У середу, 7 листопада, в засіданні депутатської комісії з питань депутатської діяльності, регламенту, законності і правопорядку Запорізької міської ради взяли участь депутати: Володимир Гунько (голова комісії), Костянтин Вайтаник, Віктор Острянський, Едуард Шершньов, Анатолій Шульга.
Начальник юридичного відділу виконкому міськради Світлана Маковій розповіла депутатам, що вже за кілька діб в Україні вступає в дію новий Кримінально-процесуальний кодекс. Згідно з новим кодексом у нашій країні вводиться інститут присяжних засідателів у судах. Списки присяжних засідателів районих судів Запоріжжя повинні бути затверджені рішенням сесії.
За словами Світлани Маковій, виконком направив листа на адресу великих підприємств та установ з пропозицією надати кандидатури для включения у списки присяжних. На жаль, багато хто проігнорував цей заклик. Адже, згідно з законодавством, присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, виходячи з розміру їх середньомісячного заробітку чи пенсії, але не меншого, ніж прожитковий мінімум для працездатної особи. Їм відшкодовуються витрати на проїзд і наймання житла, а також виплачуються добові. Зазначені виплати здійснюються судом за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України.
Однак який зиск з цього власникам та керівництву підприємств та установ? Їхніх робітників відволікають від праці, що становить загрозу для робочого процесу. Тому списки ще повністю не сформовані.
Згідно з нормами, Запоріжжю необхідно 210 присяжних засідателів – тридцять у кожний районний суд. Городяни, які бажають бути присяжними, можуть зателефонувати в юридичний відділ виконкому Запоріжжя за телефоном: 224–69–71.
Вимоги до присяжних:
1. Присяжним може бути громадянин, який досяг 30-річного віку.
2. Одна й та сама особа не може бути одночасно включена до списку народних засідателів і списку присяжних.
3. Особа, включена до списку присяжних, зобов’язана повідомити голову суду про обставини, що виключають можливість її участі у здійсненні правосуддя.
Права присяжних та гарантії їх захисту:
1. При вирішенні всіх питань, пов’язаних із розглядом справи і постановою судового рішення, засідателі мають такі самі права, як і професійний суддя.
2. Гарантії незалежності та недоторканності професійних суддів, передбачені законом, поширюються на присяжних на час виконання ними обов’язків зі здійснення правосуддя.