ні мерзотна робота їхньої опортуністичної агентури не зупинять переможного розгортання соціалістичної індустріалізації.

…Залунали, заревіли гудки паротягів та заводів за скелями. Луною пронеслись вибухи. Із-за будинку ДГЕСу рівно об 11 годині вийшли представники уряду та ЦК партії, оркестри заграли зустрічний марш. Почався мітинг…

(«Пролетар Дніпробуду» від 11 жовтня 1932 року).

Від автора: а далі почалися виробничі будні «Дніпрогесу» та запорізьких заводів, які працювали за рахунок енергії «Дніпрогесу», яка діє і дає електроенергію зараз, через 84 (!) роки після запуску.

По матеріалах Державного архіву Запорізької області підготував Євген ЛОГАНОВ