Цього тижня комісія з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин розпочалася з мітингу під міськрадою, на якому сотні запорізьких підприємців вимагали від міської влади знизити орендну плату на землю, що через інфляцію виросла майже вдвічі.

“Підвищення плати на землю, на якій розташовано міські ринки, неодмінно призведе до підвищення ринкових тарифів, як наслідок, до підвищення цін абсолютно на всі товари. Крім того, бюджети усіх рівнів у нашій державі поповнюються і за рахунок надходжень від діяльності малого та середнього бізнесу, але внаслідок застосування нових розмірів плати за землю більшість підприємців або взагалі припинять власну діяльність, або підуть у тінь”, – вважають підприємці.

Протестувальники вимагали не допустити неадекватного застосування до всіх громадян та до малого і середнього бізнесу міста податкового тиску та залишити з 1 січня 2016 року розмір плати за землю на рівні платежів 2015 року.

На розгляд міської ради було винесено три пропозиції: 1) знизити індексацію з 1,43 до 1; 2) змінити коефіцієнт, який враховує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (Км2), та коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони (Км3); 3) накласти мораторій на нормативно-грошову оцінку.

«Запорізька міська рада вже прийняла рішення з приводу звернення до Верховної Ради про внесення змін до податкового законодавства, тож перший крок до вирішення цієї проблеми було зроблено ще до мітингу, – повідомив голова земельної комісії Ігор Чумаченко. – У рішенні зазначено три проблеми: по-перше, впровадження механізму передачі земельних ділянок у власність або постійне користування мешканцям ОСББ; по-друге, зменшення відсотка орендної плати – прирівняння його до триразового розміру земельного податку, що призведе до фактичного зменшення з 3% до 0,9 % коефіцієнта орендної плати для земельних ділянок, зайнятих житловим фондом, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, кооперативами, житлово-будівельними кооперативами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб; по- третє, індексація орендної плати – зменшення коефіцієнта з 1, 43 до 1 шляхом внесення змін до податкового законодавства. За це вже проголосувала більшість депутатів на минулій сесії, і далі це питання вже мають ставити народні депутати на засіданні українського парламенту, яке відбудеться найближчим часом”.

Тим часом, депутат Олег Коломоєць бачить справжній корінь зла не в збільшенні індексації, а в тому, що нормативна грошова оцінка землі стрімко зростає.

“Якщо ми вирішимо питання з коефіцієнтами Км2, Км3, це насправді буде тим революційним рішенням, яке розрубає «гордієв вузол». Питання лише, наскільки це довга і складна процедура”, – зазначив він.

Однак під час розгляду проблеми депутати звернули увагу і на ту обставину, що власники ринків не завжди виконують свої домовленості з міською радою, а саме не знижують ринковий збір для підприємців, працюючих на ринках. Крім того, в минулій каденції рада вже приймала умови підприємців щодо зміни коефіцієнтів нормативно-грошової оцінки, але ці рішення були опротестовані прокуратурою міста та визнані неправомірними в судовому порядку. Комісія вирішила глибше дослідити проблему, щоб не створювати неправомірних рішень міської ради, які не призводять до вирішення питання по суті, а є лише політичним піаром та врешті-решт недоїмка з орендної плати стягується з підприємців на підставі рішення суду.

Було прийнято рішення про вивчення досвіду колег з інших міст з питань орендної плати та створено з цього приводу робочу групу. Також депутати планують заслухати директорів Центрального, Вознесенівського, Оріхівського та Олександрівского ринків з приводу виконання Закону України “Про оренду землі” та провести виїзні засідання з підстав раціонального використання земельних ділянок територіальної громади міста та виконання умов діючих договорів оренди.

Під час засідання депутати також розглянули низку профільних питань, серед яких було відновлення дошкільного навчального закладу (ясел-садка) №100 “Гармонія” в Шевченківському районі, який не діяв майже 19 років. Наразі черги в дитячих садках зросли, тож з’явилася нагальна проблема нестачі місць.

У засіданні постійної комісії з питань комунальної власності, ресурсів, приватизації, архітектури та земельних відносин взяли участь Ігор Чумаченко (голова комісії), Геннадій Васильчук, Олександр Воронцов, Юрій Дорошенко, Олег Коломоєць, Віктор Гординський, Василь Полюсов, Михайло Прасол, Олександр Тищенко.