У Запоріжжі генеральний прокурор України Юрій Луценко провів координаційну нараду керівників правоохоронних органів стосовно протидії злочинності та корупції в області і відзначив непогані результати роботи всіх правоохорнців. В першу чергу, обласного прокурора, керівників служби безпеки та національної поліції – завдання, які були поставлені перед ними, за багатьома напрямками виконані.
Затримано злочинну групу рекетирів «Арташі»
Перш за все це стосується загально-кримінальної ситуації в області. Є певна категорія українських областей, де ключеве питання роботи правоохоронців має бути зосереджене на протидії загально-кримінальним злочинам. Це щодо організованих груп, які займаються бандитизмом, рекетом, вимаганням тощо. Сьогодні в Запорізькій області відновлена справа стосовно організованої злочинної групи Арташі. В 2014 році відбувся замах на вбивство Анісімова, який було зкоєно чотирма підозрювальними.
– На жаль, попереднє керівництво прокуратури, після оголошення їм підозр, і навіть після здобуття серьозної доказової бази у вигляді аналізу ДНК, закрило цю справу, – говорить Юрій Луценко. – І це відповідь на питання, чому я замінив обласного прокурора. Сьогодні всі чотири підозрювальні у замаху на вбивство затримані, рибацький стан обшуканний, знайдено зброю. Зараз відбувається судове засідання, в якому буде принято рішення про запобіжний захід. Прокуратура просить арештувати всіх 4 членів організованого злочинного угрупування. Ми затримуємо багатьох людей, які витіснили Анісімова з його сфери злочинної діяльності, але я твердо заявляю, що це не означає, що «смотрящий» повернеться у місто. Сам він зараз переховується, знаходячись у розшуку. Мені байдуже хто з ким протистояв у кримінальному світі. Мене цікавить тільки одне – мінімізувати кримінальну активність на території Запорізької області.
– Хотів би звернутися до підприємців Запорізької області, – продовжив генеральний прокурор – з проханням дати свідчення в обласну прокуратуру про ймовірний рекет, вимагання, обкладення грошовою даниною з боку злочинної групи Арташі. Перевізників на автотранспорті, дрібних підприємців і будь-яких інших, яких стосувалась їх кримінальна активність. Заяви можна подати в обласну прокуратуру і потім підтвердити в суді під прикриттям. Ми гарантуємо анонімність в рамках існуючих законних процедур. В будь якому разі у нас достатньо, за запевненням процесуального керівника, доказів для того, щоб ліквідувати це ОЗУ (організоване злочинне угрупування). Це загальна тенденція – очищення південно-українських областей від загально-кримінальних злочинних груп, – підкреслив він.
– Хочу сказати, що сьогодні Аппеляційний суд залишив в силі арешт групи, так званого, «Мультіка» з Миколаєва. Показів, місцеві жителі, дали достатньо багато. Тому, чутки про те, що хтось зливає справу, не відповідають дійсності.
– Також сьогодні відбулися затримання групи «Тучі» в Мелітополі – 5 зовсім молодих хлопців 1985-90 років народження. Чисто класичний рекет – є відеофіксація і маса інших доказів. Ця група також буде ліквідована і перестане тероризувати Мелітополь.
Чиновникм винним у дерибані заповідних земель виунуто підозру
– Також важливе завдання, яке було поставлене перед прокурором Романовим – розібратися з земельними махінаціями. Було виявлено незаконне відведення 70 га землі заповідника біля Бірючого острова, які абсолютно незаконно відводив тодішній голова райадміністрації. Йому також оголошена підозра, а на землю накладено арешт. На будівлі, що подекуди уже збудовані, теж накладено арешт. Паралельно вивчаємо, хто є бенефіціарами – кінцевими вигодоотримувачами цих земельних ділянок. Є велика ймовірність, що підозра буде пред’явлена і працівникам судової гілки влади, які брали участь в цих незаконних оборутках, – додав прокурор.
– Нарешті, сьогоднішня подія, це оголошення підозри колишньому меру Запоріжжя Олександру Сіну за двома епізодами, пов’язаними із незаконним відчудженням землі. Він не скористався законнонаділеним повноваженням зупинити рішення міськради щодо відчудження землі на охороняємому об’єкті Великий Луг, де 2,5 га заповідної землі було виділено під будівництво «непростим людям» Запоріжжя. Інший епізод про виділення меншої земельної ділянки на території лісу першої категорії, що без рішення Кабміну України робити взагалі не можна. Це зловживання – стаття 364 і передбачає серьозну відповідальність. Наразі ми повідомили про підозру рідним пана Сіна і намагаємося знайти його. Якщо він мене чує, перебуваючи в місті Одеса, прохання прибути в найближчий відділок поліції. Гарантуємо, що ми не будемо порушувати закон, як він це робив при спілкуванні з громадськими активістами і це його третій епізод. Коли він застосував насилля до них, козиряючи своїм статусом міського голови, – сказав Юрій Луценко.
Коммунальники стягували з містян подвійну оплату за послуги
– Ще одне завдання було – розібратися з обдираловкою з боку комунальних підприємств, яка встановилася в Запоріжжі з 2010 року і діяла під патронатом влади. Бо пан Сін був лише елементом того механізму. Сьогодні пред’явлена підозра і затриманий (зараз в суді обирається запобіжний захід) громадянин Комісаров, який налагодив схему подвійної оплати послуг комунальних підприємств з боку населення. Йдеться про суму, приблизно в півтора мільони долларів. За тим курсом близько 8 мільонів гривень, які з людей незаконно нарахували і вивели через підприємство готівкою.
Сектанти тримали у неволі та катували сотню алко- та наркозалежних
– Також, в місті пройшли обшуки, де виявили багато нарко- та алкозалежних осіб, яких насильно, з щоденними знущаннями та побиттями утримували в спеціально-обладнанних будинках з гратами на вікнах, певні ділки. Організатором цього, фактично, концтабору була людина із Полтавської області. Він нібито очолює одну із релігійних, чи псевдо- релігійних організацій, що установить слідство. Всіх людей зараз допитують. На їх тілах видно сліди значних побоїв. Далі їх переведуть до офіційних закладів, де мають утримуватись хворі алко- та наркозалежні люди, – додав генеральний прокурор.
Як повідомив потім відділ комунікації поліції Запорізької області, правоохоронці звільнили близько 100 осіб з так званого «реабілітаційного центру».
До скоєння кримінального правопорушення та організації незаконної діяльності причетні чоловіки – 1987, 1984, 1980 та 1972 років народження. Вони створили на території міста Запоріжжя Центр з реабілітації осіб з наркотичною та алкогольною залежністю. Правоохоронцями встановлено, що Центр не є лікарською установою, не має відповідних документів та медичних працівників. Насправді лікуванням «пацієнтів» ніхто не займався. Їх незаконно позбавляли волі та утримували із застосуванням психологічного та фізичного насилля.
Розташовувалась ця організація за п’ятьма адресами по вулиці Курчатого, Мурманській, Донецькій, Нижній та у селі Володимирівське Запорізького району. У приміщеннях фігуранти утримували близько сотні осіб різного віку, статі та з різних міст України.
За всіма адресами були проведені обшуки та вилучені речові докази. В одному з приміщень знайшли магазин з патронами калібру 5,6 мм до пістолету «Марголіна» та дві дерев’яні біти.
У більшості випадків ініціаторами «лікування» ставали родичі, які сплачували за утримання хворих від 2 тис. 500 грн до 3 тис. 500 грн на місяць.
«Пацієнти» проживали у приватних будинках у невеликих кімнатах, спали на двоярусних ліжках. Щоб не було можливості втекти, забирали телефон і паспорт. За будь-які провини та проступки до них застосовували фізичний та психологічний вплив. Деяких навіть зв’язували, тримали у підвалах та не годували по дві доби. Раціон «пацієнтів» переважно складався з супу, каші та води.
Наразі першочергові слідчі дії тривають. Правоохоронці встановлюють всі обставини. Відкрито кримінальне провадження за ознаками ч.3 ст.146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини) та ч.2 ст.127 (катування) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає до десяти років позбавлення волі.
Прокуратура не дає вивозити метал з ЗАлКу
Запитали генерального прокурора України і про події, які відбуваються навколо Запорізького Алюмінієвого комбінату.
– ЗАлК – це велика рана Запоріжжя, – говорить він. – Процвітаюче підприємство було знищене. Абсолютно справедливо прокуратура під керівництвом пана Романова порушила кримінальне впровадження для оцінки цих дій. Зараз там є призначений Фондом Держмайна тимчасовий директор, і я розумію його бажання продати вже вирізаний метал на металобрухт. Але для цього є встановлений Законом спосіб – дозвіл Фонду Держмайна. Такого дозволу в нього немає. У зв’язку з цим у повній координації усих силових структур області ми не допустимо незаконного вивезення звідти металу, якими б прізвищами не козиряв директор, і які б обхідні маневри вони там не придумали. Ні пікети, ні дзвінки з урядових телефонів, ні політичні заяви мене абсолютно не турбують. Затримаємо кожного, хто буде намагатись зробити це у незаконний спосіб, – впевнего заявив Юрій Луценко.