Кроки безбар’єрного середовища в Запоріжжі

Не завжди суспільство замислюється про рівність можливостей для всіх людей таким чином, щоб, незважаючи на здоров’я, усі мали можливість проявляти свої здібності. Але все частіше в Україні та зокрема в нашому місті з’являються доступні місця. Які проєкти доступності створені в Запоріжжі, хто проєктує їх, та як реалізовують, дізнавалась наша редакція

У запорізькому Міському палаці дитячої та юнацької творчості займаються близько 2 тис. дітей в різнопланових гуртках, як-от гуртки юних натуралістів, програмістів, дизайну, образотворчого мистецтва, англійської мови та інші. Також заняття відвідують більше 30 дітей з порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату, із вродженими генетичними захворюваннями.

Поки в Палаці творчості дітей з особливими потребами небагато, але в майбутньому їх може стати в рази більше, адже керівництво намагається зробити установу інклюзивною. Зараз викладачі розробляють спеціальні програми для занять із дітьми з інвалідністю. Крім того, доступним стало і саме приміщення Палацу творчості.

Для дітей з вадами зору надворі та у приміщенні встановили тактильні плитки, а на сходах наліпили тактильні стрічки. Для зручності дітей також розмістили інформаційні покажчики зі шрифтом Брайля. А для вихованців на візках було встановлено механічний підйомник на сцену. Кошти на придбання і установку устаткування отримали завдяки перемозі в конкурсі соціальних ініціатив «Ми – це місто». На реалізацію проєкту «Життя без бар’єрів» виділили грант у сумі 65 тис. грн.

Підйомник на сцену не купували вже готовий, а замовили у запорізького механіка Андрія Ганоцького. Він вже не 1-ий рік займається розробкою і будівництвом підйомних механізмів для людей з інвалідністю. Чоловік розповів, що на роботу його надихають люди, яким він хоче полегшити життя.

– Людей з інвалідністю ми рідко можемо побачити в багатолюдних місцях. І проблема не в тому, що вони не хочуть вливатися в соціум, а в тому, що просто не можуть. Тому такі проєкти варто реалізувати в усіх популярних для відвідування місцях. Такий підйомник – моя перша робота. Раніше працював з простішими моделями механізмів. Мета – зробити так, щоб люди з інвалідністю почувалися, як звичайні люди, та користувалися всіма благами життя без дискомфорту, – зазначив Андрій Ганоцький.

Щастя – це мати можливість реалізувати себе

Наступного року керівництво Палацу планує подати ще один проєкт на конкурс «Ми – це місто». У планах – встановити ліфт для дітей на візках. Це допоможе їм без обмежень дістатися на 2-й поверх закладу. Як розповіла сценарист, режисер та актриса інклюзивної трупи «Рівні Можливості» Маріанна Смбатян, вихід на сцену без підйомника був дуже проблематичним. Наша коліжанка Маріанна – найперша, хто на собі випробував новий підйомник Палацу.

доступность инвалидов

– Ми з нашою трупою вже двічі виступали в цьому Палаці творчості, і кожен вихід на сцену для репетицій або виступів був для нас справжнім випробуванням. Долати сходи, сидячи на візку, дійсно, дуже ризиковано. Тепер все змінилося, підйомник зручний та безпечний. Проєкт «Життя без бар’єрів» ще раз доводить, що Запоріжжя йде до інклюзії. Дуже важливо, що люди з інвалідністю мають можливість виступати на сцені, показувати свої таланти та тішити глядачів без ризику для свого здоров’я, – підкреслила Маріанна Смбатян.

Саме активна позиція людей з інвалідністю сприяє тому, що керівники установ та представники влади створюють доступність у місті. За кілька останніх років у Запоріжжі збільшилась кількість транспорту з низькою підлогою, забезпеченого пандусами, завдяки чому люди на візках можуть з легкістю пересуватись містом та долати великі відстані. На міському пляжі встановили доріжку та туалет для людей з інвалідністю. Після реконструкції підвищився рівень інклюзивності Театрального скверу, що розташований навпроти музично-драматичного театру ім. В. Г. Магара. Там зроблені пандуси та місця відпочинку для людей з інвалідністю. В улюбленому парку запоріжців «Дубовий гай» теж є пандуси на вході, однак, вони не відповідають необхідним нормам, що робить їх незручними. Все більше магазинів встановлюють пандуси, але також їх часто роблять, як то кажуть, для «галочки».

Одні з перших, хто почав реальні зміни в бік доступності нашого міста, був Інститут здоров’я, спорту і туризму КПУ. В інституті працює тренером-реабілітологом Людмила Пискунова – жінка, яка пересувається на інвалідному візку. Спеціально для того, щоб такі люди, як вона, мали можливість вчитись та працювати, у КПУ встановили зручний пандус та спеціальний туалет.

Директор інституту Вадим Зубов каже, що на цьому вони не зупиняться, та що планують встановити пандуси в інші корпуси інституту. Більше того, Вадим Зубов вирішив підтримати інклюзію за межами свого закладу та взявся протегувати відому в нашому місті інклюзивну трупу «Рівні Можливості», організувавши їхню виставу на сцені КЗ ім. Глінки. Як відомо, філармонія не повністю доступна для людей на візках. Щоб актори з інвалідністю потрапили на сцену, яка знаходиться на 2 поверсі, їх на руках підіймають волонтери з КПУ.

– Люди з інвалідністю близькі мені за духом. Вони долають багато перешкод та кожного дня доводять цьому світу, що можливо все! Тому вистава трупи «Рівні Можливості» – це старт великого шляху доступності для людей з інвалідністю. Я хочу допомогти цим людям реалізувати свій потенціал, – каже Вадим Зубов.

Дебют інклюзивної трупи на сцені філармонії, який відбудеться 5-го грудня, стане черговим товчком до того, щоб звернути увагу суспільства на безмежні можливості людей з інвалідністю. За словами директора КПУ, незабаром у співпраці з керівництвом КЗ ім. Глінки він планує встановити у філармонії підйомник, щоб будь-хто міг без жодних перешкод потрапляти туди – як глядач, так і актор.

Читайте також: У Запоріжжі спеціальні інспектори будуть штрафувати автохамів