В Запоріжжі повний курс вакцинації проти COVID-19 пройшли вже 46,4% (260 тисяч) дорослих громадян. Разом з тими, хто щеплений поки тільки першою дозою, їх кількість сягає 48%. Трохи більше 1% (6 тисяч) містян вже отримали бустерну дозу вакцини. Щеплення зокрема можна зробити у Центрі масової вакцинації, розташованому у торговому центрі «Піраміда» у Шевченківському районі. Медична бригада щодень приймає не тільки дорослих, а й дітей, – повідомляє офіційний сайт Запорізької міської ради.

Як розповіла медична директорка центру ПМСД № 2 Вікторія Колодка, нині працівники центру забезпечують роботу 3 Центрів масової вакцинації і 2 пунктів щеплень. Вакцинальна кампанія в Україні, як відомо, стартувала минулоріч наприкінці лютого – на почату березня. Відтоді у Запоріжжі повний курс вакцинації пройшли 260 тисяч громадян. Втім, на теперішній час у декого термін дії «ковідних» сертифікатів збігає й слід зробити додаткову чи бустерну дози.

Додаткова доза – це доза, яка вводиться пацієнтам, що мають супутні захворювання та у яких знижений імунітет. Це може бути або хіміотерапія, або курси гормонотерапіїі і рахується вона як щеплення за медичними екстреними показаннями. Отримати її можна через 3-6 місяців з моменту введення другої дози вакцини. Бустерна доза – планове щеплення. Зробити її для посилення ефективності вакцин можуть всі охочі з інтервалом 6-9 місяців з дати отримання другого щеплення проти COVID-19.

– Якщо ви вакцинувалися CoronaVac і бажаєте зробити бустерну дозу цією вакциною – будь ласка, це дозволено. Ця схема має назву гомологічна. Але хочу зауважити, що британські вчені провели дослідження і тестування 7 різних вакцинальних препаратів, аби з’ясувати, яка все ж вакцина для бустерної дози краща. Дійшли висновку, що всі вакцини безпечні й достатньо ефективні, всі мали мінімальні побічні прояви, але два лідери були визначені – це Pfizer і Moderna. Якщо використовувати ці вакцини у якості бустерної дози, то прогнозується підйом захисту до 93%, – зазначила Вікторія Колодка.

Як розповіла заступниця медичного директора центру ПМСД № 2 Маргарита Колчина, минулоріч у жовтні стартувала вакцинація дітей від 12 років, яка передбачає введення 2 доз з інтервалом 21-28 днів вакциною Pfizer. Бустерна доза для дітей не передбачена. Наразі Міністерство охорони здоров’я України розглядає можливість вакцинації дітей віком від 5 років з квітня поточного року.

– Протипоказань до вакцинації у дітей небагато – гострі захворювання з підвищенням температури тіла вище 38 градусів, загострення хронічних хвороб, алергічна реакція на компоненти вакцини – це стосується тільки тієї вакцини, до компонентів якої була виявлена алергічна реакція та перенесений дитиною в анамнезі міокардит або перикардит, – додала Маргарита Колчина.

Медики наголошують, що після введення вакцини може спостерігатися підвищення температури тіла, головний біль та біль у м’язах, легке нездужання, але ці симптоми минають впродовж однієї-двох діб. Загалом з жовтня 2021 року в Запоріжжі вакциновано близько 3 тисяч дітей.