Серцево-судинні захворювання, нарівні з онкологічними захворюваннями та діабетом, міцно утримують першість серед найпоширеніших і небезпечніших хвороб XXI століття.
Серцево-судинні хвороби проявляються різноманітно. Деякі з них, такі як ревматизм або міокардіт, є хворобами переважно серця. Інші хвороби, наприклад, атеросклероз або флебіти, вражають, перш за все, артерії та вени. Нарешті, від третьої групи захворювань страждає серцево-судинна система в цілому. До останнього класу хвороб відноситься і гіпертонія. Хоча провести таку чітку межу між захворюваннями серця і захворюваннями судин, буває складно. Наприклад, атеросклероз – захворювання артерій, але коли він розвивається в коронарній артерії, то атеросклероз цього типу називається ішемічною хворобою і вже відноситься до хвороб серця.
Не всі стани, які ми звикли розглядати як хвороби серця і судин, є саме хворобами. Наприклад, серцева недостатність – це комплекс симптомів, які можуть супроводжуватися різними захворюваннями, необов’язково серцево-судинного походження. Стенокардія або грудна жаба – не самостійне захворювання, а один із симптомів ішемічної хвороби серця.
Виникнення захворювання серцево-судинної системи може бути різноманітним: вроджені дефекти розвитку, отримані травми, розвиток інфекційних процесів, інтоксикація. Крім того, захворювання серцево-судинної системи можуть бути викликані порушенням механізмів, що регулюють діяльність серця або судин, патологією обмінних процесів. Хвороба часто розвивається абсолютно непомітно для хворого, і відхилення від норми можна помітити тільки при обстеженні кардіологом. Тому профілактичні візити до лікаря-кардіолога з обов’язковим дослідженням ЕКГ необхідні всім людям хоча б один раз на рік.
Вже доказано, що захворювання серцево-судинної системи виникають на основі нервово-психічних напруг. Відповідно, зниження їх кількості та інтенсивності є найпотужнішим профілактичним засобом проти всіх серцево-судинних захворювань.
Необхідною складовою частиною профілактики серцево-судинних захворювань є активний образ життя: заняття спортом, тривалі прогулянки на свіжому повітрі, плавання, туристичні походи.
Відпочинок теж повинен бути повноцінним. Нормальна тривалість сну – 8-10 годин на добу, причому гарно, коли є можливість відпочити і протягом дня.
Доведено, що жирна, гостра, солона їжа не тільки викликає ожиріння, але і погано впливає на еластичність судин, а це порушує кровоток. Міцним чаєм, кофе та алкогольними напоями теж не слід зловживати.
Серед курців практично всі серцево-судинні захворювання поширені в значно більшій ступені, ніж серед тих, хто не палить.
Фізична активність, психологічний стан, правильне харчування, відмова від вроджених привидів та регулярні профілактичні огляди в кардіології – це той мінімум, який необхідний для того, щоб бути впевненим, що серцево-судинні захворювання обійдуть вас стороною.