11 січня Запорізькій обласній філармонії виповнилося 80 років
«Запорозька Січ» вирішила згадати найяскравіші моменти з життя цього храму мистецтва.
Сьогодні Запорізька обласна філармонія – це вже бренд. Творча родина однодумців (як вони себе називають) об’єднує 248 співробітників, з них артистичний склад – 173 людини, в тому числі 13 артистів мають різні почесні державні звання.
У складі філармонії виступають академічний симфонічний оркестр; академічний козацький ансамбль пісні і танцю «Запорожці»; ансамбль бандуристів «Божена», джазовий ансамбль «Диксиленд», естрадна група та ін.
Понад 400 культурних заходів щороку відвідують близько 100 000 глядачів. Крім того, артистів філармонії із задоволенням запрошують на інші престижні концертні майданчики.
В останні роки активно проводиться реконструкція концертного залу імені Глінки, завдяки чому сцена вже оснащена сучасною звуковою та світловою апаратурою, встановлені комфортні крісла, а з урахуванням акустичних можливостей залу філармонії цілком заслужено вважають найкращим професійним концертним майданчиком і не тільки нашої області. Тут люблять виступати провідні колективи України та зірки світового рівня.
– Головне, що у нас є – це творчий колектив професіоналів, якому підвладні всі музичні жанри і концертні формати. У нас дуже сильний артистичний склад, професійні креативні художні керівники колективів, надійна технічна служба і активна адміністративна група, – говорить генеральний директор філармонії, заслужений працівник України Ірина Конарєва.
Починали з 17 артистів
– 10 січня 1939 утворена Запорізька область. А наступного дня був підписаний документ про створення Запорізької обласної філармонії. Цей день і вважають її днем народження, – зазначає Ірина Едуардівна.
Близько року тому вийшла книга «Історія Запорізької обласної філармонії» її художнього керівника Ольги Беженар. У виданні розповідається про роботу і людей філармонії з моменту її заснування.
Згідно до спогадів, у той час у філармонії працювало 17 артистів. Вважають, що фундамент для розвитку професійного музичного мистецтва нашого краю поклала організована під час будівництва ДніпроГЕСу самодіяльна хорова капела «Дніпрельстан». Вона розміщувалася у приміщенні культбази (після війни на цьому місці побудували ПК алюмінієвого заводу). У капелу брали талановитих людей з усіх підприємств міста та Дніпробуду. Музичний колектив активно виступав і ставав переможцем різних оглядів самодіяльних колективів. Вони навіть гастролювали в Москві і Криму. Знаково, що серед учасників капели був і майбутній відомий композитор Георгій Майборода. До слова, капела «Дніпрельстан» в повному складі увійшла до новоствореної філармонії.
Концертно-естрадне бюро
Під час Великої Вітчизняної війни діяльність філармонії була припинена. 13 лютого 1944 року філармонія відновила свою роботу під назвою «Концертно-естрадне бюро». А вже в квітні 1944 року Запорізьке концертно-естрадне бюро перейменовано в Запорізьку обласну державну філармонію.
Досить тривалий час виступи артистів філармонії проходили на орендованих майданчиках. Виступали в театрах, клубах, влітку – в парках.
І тільки в 1953 році колектив філармонії отримав власне приміщення – концертний зал ім. Глінки. Будівля була побудована за проектом архітектора Г. Вегмана й інженера В. Шапільского. Спочатку будували Палац культури заводу «Запоріжсталь», а потім уже будівлю передали філармонії. Згідно з архівними документами, на цьому місці спочатку планувалося будівництво кінотеатру, але потім були внесені корективи. На будівництво концертного залу виділили 10 мільйонів рублів.
І вже з 1954 року виступи артистів філармонії проходили на власній сцені в концертному залі ім. Глінки.
А ось пам’ятник відомому композитору ХІХ століття, засновнику слов’янської музичної культури Михайлу Івановичу Глінці з’явився перед філармонією в 1955 році.
Гордість – симфонічний оркестр
У 1957 році був організований Запорізький симфонічний оркестр. До його складу увійшли випускники Московської, Ленінградської та Київської консерваторій. У 2002 році оркестр отримав статус «академічний». У його складі 80 артистів. Зараз – це один з провідних колективів країни, гордість нашої області, яким керує Народний артист України В’ячеслав Редя. Свій 60-річний ювілей колектив відзначив на сцені Національної філармонії України.
25 років «Запорожцям»
У 1993 році був створений козацький ансамбль пісні і танцю «Запорожці». Два роки тому колектив, який став справжньою творчою візитівкою нашого краю, отримав статус «академічний». У його складі 50 артистів. Очолює колектив заслужений діяч мистецтв України Лілія Гринь.
Легенди музики на сцені філармонії
На сцені філармонії у різний час виступали Святослав Ріхтер, Лео Гінзбург, Леонід Коган, Белла Руденко, Еміль Гілельс, Леонід Утьосов, Вадим Гнєдаш, Натан Рахлін, Махмуд Есамбаєв, Галина Ненашева і багато інших творців і музикантів, чиї імена назавжди увійшли в історію світової культури.
Яскраві події двох місяців
Філармонія завжди вміла приємно дивувати і радувати своїх глядачів. І це вже стало традицією. Так, 25 січня ансамбль «Запорожці» запрошує на концерт із нагоди 25-річчя творчої діяльності. А 8 лютого відбудеться парад диригентів симфонічних оркестрів: в Запоріжжя приїдуть диригенти та солісти з Південної Кореї.