Як не втратити свій голос через неправильно заповнений бюлетень
У неділю, 25 жовтня 2020 року ми обиратимемо місцеву владу. Тож варто дізнатися, як правильно заповнити виборчий бюлетень та поставити відмітки у потрібних місцях. «ЗС» розбиралася у нововведеннях.
Цього разу виборці отримають нові бюлетені, оскільки це вимога нового виборчого законодавства. Ми будемо обирати місцеву владу і за багатомандатною, і за пропорційною виборчими системами.
Тож і бюлетені будуть різними. Так для голосування за міського голову буде документ тільки з переліком кандидатів. А для виборів депутатів різних рівнів отримуватимемо нові бюлетені
Як правильно заповнити бюлетень нового формату
Документ для волевиявлення нової форми необхідно «читати» по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині 2 квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.
Покрокова інструкція заповнення має такий вигляд:
- Необхідно обрати партію та поставити відмітку («галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу позначку) в першому квадраті для волевиявлення за партію.
- До другого квадрату потрібно вписати номер кандидата, якому хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії.
Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).
На що варто звернути увагу при голосуванні
- Виборці можуть проголосувати тільки за партію і не обирати кандидата від неї. Такий бюлетень буде дійсним і буде зарахованим в якості підтримки партії.
- Бюлетені досить складні, тож якщо виборець припустився помилки при заповненні, він має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений.
У такому випадку робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається. Далі складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний. Але такої помилки можна припуститися лише раз, бо повторна така заміна не передбачена.
- Якщо у людей з інвалідністю виникнуть проблеми при заповненні бюлетеня, вони можуть звернутись до членів комісії по допомогу в заповненні бюлетеня. Тоді комісія обере з наявних на дільниці виборців (крім членів комісії чи спостерігачів) людину, яка згодиться допомогти в голосуванні.
Довжина бюлетеня залежить від кількості партій, які зареєструються для участі в місцевих виборах. А вже кількість своїх кандидатів у кожному бюлетені партія визначатиме сама – від 5 до 12 осіб.
Водночас пропорційна система із відкритими списками – це можливість для виборця дійсно впливати на партію. Таким чином, окрім того, що відповідальний виборець має ознайомитись із програмою партії та обирати ту, яка найбільше відповідає його власним переконанням з тих чи інших питань, він має обрати і конкретного кандидата, якому довіряє.
Читайте також: Рейтинги місцевих партій продовжують зростати по всій Україні