12 квітня у амстердамському камерному театрі De Toneelmakerij відбулася прем‘єра спільної з запорізьким муніципальним театром-лабораторією VIE вистави «Witnessing U».

Над створенням вистави працювали українські режисерки Яша Гудзенко та Богдана Орлеанова, актриса театру-лабораторії VIE Олеся Андрушевська, які у березні евакуювалися до Нідерландів. Українські мисткині та голландські актори трупи De Toneelmakerij поділилися з європейськими глядачами невигаданими історіями війни в Україні.

Проект «Witnessing U» є унікальною компіляцією документальних текстів та драматургічних історій, які були зібрані та адаптовані українською драматургинею Ніною Захоженко. У спектаклі використані свідчення маріупольців, які пережили бомбардування міста, солдатів ЗСУ, підлітків, жертв сексуального насильства з боку російських військових.

Драматург Ніна Захоженко зазначає, що проект став для неї своєрідною терапією: «Завдяки роботі над цією виставою я згадала, що я – драматург, і мушу у словах і сценах оповідати історії, які бачу поруч з собою».

Вистава створювалась дуже швидко – всього за 14 днів. За цей час був зібраний документальний матеріал, текст перекладений на англійську мову. У виконавців було лише 3 репетиційний дні. Актор театру De Toneelmakerij Томер Павліцький розповідає:

– Коли мені запропонували взяти участь у проекті «Witnessing U», я не вагався. Це спосіб дати голос українському народу, який вимушений покинути рідну країну чи все ще бореться та виживає там. І крім пожертвування грошей, це спосіб продовжувати підвищувати поінформованість про те, через що люди проходять день у день.

Як не дивно, я хотів відвідати Україну цього літа, щоб побачити місто Івано-Франківськ, бо мій дід народився там, коли воно ще називалося Станіславом. Це дає додаткове вимірювання виставі «Witnessing U» і нові вагомі аргументи для участі у ній.

Квитки на «Witnessing U» були розпродані за кілька днів. Захід відвідало близько 100 голландців, у залі не було вільних місць. Після вистави відбулося спілкування із глядачами: європейці були схвильовані і не стримували сліз.
Кошти, отримані від продажу квитків, будуть переведені у фонд, організований головною режисеркою театру «Особистість» Марією Магою. Зараз вона є волонтеркою у військовій частині А7301 ТРО ЗСУ.

Одним показом життя вистави «Witnessing U» не обмежується. Українські мисткині вже планують гастролі у інших країнах Європейського Союзу, а після перемоги спектакль увійде до репертуару театру-лабораторії VIE.

© Sanne Peper 4MVH8721

Фото надані театром