Згідно рейтингу, який складає авторитетний дослідницький центр Legatum Institute (Лондон), протягом останніх років Фінляндія незмінно входить у трійку найбільш процвітаючих країн світу. Під час аналізу спеціалісти враховують не тільки економічні показники, беруться до уваги і ступінь задоволеності громадян життям в своїй країні, і рівень безпеки, і можливості вести бізнес, а також стан екології, охорона здоров’я та освіта. Це найбільш стабільна країна у світі та найкраща для проживання матері та дитини.
Як фінам вдалося зробити приголомшливий соціально-економічний прорив, в результаті якого «задвірки Європи» стали однією з найбільш комфортних для проживання країн в світі? В цьому спробували розібратися запорізькі телевізійники.
У четвер, 7 грудня, у нашому місті в кінотеатрі ім. Довженка відбулася презентація документального фільму «Секрети фінського дива. Погляд зі сторони». Проект створено завдяки співпраці Агентства регіональних ініціатив з телеканалом ТВ5 та за підтримки Посольства Фінляндії в Україні. Документальну стрічку було знято до 100-річчя незалежності Фінляндії. Запорізька презентація стрічки відбулася на наступний день після святкування фінами свого ювілею.
– Фінляндія – перша закордонна країна, в якій я побував, – розповідає про те, що надихнуло його на створення фільму керівник Агентства регіональних ініціатив Олександр Павлов. – Далі я розширив своє уявлення про цю країну і по-справжньому в неї закохався. І, звичайно, мені захотілося розповісти українцям про Суомі (фінська назва країни), щоб показати, як можна жити і розвиватися, зберігати і примножувати навколишнє середовище, впроваджувати інновації, забезпечувати високий рівень життя.
За словами Олександра Павлова, фільм знімався для найширшої аудиторії, і він сподівається, що його чекає хороша прокатна доля, але перш за все його робили для справжніх українських патріотів, які хочуть будувати успішну Україну і тому готові запозичити позитивний фінський досвід.
Як зізнаються представники знімальної групи, їх вразила ідеальність країни, яку вони побачили. Ідеальність у всьому, адже вони були не тільки на вулицях та у музеях . Вони відвідали школи та дитячі садки, магазини та приватні будинки. Спілкувалися з простими людьми і чиновниками, працюючими і пенсіонерами, корінними фінами та українцями, що живуть у Фінляндії. Це приклад країни, досвід якої треба просто брати та копіювати,- впевнені телевізійники.
Режисер фільму Борис Аракчеєв висловив надію, що до рівня життя і досягнень, які сьогодні є у Фінляндії, ми прийдемо не через сто років, а значно раніше.
– Фінляндія – це країна, у якій є чому повчитися і треба це зробити. І я вважаю абсолютно нормальним перейняти багато речей у фінів – щоб не винаходити заново велосипед, – сказав він.
Що стосується роботи над фільмом, то режисер зізнався, що це був складний проект.
– Ми вперше знімали так далеко від Запоріжжя і такий масштабний проект. Але, сподіваюся, нам вдалося зробити свою роботу гідно. Спасибі за це моїй команді і всім, хто нам допомагав, словом і ділом, – відмітив Аракчеєв.
Було дев`ять знімальних днів, тому у телевізійників був дуже насичений графік. Зізнаються, що спали по 4 години на добу.
Також у поїздці до Фінляндії і Швеції передувала величезна підготовча робота.
– Три місяці я, моя помічниця і перекладачка з фінського Катерина Плотнікова писали листи, телефонували, спілкувалися, – повідомив Олександр Павлов, – перш ніж стало можливим відправитися на зйомки. У Фінляндії нам всіляко допомагали, це дуже відкритий і обов’язковий народ, так що, крім задоволення від роботи, ми отримали ще й масу позитивних емоцій від спілкування.
А потім ще був постзнімальний період.
Прем`єра стрічку пройшла у ці вихідні на каналі ТВ5, також її показ відбудеться на Першому національному каналі.
Особисто мене вразив підхід до освіти у Суомі. До речі, індекс освіти у Фінляндії один з найвищих у світі. Держава піклується про інтелектуальний капітал нації. Освіта у них безкоштовна. Не важливо, де ви живете (у столиці чи маленькому містечку), не має значення фінансові можливості вашої сім`ї – у кожної дитини є змога розвинути свій потенціал. Держава створює для цього всі умови. Програма у всіх школах однакова! Підхід до навчання – нестандартний (за нашими мірками). Не звертають увагу, дитина буде виконувати завдання, сидячи за столом чи лежачі на підлозі, – головне, щоб вона його виконала. У цій державі розуміють: інтелектуальний капітал нації зробить країну конкурентноспроможною.
Цікаво, що у наших країн багато спільного. Наприклад, географічне розташування – між Росією та Заходом. Ця країна багато століть була під владою Швеції. Але Фінляндії вдалося побудувати свою незалежність. І за сто років перетворитися з однієї з найбідніших аграрних держав в одну з найбільш розвинутих у світі.
Довідка
Фінля?ндія (офіційно Фінля?ндська Респу?бліка) — держава у Північній Європі. Межує зі Швецією на заході, з Норвегією на північному заході і Росією на сході. Столиця і найбільше місто — Гельсінкі. Восьма за площею країна в Європі і найбільша малонаселена країна в Європейському Союзі. Чисельність населення станом на кінець 2014 року становила 5 471 753 людей.