До Міжнародного дня людей похилого віку розповідаємо про стереотипи, пов’язані з життям літніх людей

У світі 1 жовтня з ініціативи ООН відзначається Міжнародний день людей похилого віку. Це важливий привід привернути увагу суспільства до проблем літніх людей і зруйнувати стереотипи, пов’язані з їхнім життям

Уряд не квапиться допомагати

Демографічні дослідження показують, що кількість літніх людей у всьому світі постійно зростає. За останні 50 років тривалість життя стала більшою на 20 років. За прогнозами ООН, до 2025 року 60-річний рубіж переступлять 1,2 млрд людей. В Україні 6,9 млн громадян мають вік 65+ років.

В Інституті демографії та соціальних досліджень Академії наук підрахували, що до 2030 року в Україні на 10 людей працездатного віку припадатиме 11 пенсіонерів.

У світових рейтингах за рівнем життя літніх людей Україна традиційно посідає одне з останніх місць, і щороку ці показники все нижчі і нижчі. Люди похилого віку зіштовхуються з дискримінацією, наприклад, роботодавці не зацікавлені брати їх на роботу. Проте  більшість українців пенсійного віку не можуть прожити на свою пенсію. Майже половина з них – 45,89% – отримують пенсію від 2 до 3,5 тис. грн. Та Уряд не квапиться вирішувати цю проблему…

Все це негативно впливає на здоров’я, самопочуття і добробут літніх людей.

Станом на 1 січня 2020 року в Запоріжжі проживали 186357 людей, старших за 60 років. З них 63 387 чоловіків та 122 970 жінок.

Хвороби, що приходять з віком

Літня людина частіше піддається різним захворюванням. У людей похилого віку найчастіше спостерігаються хвороби серця і судин, діабет II типу, розлади руху, погіршення пам’яті, слуху, зору, остеопороз, а також зміна психіки (деменція, хвороба Альцгеймера, Паркінсона). Нерідко зустрічається поєднання ураження органів і систем, наявність декількох захворювань одночасно.

Проте наразі все більше літніх людей своїм здоровим способом життя доводять всім, що будь-які захворювання  піддаються корекції, якщо їх вчасно виявити та лікувати. Або якщо вести здоровий спосіб життя.

Активне довголіття включає в себе фізичну активність, підтримання оптимальної ваги тіла, зниження споживання солі до 5 г на добу, дієту, уникання стресових ситуацій.

Ще одне захворювання літніх – остеопороз, який називають «мовчазною» епідемією, бо він часто протікає без симптомів і виявляється вже за наявності переломів кісток. Остеопороз обумовлений зниженням рівня кальцію в кістковій тканині.

Лікування остеопорозу являє собою складну проблему, оскільки захворювання має багатокомпонентний патогенез. Набагато простіше і ефективніше займатися профілактикою остеопорозу, яка включає:

  • зниження маси тіла з метою зменшення навантаження на хребет і суглоби;
  • щоденна лікувальна гімнастика, спрямована на уражений відділ скелета;
  • відмова від підйому важкого (вага понад 2-3 кг);
  • дотримання дієти (відмова від концентрованих бульйонів, консервів, копченостей, кави, шоколаду);
  • використання різних комбінованих харчових добавок, вітамінних препаратів.

Візьміть за правило не здаватися віку та хворобам. Поки людина зберігає внутрішню гармонію душі, вірить у свої сили, робить те, що любить, то життя її ще не прожите. Щасливим можна бути в будь-якому віці.

Зателефонуйте батькам

У Запорізькому міському територіальному  центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг), що розташований за адресою вул. Рекордна, 18, багато уваги приділяють роботі з літніми людьми. Для них існує «Університет третього віку», хор, гімнастика, східні танці, «Ретро-клуб», клуб «Майстриня», «Комп’ютерний світ», клуб «Гармонія».

Психологи зазначають, якщо чоловіки та жінки, незважаючи на свій вік, хочуть бути щасливими, вони самовдосконалюються, працюють над собою, навіть створюють родини.

– З віком загострюється чутливість, тому люди похилого віку дуже вразливі, образливі, дратівливі. Багато хто хоче бути поміченим, оціненим оточуючими і близькими. У деяких загострюється потреба в увазі з боку дітей та онуків, вони вимагають відповідної любові за те, що народили їх і виростили. Хтось хронічно хворіє і маніпулює своїми близькими. Інші привертають увагу зовнішнім виглядом (яскравою зовнішністю або навпаки неохайністю), гучною промовою. Причому літнім людям не важливо, що говорять інші, головне, що сказали вони. Часто на цьому ґрунті виникають конфлікти і образи, – зазначає психолог Наталя Коновалова.

Вона радить частіше телефонувати своїм літнім родичам. Розповідати їм про своє життя: що бачили, з ким спілкувалися, про природу, про погоду і т.п. У спілкуванні робити акцент на позитивному, не драматизувати, використовувати почуття гумору, щоб покращити стосунки та зняти напругу в сім’ї, якщо вона є.

Якщо ж виникає ситуація в родині, коли люди похилого віку хворіють, то психолог рекомендує чітко розподілити свої та їхні обов’язки. Так старим буде спокійніше, бо вони знатимуть, на які ваші дії можуть розраховувати. Скажіть точно, по яких днях будете відвідувати, питайте, чим конкретно допомогти, що купити та що із їжі  приготувати. Попросіть сусідів, друзів, інших родичів, щоб теж, за можливості, відвідували людину похилого віку, що хворіє.

Взагалі-то старість – це дар, привілей. Просто тому, що багато людей до неї не доживають. Як би жорстоко це не звучало…

Читайте також: Як картини за номерами допомагають боротися зі стресом