Комісія з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Запорізької міськради збиралася минулої середи в такому складі: Валентина Лихачова (голова комісії), Ірина Денщикова, Наталія Завгородня, Зінаїда Гальчинська, Тетяна Ярмощук, Костянтин Сілін.

На засідання було запрошено начальника міської СЕС Володимира Хомутова, який на прохання депутатів розповів про суть наказу Мінздраву України від 21.09.2012 № 176-О “Про ліквідацію бюджетних закладів, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України”. За його словами, до 1 січня 2013 року буде ліквідовано всі СЄС в країні, отже всіх працівників буде звільнено за відповідною статтею Трудового кодексу, а потім знову прийнято на роботу вже в іншу структуру. Замість нинішніх обласних, міських та районних СЕС буде створено нову дворівневу систему, яка складатиметься з головних управлінь областей і міст країни та центрів профілактичної медицини. Таким чином, у Запорізькій області буде створено головне санітарне управління на чолі із головним державним санітарним лікарем, потім Запорізьке міське управління та три міжрайонні управління – Правобережне (Хортицький та Ленінський райони), Центральне (Жовтневий, Орджонікідзевський, Заводський райони) та Лівобережне (Комунарський, Шевченківський райони). Працівники всіх цих управлінь отримають статус держслужбовців (до речі, штат цієї структури передбачає лише 93 посадові особи на всю область).
Одночасно буде створено регіональний центр профілактичної медицини, міський центр профілактичної медицини та три територіальних центри. Тут у штаті на всю область передбачено 200 людей. Отже, за словами Володимира Хомутова, приблизно 50 % всіх нинішніх працівників СЕС втратять роботу, а приблизно половина з тих, хто залишиться, змушені будуть вибирати, чи залишатися їм у званні лікаря, чи ставати держслужбовцем, втрачаючи доплати за категорії та звання.
Депутатів цікавило, чи збережуться наглядові та перевіряючі функції за новою СЕС? “Так, але перевірок значно поменшає, особливо це стосується приватного бізнесу, адже з нового року здійснити їх можна буде лише за заявою чи скаргою споживачів або попередивши приватного підприємця про дату візиту за 10 днів”, – відповів головний санітарний лікар Запоріжжя.
Також депутати були занепокоєні тим, що в новій структурі СЕС не передбачено існування екологічного поста, який для нашого екологічно небезпечного міста був і є нагальною потребою.

* * *
Створений згідно з рішенням 4 сесії Запорізької міської ради від 16.10.1990 р. № 6 у міській санепідстанції пост цілодобового екологічного контролю працює цілодобово вже більше ніж 21 рік.
Дані про стан навколишнього середовища міста, отримані екопостом, згідно з затвердженим “Регламентом автоматизованого обміну даними системи інформування про стан навколишнього середовища Запорізької області” щотижня передаються в систему моніторингу довкілля Запорізької області, а також у вигляді щомісячного та щоквартального бюлетеня передаються в управління з питань екології міськвиконкому, міську й природоохоронну прокуратури, а також в Держуправління Міністерства охорони навколишнього середовища у Запорізькій області, екологічну інспекцію. Крім того, екологічний пост здійснює цілодобове інформаційне забезпечення органів влади, санепідслужби, відомств у випадку надзвичайних та аварійних ситуацій.
Пост є основним суб’єктом державного моніторингу стану навколишнього середовища житлової забудови міста, виконуючи за рік близько 10000 досліджень атмосферного повітря, до 500 досліджень води відкритих водойм, до 1000 досліджень напруженості електромагнітного поля, шум досліджується в 120 точках у житловій забудові міста, пост приймає й розслідує щорічно більше 900 усних (телефоном) звернень громадян, у тому числі в нічний час, у вихідні й святкові дні, при цьому режим роботи Запорізької міськсанепідстанції згідно з затвердженим графіком цілодобового режиму не передбачає.
Отримавши результати досліджень із перевищенням гігієнічних нормативів організовується обстеження об’єктів для виявлення і ліквідації забруднення навколишнього середовища. При цьому фахівці екопосту тісно взаємодіють з фахівцями управління з питань екологічної безпеки міськради, Міністерства охорони навколишнього середовища, прокуратури.
Крім того, у складі екологічного поста виділений телефон: 34–46–40, за яким жителі міста цілодобово, включаючи вихідні і святкові дні, можуть отримати інформацію про стан навколишнього середовища. Матеріали лабораторного контролю та перевірок об’єктів щонеділі аналізуються і направляються в екологічну інспекцію, органи влади, пресу, на промпідприємства.
Пост має мінімальну штатну чисельність: цілодобова бригада – це врач-лаборант та водій, у денний час працює інженер (всього 12 чоловік). Пост утримується, в основному, за рахунок коштів санепідслужби.