Влітку майже усе місто намагається виїхати на пляжі, аби охолонути під час спеки та відволіктися від щоденних навантажень
Запоріжжю пощастило – у нас є Дніпро та чимала кількість зон відпочинку. Проте не всі з них безпечні та офіційні. «Запорозька Січ» дізнавалася, де запоріжці можуть безпечно та гарно відпочити, як міські пляжі підготували до пляжного сезону, та що на цих локаціях вже зроблено
На сьогодні у Запоріжжі нараховується близько 38 пляжів, серед яких переважна кількість – неофіційних. Місто має тільки 2 офіційних пляжі – Центральний у Вознесенівському районі та Правобережний у Дніпровському. За попередні кілька років Центральний пляж привели до ладу. Правобережний пляж реконструювали, перетворивши на улюблене місце відпочинку запоріжців. Таким чином місто робить усе можливе, аби забезпечити комфортний та безпечний відпочинок місцевим мешканцям і гостям Запоріжжя. Чого не можна сказати про стихійні пляжні зони.
Правобережний пляж
Благоустрій зон відпочинку, зокрема пляжів – є одним із пріоритетних завдань міської влади, яке набуває все більшої актуальності з початком літнього сезону. Минулого року у Запоріжжі з’явився по-справжньому сучасний пляж, який відповідає усім вимогам, тому його з повним правом можна назвати одним із найкращих подібних пляжів в Україні.
Нагадаємо, у 2019 році було завершено реконструкцію лівої частини Правобережного пляжу. У результаті її повністю оновили: збільшено площу, облаштовано хвилеріз, замінено пісок, збудовано пандус, переодягальні, спортивні тренажери, медичний пункт і т.д. Прямо кажучи, пляж врятували від знищення, бо води Дніпра розмивали берегову лінію, та незабаром пляж міг зовсім зникнути.
У 2020 році стартував наступний етап реконструкції, так звані, 2 та 3 черги робіт. Під час них було замінено піщану основу пляжу, прокладено систему водопостачання. Також було облаштовано 4 оглядових майданчики, сходи, підпірні стінки, сучасне зовнішнє освітлення з сонячними батареями, доріжки до води та вздовж пляжу, встановлено тіньові навіси, кабінки для перевдягання.
На прилеглій території встановлено 104 лавки, урни, велопарковки. Повністю змінився не лише пляж, а і прилегла до нього площа, на якій додатково виконали роботи з озеленення: висадили нові дерева, облаштували квітники з трояндами. Підготували на узбережжі Дніпра й спеціальну оглядову вишку для рятувальників, а також питні фонтанчики, ногомийки і душові. Запоріжці розповіли, що тепер тут відпочивати – одне задоволення.
– Ми з сім’єю часті гості на цьому пляжі. Пам’ятаю його ще коли він був занедбаний і на межі повного зникнення. То був жах. Зараз же його просто не впізнати. Відпочиваємо у Запоріжжі, а таке враження, що за кордоном. Сподіваємося, що згодом спека повернеться, і можна буде знову купатися. Спасибі за це міській владі і міському голові, – розповіла запоріжанка Катерина Комар.
Також Правобережний пляж став місцем для занять спортом. Наприклад, 12-13 червня там пройшов Чемпіонат України з акватлону. За нагороди змагалися близько 150 юнаків, кадетів та аматорів з різних областей України. У програмі змагань з акватлону були плавання на відкритій воді та подолання бігової дистанції. Гостям Запоріжжя сподобався новий міський пляж.
Центральний пляж
Центральний пляж (або його ще пам’ятають за старою назвою «Жданівський»), знаходиться на Прибрежній магістралі. Цей пляж зручно розташований, має велику площу, чистий, на ньому багато малих архітектурних форм, таких як лавки, грибки і кабінки для переодягання тощо.
Інфраструктура пляжу зручна. Хто захоче перекусити, може придбати будь-яку їжу у торговельних точках, яких біля пляжу – безліч. Для любителів спорту біля води відкрили майданчик для занять. Також є можливість займатися водними та пляжними видами спорту. Влітку там регулярно відбуваються різні змагання, які збирають чималу кількість спортсменів та глядачів.
Крім того, біля пляжу просто зручно гуляти, особливо ввечері, коли спадає спека, і можна отримати задоволення променадом біля води. Вздовж пляжної зони облаштований тротуар з лавками, де усі охочі можуть відпочивати у будь-який час доби.
– Запоріжцям із пляжним відпочинком дуже пощастило. Мені дуже подобається. Хоч Центральний пляж не такий новий, як Правобережний, проте усе одно комфортний. Тут є де позасмагати, і через велику площу вірогідність того, що буде скупчення народу, – низька. Я приходжу часто, адже маленький син дуже любить бавитися у воді. Цього року, навіть попри непогоду, вже встигли відкрили купальний сезон, – розповіла запоріжанка Поліна.
Пляжно-спортивна зона у Заводському районі
За ініціативою міського голови Володимира Буряка у Запоріжжі продовжується проводитися низка робіт для благоустрою міста та забезпечення комфорту містян. Міський голова поставив завдання, щоб у кожному районі міста було облаштовано щонайменше одну велику та декілька менших зон відпочинку. Тому у місті продовжується реалізація проєктів з благоустрою.
Так, реконструйовано ще одну зону відпочинку біля води, на цей раз – у Заводському районі. А саме, на вул. Лейтенанта Шмідта повністю оновлено пляж та прилеглу територію. Тепер там з’явилася сучасна пляжно-спортивна зона, де буде приємно відпочивати і дорослим, і дітям.
Робіт на цьому об’єкті було багато, тому їх поділили на 2 черги. Минулого року було завершено першу чергу реконструкції зони відпочинку. У березні вже цього року стартував другий етап ремонту. Зазначимо, що перебіг робіт міський голова перевіряв особисто.
У результаті реконструкції запоріжці отримали багатофункціональну зону відпочинку. Її обладнано за всіма вимогами, також і для людей з інвалідністю. На пляжі встановлені навіси, кабінки для перевдягання, туалети. Збудовані каналізація та водовідведення. Створили і сучасний спортивний майданчик, де можна грати у футбол та великий теніс.
Встановлено роздягальню для спортсменів. Є і майданчик для торговельних точок. А завдяки тому, що на пляжно-спортивній зоні збудовано сучасне зовнішнє освітлення, там можна буде відпочивати та займатися спортом не лише вдень, а і ввечері.
Також встановлено лавочки, урни, душові стійки, фонтанчики, ногомийки та проведено озеленення. Але є одне але: головне, щоб відвідувачі дбайливо ставилися до майна пляжу, адже воно є майном усієї громади. Бо не встигло настати літо, як на новому пляжі невідомі вже намагалися зламати одну з кабінок для перевдягань. Навіщо? Відповіді на це запитання немає. Але громада сподівається, що це останній випадок вандалізму на новому пляжі, і мешканці Заводського району будуть там лише відпочивати, а не бешкетувати.
Міський голова Володимир Буряк закликає запоріжців дбайливо ставитися до об’єктів комунального майна, адже все це робиться за кошти громади та для містян. І замість ремонтів через діяння вандалів краще створювати нові зони відпочинку.
Підготовка місць відпочинку до купального сезону
Усі офіційні пляжні зони міста ретельно підготовували до купального сезону працівники КП «Титан». Вони наводили лад та готували території міських пляжів до масового відпочинку запоріжців. До 1 червня комунальники проводили прибирання на Центральному та Правобережному пляжах. Також були проведені роботи з фарбування лавок, урн, навісів, роздягалень і встановлено прилади для миття ніг. Фахівці КП «Титан» за допомогою спеціальних прибиральних машин очищають і пісок від мушель і сміття, серед якого зустрічаються пляшки, скло, недопалки, кришки та інше. Водолазна служба провела очищення дна.
Безпека – понад усе
На офіційних пляжах міста працюють рятувальники. Запорізька міська рятувально-водолазна служба була створена в 2001 році для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт на воді. Наразі у штаті служби 61 працівник, який задіяний на Центральному та Правобережному пляжах, а також у парку «Дубовий гай».
Так, протягом минулого року допомога була надана 157 людям. Для роботи рятувальників передбачені 22 плавзасоби: серед яких рятувальні катери «Чибіс», моточовни, моторно-веслувальні човни.
Але гарне оснащення не є 100-відсотковою гарантією порятунку. Перш за все містяни повинні бути обережними під час перебування на воді, адже безпека в першу чергу залежить від самої людини. Та відповідальними і уважними до навколишніх. Особливо до дітей, навіть якщо вони чужі. Адже діти під час НС можуть розгубитися, і тоді станеться непоправне. Як, наприклад, минулими вихідними. Тоді 12 червня на Центральному пляжі Запоріжжя сталася трагедія – потонув 14-річний підліток. За інформацією очевидців, друзі загиблого звали на допомогу дорослих, але ті подумали, що діти жартують. На жаль, хлопця пізно витягли з води, і реанімаційні заходи медиків виявилися безуспішними.
Будьте уважні, наглядайте за дітьми під час відпочинку біля водойм, та у разі потреби не проходьте повз людей, які потрапили у халепу, адже інколи це може врятувати життя.
– Кожного року ми ходимо на міські пляжі. Начебто здається – не глибоко, пісок, все як потрібно, але це для мене – дорослої людини. Проте багато батьків, які приходять з дітлахами, вважають, що можуть за ними не слідкувати, бо «та що може трапитися, людей же багато». І така халатність може призвести до загибелі, а потім вони будуть звинувачувати усіх, окрім себе. Наприклад, тільки минулого року я особисто витягнув з води кількох маленьких дітей, коли вони зайшли глибше, ніж можна, та почали захлинатися, – розповів запоріжець Олег.
Стихійні пляжі не гарантують безпечного відпочинку
А що ж на неофіційних пляжах? Там також можна відпочивати, що і роблять багато хто з містян. У спекотні сухі дні пляжі на Гребному каналі, на Хортиці, на Вирві, на Хвилі заповнені людьми, які засмагають та купаються. Але основна відмінність цих зон відпочинку в тому, що там вірогідність потрапити у небезпечну ситуацію набагато вища, ніж на офіційних пляжах. І мова йде як про купи сміття, в тому числі і небезпечного, які залишають після себе відпочивальники (скло, голки, леза), так і про небезпечне дно, брудна вода, відсутність обробки. Адже балансоутримувачі цих локацій не поспішають наводити там лад.
Якщо на офіційних пляжах зобов’язані бути виконані всі вимоги акредитації: розміщений пост рятувальників, наявний у штаті лікар, проведення очищення дна, своєчасне вивезення сміття тощо. То на неофіційних територіях відпочинку місто не зможе забезпечувати санітарне очищення і безпеку людей на воді. Тому, відпочивальники повинні бути там вкрай обережними, адже у разі чого – сподіватися можна буде тільки на себе. Уважно обирайте місце відпочинку і дотримуйтеся рекомендацій – де заборонено купання, не випробовуйте свою вдачу.
Стоп, комахи
До речі, літо – це сприятливий час для збільшення чисельності комах у тому числі комарів. Тож, задля запобігання розповсюдження інфекцій навколо водних об’єктів розпочаті заходи 1-го етапу дезінсекції водоймищ. Підрядною організацією виконуються роботи:
- на території вздовж зони відпочинку по вул. Л.Шмідта;
- по вул. А. Ушакова;
- вздовж шламонакопичувача на території сел. Запоріжжя-Ліве;
- в балці Маркусовій (вздовж вул. Бетонної та вул. Фінальної, вул. Вроцлавської та вул. Морфлотської).
Роботи заплановано на 3 етапи через кожні 10 днів.
Читайте також: 3 рецепти корисного і смачного морозива