У Запоріжжі проводиться моніторинг динаміки цін на споживчому ринку, повідомляє офіційний сайт Запорізької міськради.
З початку військової агресії росії проти України у низці регіонів стрімко зросла вартість на соціальні продукти. Не стала винятком і Запорізька область. Нині ціни знизили, а в регіоні здійснюється постійний моніторинг військовою адміністрацією, Нацполіцією та Держпродспоживслужбою щодо вартості продуктів на ринках та у магазинах.
На початку березня на Критому ринку підприємців поменшало. Були також проблеми з поставками, що спричинило ажіотажний попит та зростання цін. Але наразі продавці почали повертатися до звичного графіка, з’явились товари та навіть вартість деяких продуктів знизилася. Зокрема, подешевшала курятина, курячі яйця та соняшникова олія.
Підприємці пояснюють, вартість зросла на початку війни через логістичні проблеми. Найбільше зростання з початку війни відбулося та залишилося майже на тому ж рівні – на крупи, макарони та цукор. А ось перші весняні овочі на ринку дешевшають щодня. Проте свіжа зелень на прилавках наразі майже вся імпортна – з Грузії. На місцеву поки що очікують. До кінця місяця, обіцяють продавці, з’явиться ще рукола та базилік.
Загалом з початку березня в області здійснено моніторинг 236 торговельних закладів. Наразі існує два механізми регулювання цін – декларування намірів підвищення вартості у Держпродспоживслужбі та встановлена гранична торговельна надбавка. Під час моніторингу з керівництвом магазинів проводиться роз’яснювальну робота щодо дотримання вимог законодавства при формуванні роздрібних цін на продукти харчування.
– Якщо від 5 до 10% – це за 3 дні не менше вони повинні цю ціну застосовувати, від 10 до 15% – не менш ніж за 14 днів не враховуючи дня декларування і якщо більше 15%, то за 30 днів. Повинні застосовувати. Є ще інший механізм – це встановлена гранична торгівельна надбавка також на окремі продукти харчування, – розповіла в.о. завідувача сектору контролю за цінами ГУ Держпродспоживслужби області Антоніна Дзигало.
У разі недотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін щодо суб’єктів господарювання передбачені санкції. Зокрема, вилучення необґрунтовано одержаної виручки та штраф у розмірі її 100%.