Міський голова Олександр Сін відвідав з робочою поїздкою ПАТ “Запоріжкран”. На підприємство також завітали депутати комісії з питань екології міської ради, представники департаменту економічного розвитку та управління з питань екологічної безпеки міської ради. Учасники поїздки побували в цеху виробництва металоконструкцій, ознайомилися з роботою сучасної фарбувальної камери, лініями виробництва компонентів кранів і складання стандартних кранів.
“Запоріжкран” виготовляє крани вантажопідйомністю від 5 до 1000 тонн, які можуть працювати при температурі від плюс 40 до мінус 40 градусів. Вони вже відмінно зарекомендували себе як на просторах Сибіру і України, так і при вологому кліматі тропіків В’єтнаму і Бангладеш.
Стосовно екологічного впливу цього підприємства, то хоча він і невеликий (обсяги викидів ПАТ “Запоріжкран” складають менше 0,02 відсотка від загального по місту (без урахування парникових газів)), та все ж існує. Діяльність ПАТ “Запорізький завод важкого кранобудування”, яка пов’язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферу, відноситься до такої, що за ступенем ризику є середньою, зазначають екологи. Забруднюючими речовинами, що викидаються в атмосферне повітря “Запоріжкраном”, є: неметанові леткі органічні сполуки, оксид вуглецю, речовини у вигляді суспендованих твердих частинок, сполуки азоту, метали та їх сполуки, метан, фтор і його пароподібні та газоподібні сполуки. Обсяги викидів від стаціонарних джерел склали: у 2008 році – 31 тонну, у 2009 році – 23,911, у 2010 році – 26,357, у 2011 – 19,592 тонни.
Відходи виробництва, що утворюються на підприємстві (відпрацьовані шліфувальні круги, відходи, що утворюються у процесі зварювання, пил абразивний металевий, відходи фарбувальної камери), а також комунальні змішані, будівельні відходи розміщуються на полігоні твердих побутових відходів № 1 згідно з укладеним договором з ТОВ “Ремондіс-Запоріжжя”. Небезпечні відходи передаються спеціалізованим організаціям, металева стружка реалізується. За 2011 рік на полігон ТПВ № 1 вивезено 145 тонн відходів.
Міський голова Олександр Сін зазначив, що основна мета візиту – ознайомлення з реалізацією на “Запоріжкрані” природоохоронних заходів. За його словами, тут є цікавий досвід відмови від найбільш шкідливих виробництв. Це стосується ливарного виробництва чавуну і сталі.
– На “Запоріжкрані” вирішили купувати цю продукцію на інших підприємствах, що призвело до зменшення навантаження на екологію нашого міста, – відзначив Олександр Сін.
Перший заступник генерального директора ВАТ “Запоріжкран” Сергій Тарасов підкреслив, що на підприємстві дуже серйозно ставляться до питань екології. Цьому сприяє позиція фінських власників, корпорації “Konecranes”. “Фінська сторона приділяє велику увагу природоохоронним заходам. Перед нами ставляться вимоги, які значно перевершують прийняті в Україні екологічні норми”, – зазначив Сергій Тарасов.
Одним з успішних проектів стало будівництво сучасної фарбувальної камери, де проводиться фарбування довгомірних кранових балок, яке обійшлося підприємству в два мільйони євро. За інформацією фахівців, це дозволило на 99 відсотків скоротити викиди частинок фарби в атмосферу. Це особливо важливо, оскільки цехи “Запоріжкрану” знаходяться поблизу від житлової забудови.
Депутат комісії з питань екології Людмила Огороднік відзначила, що на заводі приділяють підвищену увагу модернізації виробництва та впровадженню сучасних технологій. Це позитивно позначається і на екології.
Під час зустрічі керівництво підприємства презентувало проект створення на своїй території промислового (індустріального) парку.
На даний момент територія заводу становить 24 гектари. За словами Сергія Тарасова, під промисловий парк планується виділити 12 гектарів. Питання про створення такого парку порушувалося під час візиту прем’єр-міністра Миколи Азарова до Фінляндії.
Як відзначив директор з корпоративних комунікацій “Запоріжкрану” Олександр Павлов, індустріальний парк – це можливість об’єднання на одній території промислових підприємств за рахунок загальної інфраструктури і профільної кооперації. Підприємству це дозволить оптимізувати виробництво, зменшити обсяги імпортних комплектуючих для виготовлення кранів, почавши випускати їх на місці.
Для Запоріжжя промисловий парк – це нові робочі місця, надходження в бюджет і можливість впровадження сучасних технологій. Компанії, які захочуть розгорнути виробництво в індустріальному парку, отримають готовий промисловий майданчик з розвиненою інфраструктурою.
Олександр Сін підкреслив, що досвід створення промислових парків дуже цікавий для Запоріжжя. Цим напрямком зможуть скористатися ті запорізькі заводи, які мають значні вільні території і не можуть від них відмовитися через виробничі причини (наявність транспортної та енергетичної інфраструктури). Місцева влада зацікавлена в залученні в Запоріжжя інвестицій і готова всіляко допомагати у створенні промислового парку на базі ПАТ “Запоріжкран”. “Наше завдання – допомогти цьому досвіду розвиватися”, – заявив міський голова.
Олександр Павлов висловив думку, що підприємству вдалося досягти конструктивного діалогу з владою і тут розраховують на підтримку, в першу чергу, в прискоренні різних бюрократичних процедур.
“Запоріжкран” почав пошук компаній, які захочуть взяти участь в організації промислового парку. Вже в травні до Запоріжжя мають приїхати представники фінського бізнесу, які вивчать проект.
Олександр Сін доручив підготувати розпорядження про створення робочої групи зі сприяння організації промпарку. Її сформують представники дозвільних органів “Водоканалу”, обленерго, “Запоріжгазу” і т. і. Група буде працювати з тими компаніями, які висловлять бажання розгорнути виробництво в рамках створюваного промислового парку. Її завдання – прискорити, в рамках законодавства, проходження інвесторами всіх дозвільних процедур.
Сергій Тарасов висловив упевненість, що активне сприяння влади повинно допомогти “Запоріжкрану” у створенні в Запоріжжі сучасного промислового парку.
“Сподіваюся, що вдасться залучити до роботи кілька фінських компаній. Ми зацікавлені в тому, щоб вони прийшли в Запоріжжя і тут почали активно працювати”, – зазначив Олександр Сін.