На днях у нашому місті відбувся інформаційний марафон для представників засобів масової інформації, в якому взяли участь не тільки запоріжці, але й десятки журналістів з інших регіонів України. Річ у тім, що Запоріжжя – одне з двох українських міст, яке отримало високу оцінку в рамках реалізації проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні». Тож підсумки співпраці запоріжців з проектантами підбили в рамках інформаційного марафону на тему «Енергоефективність та відновлювана енергетика на користь громадам. Успішні історії Запоріжжя».
У прес-брифінгу взяли участь міський голова Запоріжжя Володимир Буряк, керівник проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Діана Корсакайте, директор департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності Юрій Шафаренко та представник КП «Запорізьке енергетичне агентство» Вадим Демченко.
Міський голова подякував керівнику проекту USAID за впровадження енергетичної реформи в Україні та високу оцінку результатів спільної праці:
– Енергозбереження та енергоефективність сьогодні – один з головних пріоритетів не тільки для Запоріжжя, а й всієї України. Запоріжжя стало одним із двох міст України серед 36 міст-партнерів проекту USAID, обраних для такого масштабного заходу. Адже ми маємо досвід роботи, який вартий уваги і яким із задоволенням поділимося з учасниками інформаційного марафону. Завдання-максимум, яке ми ставимо перед собою, сформульовано в «Угоді мерів». Це європейська ініціатива, учасником якої стало Запоріжжя. Після впровадження заходів плану дій сталого енергетичного розвитку місто має зменшити споживання паливно-енергетичних ресурсів на муніципальних об’єктах не менш ніж на 20%, а також досягти заміщення традиційних видів палива за рахунок відновлювальних джерел енергії на 20% та на 20% зменшити викиди парникових газів. Ми чітко розуміємо, що енергоефективність та енергозбереження – це ресурс, без якого не зможемо розвиватися далі, враховуючи постійне зростання вартості паливно-енергетичних ресурсів, і не лише грошової, – підкреслив міський голова.
– Але самостійно реалізувати проекти, які коштують мільйони євро, ми не маємо змоги. Тому в умовах обмежених бюджетних можливостей актуальним є питання залучення додаткових коштів для впровадження інвестиційних проектів. Ці проекти дозволяють не тільки зменшити поточні видатки на утримання установ комунальної власності міста, але й забезпечити подальший муніципальний розвиток. Сьогодні Запоріжжя стало одним із 7 міст України, які пройшли всі етапи відбору на право перебування в рамках програми розвитку муніципальної інфраструктури Європейського інвестиційного банку – сумма складає 216,5 мільйонів євро під 1% річних терміном на 22 роки. Пільговий період – 5 років під державні гарантії. Це дасть нам змогу втілити проект термомодернізації на об’єктах бюджетної сфери Запоріжжя – школи, дитячі та лікувальні установи. Загалом у питаннях енергозбереження та енергоефективності ми працюємо за кількома напрямками: термомодернізація будівель, використання альтернативних джерел енергії та скорочення споживання електроенергії для зовнішнього освітлення міста (встановлено 3,6 тисяч енергоефективних світильників), – зазначив Володимир Буряк.
Також міський голова підкреслив, що поки зроблені тільки перші кроки, і попереду дуже багато роботи. Серед реалізованих проектів необхідно відзначити термомодернізацію за кошти міського бюджету дитячих садків №№126, 144, 186. У міжопалювальний період гаряче водопостачання кількох районів Запоріжжя забезпечується за рахунок вторинного тепла проммайданчика. У найближчих планах забезпечити гарячим водопостачанням за рахунок вторинного тепла в зазначений період і Заводський район міста.
Керівник проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» Діана Корсакайте розповіла, що завдання інформаційного марафону – популяризація кращих прикладів енергоефективності, реалізованих в українських містах. І Запоріжжя в цьому питанні є одним із лідерів.
– Ми допомогли місту розробити план дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) до 2030 року. Комплексні заходи щодо підвищення енергоефективності, включені в цей план, були засновані на результатах енергетичних аудитів, проведених експертами проекту USAID в основних секторах муніципальної інфраструктури. Ґрунтуючись на результатах, ми зосередили зусилля на секторах централізованого теплопостачання, громадських і житлових будівлях, управлінні твердими відходами та використанні альтернативної енергії. Один із багатьох прикладів результатів нашої спільної роботи на сьогодні – це інвестиційний проект з реалізації енергоефективних заходів у 60 бюджетних будівлях Запоріжжя, серед яких 53 освітні заклади та 7 закладів охорони здоров‘я. Фахівці проекту USAID виконали енергоаудити та підготували техніко-економічне обґрунтування для фінансування цього масштабного проекту в рамках програми розвитку муніципальної інфраструктури Європейського інвестиційного банку на суму 16 мільйонів євро. Його втілення дозволить не тільки підвищити комфорт та умови перебування в цих закладах дітей та дорослих, а і скоротити споживання теплової енергії в цих будівлях до 60%, – зазначила вона.
Юрій Шафаренко, в свою чергу, повідомив, що Україна має значний потенціал для розвитку відновлюваної енергетики, і його вже почали використовувати. Вкрай актуально для всіх міст та сіл встановлювати твердопаливні котельні та біоТЕЦ. Ресурсів для роботи подібних котелень в Україні достатньо, а Парламент вже прийняв Закон України, яким запроваджено стимулювальний тариф на тепло «не з газу». Він становить 90% від тарифу на тепло з газу. А загалом Запорізька область у питанні відновлюваної енергії є лідером в Україні – чого тільки варта Ботієвська електростанція.
Після брифінгу журналісти відвідали об’єкти, на яких в Запоріжжі успішно реалізовані проекти зі скорочення споживання енергії та використання відновлювальних джерел енергії. Зокрема, гостям міста показали дитячий навчальний заклад №100, що в Шевчінківському районі міста. У дитячому садочку було проведено реконструкцію та термомодернізацію будівлі, встановлено індивідуальний тепловий пункт з системою погодного регулювання, замінено вікна на енергоефективні, встановлено сучасну систему рекуперації, замінено мережі електропостачання і таке інше. У результаті за неповний опалювальний період садочок використав 22,95 Гкал тепловоі енергії на опалення загальної площі 306,8 кв. м, що втричі менше за показники аналогічних дитячих закладів.
Також директор дитсадка Наталія Канцедал розповіла, що дах і підлогу спеціально утеплювали більш товстим шаром мінеральної вати (майже 30 см). І все для того, щоб 65 дітей, які відвідують садочок, були в безпеці та комфорті.
Про інші проекти, які перетворять дитячі заклади міста на більш сучасні, розповіла директор департаменту науки і освіти Запорізької міськради Юлія Погребняк:
– За подібними програмами термомодернізації та енергозберігальним технологіям ми запустили також дитячі садки №186, №144 та №126. З урахуванням нових тенденцій енергозбереження та в рамках капітального будівництва цього року буде здано в експлуатацію і дитсадок №169, – зазначила вона.
А потім журналісти перемістилися в міську лікарню №1, що в Космічному районі. Тут наприкінці 2017 року в рамках реалізації ПДСЕР було відкрито біопаливну котельню та встановлено нові вітчизняні котли, які працюють на пелетах з лушпиння соняшників. Робота котельні потужністю 2 МВт забезпечує тепер теплом не тільки лікарню, а й сусідній Центр першої санітарно-медичної допомоги №6. За розрахунками експертів, така котельня щороку економить до 500 тисяч куб. м газу. Також у лікарні, звичайно, були встановлені енергоефективні вікна замість дерев’яних.