Як не втратити свій голос через неправильно заповнений бюлетень

У неділю, 25 жовтня 2020 року ми обиратимемо місцеву владу. Тож варто дізнатися, як правильно заповнити виборчий бюлетень та поставити відмітки у потрібних місцях. «ЗС» розбиралася у нововведеннях.

Цього разу виборці отримають нові бюлетені, оскільки це вимога нового виборчого законодавства. Ми будемо обирати місцеву владу і за багатомандатною, і за пропорційною виборчими системами.

Тож і бюлетені будуть різними. Так для голосування за міського голову буде документ тільки з переліком кандидатів. А для виборів депутатів різних рівнів отримуватимемо нові бюлетені

Як правильно заповнити бюлетень нового формату

Документ для волевиявлення нової форми необхідно «читати» по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині 2 квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Покрокова інструкція заповнення має такий вигляд:

  1. Необхідно обрати партію та поставити відмітку («галочку», «плюсик» чи будь-яку іншу позначку) в першому квадраті для волевиявлення за партію.
  2. До другого квадрату потрібно вписати номер кандидата, якому хочете допомогти піднятись у відповідному територіальному списку своєї партії.

Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні).photo_2020-09-29_10-59-41

На що варто звернути увагу при голосуванні

  1. Виборці можуть проголосувати тільки за партію і не обирати кандидата від неї. Такий бюлетень буде дійсним і буде зарахованим в якості підтримки партії.
  2. Бюлетені досить складні, тож якщо виборець припустився помилки при заповненні, він має право невідкладно звернутись із письмовою заявою до члена виборчої комісії, який видав йому бюлетень з проханням видати йому інший в обмін на неправильно заповнений.

У такому випадку робиться відповідна позначка у списку виборців навпроти прізвища виборця, а бюлетень з помилкою невідкладно погашається. Далі складається акт, щоб під час підрахунку голосів бюлетень був врахований як невикористаний. Але такої помилки можна припуститися лише раз, бо повторна така заміна не передбачена.

  1. Якщо у людей з інвалідністю виникнуть проблеми при заповненні бюлетеня, вони можуть звернутись до членів комісії по допомогу в заповненні бюлетеня. Тоді комісія обере з наявних на дільниці виборців (крім членів комісії чи спостерігачів) людину, яка згодиться допомогти в голосуванні.

Довжина бюлетеня залежить від кількості партій, які зареєструються для участі в місцевих виборах. А вже кількість своїх кандидатів у кожному бюлетені партія визначатиме сама – від 5 до 12 осіб.

Водночас пропорційна система із відкритими списками – це можливість для виборця дійсно впливати на партію. Таким чином, окрім того, що відповідальний виборець має ознайомитись із програмою партії та обирати ту, яка найбільше відповідає його власним переконанням з тих чи інших питань, він має обрати і конкретного кандидата, якому довіряє.

Читайте також: Рейтинги місцевих партій продовжують зростати по всій Україні