Про підсумки роботи Головного управління Держкомзему у Запорізькій області та територіальних органів Держкомзему нашої області за 2011 рік та завдання на 2012 рік йшлося на засіданні колегії згаданого управління.
Доповідаючи представницькому зібранню, начальник Головного управління Держкомзему у Запорізькій області Олександр Цибров зазначив, що протягом 2011 року діяльність управління спрямовувалась на реалізацію державної політики у сфері регулювання земельних відносин та їх правове забезпечення, здійснення земельної реформи й створення прозорого ринку земель, охорону і відтворення земель, ведення державного земельного кадастру, державного регулювання у сфері землеустрою, цільове використання надходжень від втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, формування суб’єктів власності на земельні ділянки відповідно до заходів реалізації стратегічних цілей діяльності управління і Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010–2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава”.
– Протягом 2011 року, – підкреслив Олександр Цибров, – в області проінвентаризовано землі населених пунктів на площі 0,831 тис. гектарів та землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на площі 11,598 тис. гектарів, що порівняно з 2010 роком більше на 9,267 тис. гектарів. Первинна нормативна грошова оцінка земель населених пунктів Запорізької області стовідсотково завершена в усіх 950 населених пунктах. За підсумками 2011 року Запорізька область займає одне з перших місць в Україні з виконання нормативної грошової оцінки земель.
Упродовж 2011 року в нашій області зареєстровано та видано 17554 державних акти на право власності на земельну ділянку громадянам; 83 держактів на право власності на земельну ділянку юридичним особам; 170 державних актів на право постійного користування земельною ділянкою; 16309 договорів оренди землі.
Одним із основних напрямів роботи управління є здійснення контролю за використанням та охороною земель. Протягом 2011 року підрозділами ГУ Держкомзему у Запорізькій області проведено 3361 перевірку дотримання вимог земельного законодавства, в результаті яких в 57 % виявлено порушення на земельних ділянках площею 628 тис. гектарів. Для усунення порушень видано приписи про притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності. Сума накладених штрафів становить 209 тис. грн. Загальний розмір шкоди, заподіяної земельним ресурсам внаслідок порушень земельного законодавства, становив 4 млн. грн. До органів прокуратури для вжиття заходів прокурорського реагування передано 74 матеріали, з них за 6 фактами порушено кримінальні справи. Із загальної кількості виявлених порушень понад 25 випадків носили резонансний характер.
Системний характер на території області, на жаль, носять факти самовільного зайняття земель сільськогосподарського призначення. Отримуючи прибутки, порушники погіршують якісний шар грунтів, ухиляються від сплати орендних коштів за землю, нехтують податками, чим завдають значних збитків державі.
Ряд порушень, внаслідок яких до бюджету не надійшли помітні кошти від сплати орендної плати за землю, виявлено державними інспекторами в ході перевірок промислових підприємств.
На колегії закцентовано, що ще викликає неабиякого занепокоєння ситуація, що склалася із законністю прийняття органами місцевого самоврядування та виконавчою влади рішень і розпоряджень, що регулюють земельні відносини. Торік управлінням Держземінспекції до органів місцевого самоврядування внесено 329 клопотань на рішення, ухвалені з порушенням. Найбільше порушень при регулюванні земельних відносин виявлено на території Вільнянського, Запорізького, Пологівського районів та міст Запоріжжя і Приморська.
У засіданні колегії взяв участь і виступив заступник голови Запорізької облдержадміністрації Олександр Дудка.