У Запоріжжі відкриють пам’ятник «Героям Чорнобиля». 26 квітня 2018 року мітинг-реквієм, присвячений 32-й річниці Чорнобильської катастрофи, пройде вже біля нового пам’ятника. Зараз в обласному центрі закінчується його встановлення. Воно має завершитися 24 квітня. Проводиться благоустрій прилеглої території. У середу, 18 квітня, міський голова Володимир Буряк проконтролював виконання робіт, які вже вийшли на завершальну стадію.
Встановлення пам’ятника, присвяченого подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, десятки років вимагали чорнобильці-ліквідатори, члени їхніх сімей. Вони неодноразово заявляли, що в Запоріжжі є Фонтан життя, що став для нашого міста символом героїзму чорнобильців. У той же час, на відміну від багатьох інших міст, у нас немає відповідного пам’ятника. Це при тому, що тисячі запоріжців брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Багато з них вже пішли з життя.
З питанням про встановлення пам’ятника представники громадських організацій чорнобильців звернулися й до міського голови Володимира Буряка, вже не сподіваючись на успіх. Після спілкування з чорнобильцями міський голова прийняв рішення, що пам’ятник «Героям Чорнобиля» в Запоріжжі буде. Чорнобильці та міська влада спільно виробили рішення про місце встановлення й зовнішній вигляд меморіалу.
Пам’ятник було вирішено встановити в самому центрі міста, на проспекті Соборному в районі Вознесенівського спуску. На думку міського голови Володимира Буряка, це прекрасне місце для подібного меморіалу.
– У цього пам’ятника досить давня історія. Автор ідеї – Рубен Оганісян. Він переміг у міському конкурсі, який пройшов близько вісімнадцяти років тому. Однак потім питання не вирішувалося. Були різні варіанти місця встановлення цього комплексу. Ідея почала реалізовуватися лише зараз. Було обране місце для будівництва меморіалу, – розповів головний архітектор проекту Вадим Петренко.
Меморіальний комплекс символізує собою те, що чорнобильці-ліквідатори зупинили атом, який вирвався на свободу. У складі пам’ятника сфера, яка буде встановлена на плиті, облицьованій чорним гранітом, яка символізує випалену землю. Встановлений портал – як вододіл між часом до і після аварії на ЧАЕС. Також меморіал було вирішено не обмежувати тільки одним пам’ятником. У роботи включили благоустрій прилеглої території, встановлення зовнішнього освітлення й лавочок, нові газони, висадку кущів.
– Сьогодні ми вже перебуваємо на завершальній стадії. Поставлене завдання завершити роботи 24 квітня. Це необхідно, щоб був час навести тут порядок. 26 квітня, в чергову річницю Чорнобильської трагедії, тут пройде мітинг. Цей меморіал – пам’ять про людей, які захистили світ від наслідків Чорнобильської катастрофи, – зазначив Володимир Буряк.
Міський голова нагадав, що роботи на цьому об’єкті стартували у вересні 2017 року. Були деякі проблеми, недоліки, які вдалося усунути. Усі ідеї, які були закладені при проектуванні меморіалу, втілені.
– Це буде не просто пам’ятник, а фактично архітектурний комплекс, з упорядкованою прилеглою територією. Важливо, щоб запоріжці могли прийти сюди, згадати про подвиг чорнобильців-ліквідаторів, віддати їм шану, – сказав Володимир Буряк.
Тут уже встановлена плита подіуму, змонтовано портал. Завершується облицювання плити подіуму чорним гранітом. Сфера, яка символізує атом, очікує монтажу. Біля пам’ятника покладена плитка, встановлено основне освітлення меморіалу. Облаштовано клумби. Залишилося висадити на них кущі й виконати посів газонів. Триває благоустрій прилеглої території. Це укладання плитки, встановлення лавочок. У понеділок планується розпочати висадку кущів.
На територію меморіалу вже привезли інформаційний знак, який стане частиною єдиного архітектурного комплексу. Його встановлення повинні розпочати в п’ятницю. Також буде змонтовано декоративне освітлення. Це 22 світильники та 35 прожекторів.
Представники чорнобильців задоволені результатом. Зазначають, що брали активну участь у погодженні та розробці проекту. Міська влада врахувала їхні думки з цього приводу. Під час наради, яка відбулася 18 квітня, вони також запропонували в подальшому розмістити на встановленому порталі дзвін, про виготовлення якого вони вже домовилися. На їхню думку, він стане ще одним символом меморіального комплексу.
Координатор чорнобильського руху Валерій Голуб розповів про історію будівництва пам’ятника чорнобильцям у Запоріжжі. Усе розпочалося ще в 1997 році, коли на площі Маяковського встановили пам’ятний знак, що тут буде пам’ятник учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
– Пам’ятник довго ніхто не будував і не збирався будувати. Жодна влада не вирішувала питання. Змінювалося місце встановлення майбутнього пам’ятника. Ситуація змінилася лише після того, як міським головою став Володимир Буряк. Володимир Вікторович прийняв вольове рішення, що пам’ятник чорнобильцям у Запоріжжі буде. Нарешті ми бачимо результат. Через 32 роки після Чорнобильської трагедії у нашому місті побудували пам’ятник, який ми чекали, – заявив Валерій Голуб.