Понад 200 тисяч запоріжців вже скористалися урядовою програмою «Доступні ліки», яка дозволяє придбати ліки в аптеці зі знижкою або отримати їх зовсім безкоштовно. Нашому місту в минулому році з державного бюджету на це було виділено 14,7 млн грн. Цього року сума субвенції за програмою становить 17,3 млн грн. Таку інформацію надали в департаменті охорони здоров’я Запорізької міської ради.
Нагадаємо, програма «Доступні ліки» стартувала в квітні 2017 року. Вона передбачає повну або часткову компенсацію вартості лікарських препаратів для пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми.
— За два місяці 2018 року було виписано більше 30 тисяч рецептів, – зазначила директор департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради Вікторія Ушакова.
За її словами, в цьому році збільшилася кількість виробників лікарських препаратів учасників програми «Доступні ліки», а також було збільшено перелік діючих речовин для кожної групи захворювань. Зараз у Запоріжжі програму «Доступні ліки» підтримують 48 аптечних закладів. Усі вони мають спеціальну розпізнавальну наклейку.
Щоб отримати ліки, які включено в програму, необхідно звернутися до сімейного лікаря й взяти правильно виписаний рецепт з характерною червоною печаткою, де вказана діюча речовина, а не комерційна назва препарату. Термін дії рецепта – 30 днів. В аптеці, яка бере участь у програмі, лікарські препарати зі списку можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою.
З повним реєстром препаратів, які відпускаються безкоштовно, і за які необхідно доплатити, можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
– Якщо в аптеці немає потрібного препарату, провізор запропонує пацієнту інший препарат з цією ж самою діючою речовиною і з мінімальною доплатою, – уточнила директор департаменту Вікторія Ушакова.
Для отримання лікарських препаратів для дітей батьки повинні звернутися до дільничного педіатра.

Які хвороби та ліки
Серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, аритмія, порок серця, захворювання міокарда, перикардити, кардіосклероз, гіпертонічна хвороба, легеневе серце, недостатність кровообігу). Препарати, що містять такі міжнародні непатентовані діючі речовини – аміодарон, амлодипін, атенолол, верапаміл, гідрохлортіазид, спіронолактон, фуросемід, дигоксин, еналаприл, карведилол, клопідогрель, ізосорбіду динітрат, метопролол, симвастатин, бісопролол, нітрогліцерин).
Бронхіальна астма. Сюди входять препарати, що містять беклометазон, будесонід, сальбутамол.
Цукровий діабет II-го типу. Це препарати, що містять такі міжнародні непатентовані діючі речовини – гликлазид, метформін.
Саме ці три категорії захворювань приносять найбільше трагедій, забираючи людські життя або знижуючи їх якість.
Смертність від серцево-судинних захворювань становить 65% від загальної смертності населення в Україні. На цукровий діабет ІІ-го типу страждає один мільйон українців, що в 6 разів більше, ніж на діабет І типу. Бронхіальною астмою хворіють 210 тисяч людей.

Фахівці уточнили, що 400 тисячі запорожців стоять на обліку з приводу серцево-судинних захворювань. З бронхіальною астмою – 5 тисяч запорожців і 22 795 осіб з діагнозом «цукровий діабет» II типу. Всі вони – потенційні учасники урядової програми «Доступні ліки».
Як розповіла завідуюча аптечним пунктом при центрі первинної медико-санітарної допомоги №2 Таїна Лисота, програма «Доступні ліки» користується великою популярністю у городян.
– Центр медико-санітарної допомоги уклав з нами договір на певну суму. Ця сума була рівномірно розподілена на 12 місяців. Щомісяця ми відпускаємо препарати в рамках грошової суми на місяць, – зазначила Таїна Лисота. – Якщо люди скаржаться на те, що ліків немає, то це не препарати в аптеці закінчуються, а сума грошей, передбачена на даний термін. Але крім нашої аптеки у лікарні укладені договори ще з 7 аптеками. Так що люди можуть звернутися туди і отримати свої ліки.
Отримати безкоштовні медикаменти можна тільки за спеціальним рецептом від сімейного лікаря. Цей рецепт дійсний протягом місяця.
– «Доступні ліки» – дуже хороша програма, – зазначила сімейний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Віра Федорович. – З кожним місяцем до неї приєднується все більше пацієнтів. – Багато переходять з коштовних препаратів на ті, які можна отримати безкоштовно або за невелику доплату. У рецепті ми виписуємо не назву препарату, а діючу речовину.
Ще більше препаратів
В 2018 році до програми «Доступні ліки» додали 41 новий препарат, тепер у реєстрі препаратів 239 торгових назв, з них – 47 безкоштовних.
В наказі, що його затвердило Міністерство охорони здоров’я, йдеться про те, що до оновленого реєстру ліків увійшло 239 препаратів 48 виробників, з яких 18 виробників українських і 30 – іноземних. Раніше у програмі брали участь 198 препаратів 43 виробників.
Оновлений реєстр також було доповнено ще двома діючими речовинами для лікування серцево-судинних захворювань та діабету ІІ типу — лозартан (11 препаратів) та глібенкламід (3 препарати). Загалом у програмі є 23 діючі речовини.
У порівнянні з попереднім переліком, у новому реєстрі стало на 24 позиції більше для пацієнтів, які хворіють на серцево-судинні захворювання, на 14 – для діабету ІІ типу, на три – для лікування бронхіальної астми.
Завдяки новому механізму ціноутворення (додаткові 5 днів для фармкомпаній для зниження своїх цінових пропозицій), список безоплатних препаратів вдалося розширити додатково на 13 найменувань. У новому переліку вже міститься 47 препаратів, що на 100% відшкодовуватимуться за державний кошт.
Поширюється депресія, виразка та анемія
В планах МОЗу включити у 2018 році в Програму отримання безкоштовних ліків або медпрепаратів із невеликою доплатою ще три захворювання. За цією програмою можна буде отримати ліки від хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, депресивних станів та для здоров’я матері і дитини під час вагітності, повідомляє МОЗ.
За даними Центру медичної статистики МОЗ, кожен 6 українець страждає на захворювання органів травлення. Понад 850 тисяч громадян у 2016 році мали виразку шлунку або 12-палої кишки.
За результатами дослідження експертів Міжнародного медичного корпусу, 4 із10 основних причин інвалідності у світі спричинені розладами психічного здоров’я.
До 2030 року депресія стане третьою найбільш поширеною хворобою в країнах з низьким доходом і другою – з середнім.
Дані Центру медичної статистики МОЗ свідчать про те, що кожна 4 вагітна жінка страждає на анемію. У 2016 році понад 98 тисячам майбутніх матерів було діагностовано цю патологію.
Тому МОЗ планує забезпечити хворих по 3 новим нозологіям 9 МНН: для лікування виразки і хронічних гастроентерологічних патологій, депресивних станів та анемії вагітних у першому триместрі.
За попередніми підрахунками спеціалістів, включення цих захворювань обійдеться бюджету близько 300 мільйонів гривень.

Є думка
Клавдія Петрівна, пенсіонерка:
– Скажу чесно, раніше приходилося приймати ліки не кожного дня, розтягувати упаковку на довше, щоб зекономити. Зараз еналаприл та фуросемід отримаю безкоштовно. Звичайно, я задоволена.

Володимир Іванович, пенсіонер:
– В мене був інсульт три роки тому. Відтак, регулярно змушений приймати сердечні ліки: кардіомагніл, комбіприл, іпамід, клівас. На жаль, цих ліків немає серед тих, що включили до програми «Доступні ліки». Отже, витрачаю на них більше ніж 300 гривень на місяць.

Андрій, 55 років:
– Вже три роки хворію на цукровий діабет II-го типу. Щомісяця отримую безкоштовно інсулін в кабінеті ендокринолога за місцем проживання. Всі інші підтримуючі організм препарати купую за власний кошт, і це не хімічні препарати, а БАДи.