29 листопада під головуванням заступника міського голови Валерія Еделєва пройшло останнє цього року засідання постійно діючої робочої групи по боротьбі з амброзією. Говорили про результативність вжитих заходів та нагородили переможців міського конкурсу «Територія без амброзії».
Начальник управління з питань екологічної безпеки міськради Гліб Золотарьов відзначив, що амброзія у Запоріжжі була винищена на території 1300 гектарів із застосуванням трьох методів – хімічного, механічного і фітоценотичного.
За його словами, усі заходи відбувалися згідно Програми боротьби з карантинними рослинами міста Запоріжжя на 2016-2025 роки. Третій рік поспіль до роботи з вирішення проблеми, що негативно впливає на навколишнє середовище та здоров’я городян, залучаються промислові підприємства, установи та організації.
-
З початку року районними адміністраціями спільно з комунальними підприємствами обстежені підвідомчі території, визначені площі зараження амброзією й оновлені районні карти розповсюдження карантинних рослин. Визначено методи боротьби і обсяги фінансування для реалізації механічного, хімічного і фітоценотичного методів боротьби.
Так, цього року на території міста проведено 2-7-кратні покоси зелених зон, у тому числі заражених амброзією на загальній площі 1238,5 га.
З 204 виявлених вогнищ поширення амброзії локалізовано 201 (механічним і хімічним методами).
Хімічний метод було застосовано на площі 53 га.
Фітоценотичний метод застосований на 7632 кв. м.
Проведено 89 рейдів-перевірок мобільними групами по дотриманню фітосанітарного законодавства.
Виявлено 87 випадків неналежного утримання закріплених територій. Власникам територій дано попередження, – розповів Гліб Золотарьов.
Начальник управління з питань екологічної безпеки нагадав, що в рамках Меморандуму про спільні дії Запорізької міської ради та промислових підприємств у сфері поліпшення стану навколишнього середовища міста Запоріжжя, промислові підприємства зобов’язалися щорічно проводити заходи по ліквідації амброзії на територіях своїх підприємств та в санітарно-захисних зонах. Загальна площа закріплених територій – близько 140 га.
Протягом цього року промисловими підприємствами міста було здійснено покіс карантинних рослин на території площею 169,7 га, хімічний метод застосований на площі 0,6 га.
– Починаючи з червня, управлінням була організована робота телефонної «гарячої лінії» по боротьбі з карантинними рослинами. Небайдужі до цієї проблеми мешканці міста повідомляли про виявлені місця зростання амброзії, міськими службами оперативно приймалися необхідні заходи для її ліквідації. За поточний рік надійшло 334 звернення мешканців міста, з яких районними адміністраціями відпрацьовано 300, що становить 90% (минулого року було 80%), – зазначив Гліб Золотарьов.
Інформація, яка надходила на «гарячу лінію», дозволила доповнити існуючі карти поширення осередків амброзії. Таким чином, самі громадяни беруть участь у процесі безпосереднього фактичного моніторингу території міста на предмет зараженості карантинними рослинами.
Про результати досліджень концентрації пилку амброзії у повітрі Запоріжжя під час сезону цвітіння розповів доктор біологічних наук, завідувач кафедри медбіології, паразитології та генетики Запорізького державного медичного університету Олександр Приходько.
Моніторинг аерополінологічної ситуації, який ведуть фахівці Запорізького медичного університету з 2006 року, показав деяке зниження частки пилка амброзії у повітрі.
Також у всіх навчальних закладах освіти міста та позашкільної освіти проводилася просвітницько-профілактична робота з дітьми. На навчальних заняттях з біології та екології школярам розповіли про особливості карантинних рослин, їхню шкоду для здоров’я та про сучасні методи боротьби із амброзією полинолистою. Єдиний базовий урок з цієї теми було розроблено у ЗОШ № 20 екологічного спрямування.
Заступник міського голови Валерій Еделєв зазначив, що в цілому комплексні заходи дали свої результати, але у справі зі знищення карантинних рослин на території міста є ще дуже багато роботи.
– Три роки тому у Запоріжжі була прийнята міська програма боротьби з карантинними рослинами, і вона себе виправдала, є вже реальні результати, хоча до повної перемоги ще далеко. Зараз ми робимо висновки з аналізу ситуацій, де були невчасно вжиті заходи або не знайшли важелі впливу на господарів забур’янених територій. Радує, що на території запорізьких навчальних та лікувальних закладів амброзія винищена повністю – це свідчить про ефективність системної роботи.
Якщо порівняти нас з іншими містами країни, то Запоріжжя – в лідерах. Делегації з інших регіонів приїздять до нас переймати досвід. Ані в Києві, ані в Харкові, ані в Дніпрі така системна боротьба із амброзією не ведеться. І це – плід спільної роботи депутатського корпусу, виконавчої влади та громадських організацій. Головне – не скидати темпи, – сказав Валерій Еделєв.
Наостанок засідання було підбито підсумки першого міського конкурсу «Територія без амброзії», в якому брали участь міські комунальні підприємства, навчальні заклади всіх типів та рівнів акредитації, заклади охорони здоров’я, установи та організації культурно-мистецької та туристичної сфер міста Запоріжжя.
У номінації «Районна адміністрація – кращий організатор заходів по знищенню амброзії» перемогла Заводська районна адміністрація, яка, окрім інших показників, оперативно відреагувала на всі повідомлення городян про місця знаходження шкідливих бур’янів.
Першою у номінації «Найкраща громадська організація чи об’єднання по боротьбі з амброзією» стала громадська організація «Січова допомога».
Подяками виконкому Запорізької міської ради у номінації «Територія без амброзії» були нагороджені Запорізький державний медичний університет, Запорізький національний технічний університет, школа екологічного спрямування № 20, спецшкола № 7, дитячі садочки «Ведмедик» і «Вогник», дитячо-юнацький центр Вознесенівського району, міські лікарні №№ 1, 9, 7, дитяча лікарня № 5, центр ПМСД № 6, АЗС «ДНК Груп».
Також подяками були відзначені Комунарська райадміністрація – за належне утримання парку ім. Гагаріна і Шевченківська райадміністрація – за благоустрій території парку ім. Клімова і скверу по вул. Бочарова.