У ряді засобів масової інформації опубліковано низку матеріалів, які інформують про результати перевірки запорізьких правоохоронців бригадами МВС та Генеральної прокуратури. Саме ці матеріали, які уривчасто та часто суперечливо передають зміст тих питань, що були розглянуті на колегії, змусили мене взятись за перо.
Запоріжців шокують гучними заголовками про те, що за станом злочинності по державі ми у лідерах. Хочу пояснити, що злочинів у нас скоюється не більше, ніж у інших регіонах. Проте за їх кількістю на десять тисяч населення (рівень злочинності) ми дійсно другі по державі. Як показує статистика, подібна ситуація склалася не сьогодні і не вчора. Така тенденція зберігається останні двадцять п’ять років. Науковці і практичні працівники відзначають, що на рівень злочинності впливає значна кількість чинників, серед яких чільне місце займають соціально-економічні. Наприклад, фахівці стверджують, що зростання безробіття на один відсоток породжує ріст злочинності на п’ять відсотків. Правоохоронні ж органи мають можливість впливу не більш, ніж на їх десяту частину. Потрібно також зазначити, що тенденції змін у стані криміногенної обстановки у Запорізькій області цілком співпадають з аналогічними по державі в цілому (збільшення або зменшення реєстрації злочинів, розкриття, розслідування, тощо).
Високий рівень злочинності, в свою чергу, обумовлює те, що на плечі запорізьких правоохоронців лягає набагато більший тягар по розкриттю та розслідуванню. І, як результат, найвище навантаження по державі на співробітника саме у нашій області. І це при тому, що за останні п’ятнадцять років кількість особового складу скорочено на 34 %. Ми розуміємо, що в умовах такого інтенсивного навантаження потрібно вдосконалювати форми і методи управлінської діяльності, підвищувати професіоналізм наших працівників та впроваджувати останні досягнення науково-технічного прогресу. Це потребує і значних матеріальних ресурсів. В цьому питанні ми відчуваємо постійну підтримку Голови обласної державної адміністрації та мерії Запоріжжя.
Останнім часом часто говорять, що Запоріжжя, мовляв, перетворюється на кримінальну столицю. Й ілюструють це низкою резонансних злочинів. Але запорізька міліція завжди показувала достойні результати роботи по розкриттю подібних злочинних проявів. Як уже повідомлялося, розкрито вбивство, скоєне в ресторані “Рибальський стан”. Затримана більшість виконавців та організатор злочину. Обіцяємо у найближчий час порадувати земляків затриманням підозрюваних у скоєнні ще трьох резонансних убивств. Зазвичай, такі злочини ретельно готуються, тому досить складні для розкриття. Тож відсутність миттєвих результатів логічна, але зовсім не означає, що їх немає. Взагалі ж по розкриттю злочинів ми на державному рівні займаємо достойне місце. Саме такий висновок у цілому і зроблений керівництвом правоохоронних органів держави. Тож чутки про нову кримінальну столицю, м’яко кажучи, не мають під собою підґрунтя.
Я постійно спілкуюся з громадянами і нерідко чую нарікання на грубість або байдужість співробітників міліції, їх некомпетентність. Але, повірте, що саме ми є найбільш зацікавленими у викоріненні таких проявів. Адже така їх поведінка перекреслює позитивну роботу всього міліцейського колективу.
Ми вдячні фахівцям МВС та Генеральної прокуратури, які дуже плідно попрацювали у комісіях, вивчивши всі напрямки нашої роботи та виявивши як недоліки, так і приховані резерви. Більш того, плекаємо надію, що одним із її результатів буде збільшення штатної чисельності провідних служб.
Шановні запоріжці! Не зайвою для правоохоронців буде й ваша підтримка. Адже навести порядок на вулицях наших міст і сіл ми здатні лише спільними зусиллями.
Володимир Серба, начальник ГУМВС України в Запорізькій області