Кожні вибори – це шанс змінити життя на краще
Хоч остання спроба влітку минулого року замінити старі обличчя на нові під час виборів у Верховну Раду і виявилася сумнівним експериментом. За їхніми результатами, а краще сказати, відсутністю результатів, люди переконались: до влади треба допускати тих, хто має досвід і робить конкретні справи, за які відповідає. Особливо це важливо на місцевих виборах, коли ми обираємо місцевих депутатів і міського голову. Тому що ці наші обранці не будуть сидіти у далекій столиці та розповідати байки, а створюватимуть умови нашого життя.
Люди втомилися від політичних скандалів
На початку липня міський голова Запоріжжя Володимир Буряк заявив про початок діяльності своєї партії – Партії Володимира Буряка «Єднання», із якою він збирається йти на вибори до міської ради. Запит на подібний проєкт є і навіть зростає. Так, наприклад, соцопитування, які проводилися в Запоріжжі та інших великих містах, показували, що люди не хочуть на місцевих виборах вибирати «котів у мішку», коли під вивіскою відомих партій до міських рад йдуть незнайомі містянам люди. Фіксується також скептичний настрій і навіть розчарування роботою обраних у 2019 році народних депутатів.
Тим паче, ситуація докорінно відрізняється від виборів 2019 року до Верховної Ради. Коли українці голосують за депутатів Ради, йдеться, перш за все, про довіру їхньому лідеру, будь то Зеленський, Тимошенко або хтось інший. Але коли йдуть місцеві вибори, то всім зрозуміло, що ані Зеленський, ані хто-небудь ще не в змозі проконтролювати з Києва людей, які від його партії пройшли до місцевих рад. Людей у списки загальнонаціональних партій на місцевих виборах набирають, як правило, місцеві «спонсори» цих партій, з яких потім теж нічого не спитаєш.
А питати є за що. Міські ради розподіляють гроші на транспорт, благоустрій міста, освітлення, ЖКГ та інше, що безпосередньо і щодня впливає на життя кожного з нас.
Тому абсолютно зрозуміле бажання людей голосувати за місцеві партії, які очолюють свої, перевірені, зрозумілі лідери, які реально контролюють і відповідають за тих, кого ведуть до місцевих рад.
Понад 60% запорожців задоволені розвитком міста
Прагнення до конструктивної роботи, діалог місцевої влади із містянами – ці орієнтири характерні не тільки для Запоріжжя. У кожному місті, в якому є сильний лідер, люди хочуть бачити його представників у органах самоврядування.
Створивши свою партію, підписавши її своїм ім’ям (Партія Володимира Буряка «Єднання»), міський голова як би говорить, що не збирається грати у політику, у конфронтацію, він хоче продовжувати перетворення міста із однодумцями. Очевидно, що зі своєю фракцією йому буде набагато простіше дистанціюватися від політичних чвар, і водночас додасться відповідальності за реальний стан справ у місті.
Експерти та соціологи показують, що в цілому понад 60% містян задоволені станом справ у місті, його розвитком. Ба більше, соцопитування кажуть, що у багатьох є побоювання, що в результаті політичних розбіжностей у майбутній міськраді розвиток міста може бути заморожено. Те, що ще до офіційного оголошення за низкою соцопитувань гіпотетична «Партія Буряка» набирала близько 20% підтримки, також говорить про високий рівень довіри запоріжців.
На опитуваннях багато містян відзначають, що у міста з’явився вектор розвитку – розвиток за продуманим планом, створення нового «обличчя міста». Запоріжжя стає більш сучасним, зберігаючи своє індустріальне коріння, від якого нікуди не дінешся. Але тим не менш знаходить європейські риси.
Заслуга міського голови – комплексний благоустрій міста
Якщо на старті мерської каденції Буряка опитування показували, що найбільше йому довіряють люди, пов’язані із найбільшими промисловими підприємствами Запоріжжя, робочі, їх сім’ї, друзі, близькі, ті, хто були більш обізнані про характер і результати роботи Буряка як управлінця, то зараз соціологи фіксують, що позитивно оцінюють результати роботи міського голови представники усіх верств: вчителів, медпрацівників, представників малого бізнесу, молоді…
У заслугу Буряку ставлять, що благоустрій міста, нарешті, йде комплексно: так, щоб кожен реалізований проєкт доповнював інші і приносив максимум користі місту і містянам.
Візьмемо, наприклад, аеропорт – обов’язковий атрибут великого і розвиненого європейського міста. Оновлення аеропорту та будівництво сучасного терміналу будуть мати вплив на життя багатьох містян, тому що зростатиме потік туристів, більш затребуваними стануть готелі, екскурсії, трансфери – навіть сувеніри місцевого виробництва. Ба більше, аеропорт стане каталізатором серйозних інфраструктурних змін для всієї Запорізької області!
Запоріжці досить прагматичні, позначається історія міста і краю. І в тому, що стосується важливих повсякденних речей, робочих місць, побуту, благоустрою двору, безпеки, чистоти, впорядкованості міста, доступності транспорту – це більш важлива частина нашого життя, ніж суперечки про мову та політичні уподобання. І роботу над ними ми довіряємо тим, з кого можемо спитати, хто реально щось зробив і може відповісти за свою роботу.
Час сильних політичних емоцій – у минулому. Рік тому сама згадка одіозних політиків, таких як Порошенко, Парубій і т.д. викликала бурю емоцій, але політична хвиля змила цих діячів і вляглася. Навряд чи настільки сильні емоції будуть керувати виборцями на місцевих виборах. Тим більше, що, як показують опитування, люди не цілком задоволені тим вибором, який зробили на емоційній хвилі, є розчарування і від нових депутатів Ради.
Експерти очікують прагматичного підходу людей до вибору. У цьому плані створення партії Володимира Буряка може бути правильним ходом, що дає орієнтир виборцю і закликає опонентів до практичного діалогу про конкретні плани, про підходи до розвитку міста, а не про політичні розбіжності.
Що кажуть експерти:
Павло Скурський, політолог:
Рік тому багатьом хотілося, щоб центральна влада змінилася на більш просунуту, адекватну і ефективну. Однак із часом до неї стали також з’являтися запитання, часто політичного характеру. Тому зараз тенденція така, що людей приваблюють місцеві партії, які орієнтовані на господарську діяльність, на вирішення місцевих проблем.
У місцевих партій є свої переваги у порівнянні із загальнонаціональними.
По-перше, вони, як то кажуть, ближче до народу. Вони займаються тими речами, з якими ми стикаємося щодня і щогодини: проблеми транспорту, проєкти благоустрою міста та безпеки містян і так далі. Водночас як загальнонаціональні політсили більше зайняті загальними питаннями: економікою країни, внутрішньою і зовнішньою політикою, питаннями державного устрою, мови і т.п.
По суті, відповідальності за те, що відбувається в регіонах, вони не несуть. Тоді як місцеві партії очолюють місцеві лідери, які вже зарекомендували себе, які в курсі того, що відбувається в місті і регіоні, готові приймати рішення і особисто нести за них відповідальність.
Тому створення партії Володимира Буряка цілком відповідає запиту містян і є правильним рішенням. Цей політичний проєкт цілком може об’єднати виборців, яких більше цікавлять конкретні плани щодо розвитку міста, ніж політичні питання.
Юрій Мосаєв, кандидат соціологічних наук:
Те, що ще до своєї офіційної появи гіпотетична «Партія Буряка», згідно з низкою соцопитувань, набирала близько 20% підтримки, говорить про високий рівень довіри запоріжців до місцевої влади, до того, що відбувається в місті. Зараз соціологія показує, що більшість жителів міста задоволені роботою мера Володимира Буряка, задоволені тим, що відбувається у сфері транспорту, інфраструктури і так далі – про це заявляють близько 60% респондентів. Це досить значні показники.
При цьому важливо відзначити, що довіряють Володимиру Буряку люди різного віку і професій, тоді як 5 років тому серед його прихильників було більше тих, хто працює на промислових підприємствах міста і знає його як управлінця комбінату «Запоріжсталь».
Ще один важливий момент – це думка людей про те, як наше місто розвивається. Візьмемо для прикладу новий Правобережний пляж: він обладнаний підйомником для маломобільних людей. Такого немає в інших містах. Комусь цей приклад може здатися дрібним, але саме у таких дрібницях і полягає увага місцевої влади до всіх містян.
Наші дослідження підтверджують, що запоріжцям подобається жити в місті, що стабільно розвивається при стабільно працюючій місцевій владі. Люди бачать, що відбувається на центральному рівні: всі ці політичні скандали, розбірки, фальсифікації, зливи компромату на політичних опонентів. І це викликає побоювання, що політична нестабільність у країні може позначитися на розвитку міста. Тому ми фіксуємо зростаючий інтерес до місцевих партій на виборах до міськради. Люди хочуть застрахувати Запоріжжя від втягування в політичні розбірки.
Роман П’ятигорець, політолог:
Сьогодні багато хто відзначає, що у Запоріжжя, нарешті, з’явились вектор розвитку і власне обличчя. Це все ще індустріальне місто, але вже із серйозними претензіями на туристичний і культурний центр. Люди відзначають, що міська влада перейшла від аврального реагування на ту чи іншу проблему до планомірної реалізації системних інфраструктурних проєктів, які охоплюють інтереси всіх сфер життя.
Один із найяскравіших прикладів – новий термінал аеропорту. Модернізація аеропорту – не самоціль. Мета – залучити великі авіакомпанії, які запропонують вигідні рейси. Це буде цікаво сотням тисяч людей, не тільки запоріжцям! Жителі інших регіонів будуть літати через Запоріжжя, зупиняючись у місті, у наших готелях. Це вплине на розвиток сфери послуг. Будуть створюватися нові робочі місця у тих же готелях, кафе, ресторанах, транспортній структурі. Це і є комплексний стратегічний розвиток європейського підходу, ініційований місцевою владою.
Так само системно місто сьогодні підходить до розвитку міського транспорту, до забезпечення безпеки містян, до благоустрою. Усі ці проєкти реалізуються і змінюють обличчя міста, враховуючи інтереси як промислових підприємств, на яких працює велика кількість містян, так і малого бізнесу, молоді, пенсіонерів.
Важливим є те, що перші результати стратегічного плану розвитку міста видно вже зараз, видно у дрібницях, які стосуються нашого повсякденного життя, безпеки нас і наших дітей. Адже ми хочемо жити у комфортному, безпечному, упорядкованому середовищі вже сьогодні.