Через проблеми з водозабезпеченням на курортах Запорізької області стоки з баз відпочинку забруднюють Азовське море

Чи має Кирилівка офіційний статус курорту, чи ні, достеменно не відомо, але це не заважає їй бути улюбленим місцем відпочинку запоріжців та мешканців інших міст України.

Біля води та без води

Курортна зона селища Кирилівка простягається на багато кілометрів на 2 косах – Федотовій та Пересип. Щороку там зводять нові бази, готелі та пансіонати. Кажуть, що їх вже більше 500. Протягом літнього сезону Кирилівка приймає близько 1,5 млн відпочивальників. І все б гарно, але маленький нюанс: відпочивати та оздоровлюватися людям доводиться в умовах відсутності на косах питної води і каналізації. Все ж таки, як нам ще далеко до цивілізованого світу…

Проблема із водозабезпеченням Кирилівської курортної зони має давню історію. Водогін Шелюги-Кирилівка довжиною 27 км було побудовано майже 50 років тому, він старий та малопотужний. Протягом курортного сезону дефіцит питної води у Кирилівці становить близько 10 тис. куб. м на добу. Доводиться возити воду з Шелюг в автоцистернах.

Вже кілька років поспіль Кирилівський селищний голова Іван Малєєв повторює, що для створення системи центрального водопостачання і водовідведення Кирилівці необхідні інвестиції в сумі 30-32 млн євро. Але такі суми звучать, як фантастика, тож проблема не вирішується, а навпаки з кожним роком загострюється.кирилловка

Якщо відсутня каналізаційна система, то нечистоти доводиться відкачувати та вивозити асенізаторами. І кожного сезону численні бази відпочинку з метою економії відмовляються укладати договори з місцевими комунальними підприємствами на вивіз стічних вод (КП вивозять стічні води на полігон рідких відходів). Продукти життєдіяльності відпочивальників зливають просто у лиман чи в Азовське море.

Море страждає, люди хворіють

Виявляється, викликати спецмашину для відкачування з вигрібних ям виходить дорожче, ніж заплатити штраф за несанкціонований злив бруду в море або лиман. Ось і економлять власники баз. При цьому платити доводиться відпочивальникам – своїм здоров’ям. Активісти ГО «Азовська громадська варта» кажуть, що через злив нечистот щоліта збільшується кількість інфекційних захворювань.

Ба більше, саме через нечистоти, каже фахівець екологічної інспекції Азовського моря Андрій Чорний, в морі збільшується кількість фосфатів, і в ньому цвітуть водорості. Адже фосфати є для водоростей добривом.нечистоты

Щоліта активісти проводять рейди по виявленню баз відпочинку, які порушують природоохоронні зобов’язання. Наприклад, минулого року на Федотовій косі на одній із баз відпочинку знайшли трубу, з якої нечистоти виливали прямо на пляж.

– Нечистоти йшли в пісок, на якому загоряли відпочиваючі цього ж пансіону, потім ці ж зливи потрапляли в море. Там прямо на пляжі біля бази відпочинку створили імітацію резервуару під злив, – розповіли активісти «Азовської громадської варти».

Вони розкопали це місце і виявили, що всі нечистоти йдуть в пісок на березі моря. А самі будиночки на базі, від яких йде злив, не мають навіть реєстрації. У власника також відсутній акт введення в експлуатацію і акт герметизації цього резервуару.

Активісти ГО «Азовська громадська варта» при журналістах під час рейду подзвонили до селищної ради на гарячу лінію, щоб повідомити про черговий факт несанкціонованого зливу. Але там прийняли жахливе повідомлення без ентузіазму.

За словами екоактивістів, розмір штрафу залежить від того, куди саме потрапляють нечистоти – або в пісок, або в море. Але в будь-якому випадку – він смішний.

– Штрафи невеликі. Йдеться про сотні гривень – це може бути 150, 300, 500 грн. Тобто відповідальність невелика. Але залучати до неї можна хоч кожен день, – говорить юрист Дмитро Яценко.

Шкода, що власники пансіонатів Якимівського району дбають лише про власне збагачення і зовсім не поспішають витрачати зароблені на відпочивальниках кошти на розвиток безпечної інфраструктури популярної курортної зони України.

Бердянський колектор – бомба уповільненої дії

Є проблеми з водою та стоками і в інших курортних містах Запорізької області. Наприклад, у Бердянську магістральний каналізаційний колектор почав руйнуватися у 2019 році. Досі ще повністю його не відновлено.

Тоді аварія залишила без води більше половини населення міста – понад 60 тис. осіб. Після того, як прориви були усунені, колектор обрушився в іншому місці, знову викликавши перебої з водопостачанням міста. Всього зафіксовано обвалення колектора в 9 місцях.коллектор

Відновили подачу води в місті лише тоді, коли встановили тимчасову обвідну станцію для перекачування стоків. Ця труба, яка тягнеться через усю нагорну частину Бердянська, і досі заміняє роботу повноцінного колектора.

Проведено повне обстеження колектора, фахівці дійшли висновку, що він потребує капітального ремонту, вартість якого становить понад 110 млн грн. Обласна влада Запоріжжя заявила, що зруйнований колектор в Бердянську відновлять за кошти міського, обласного та державного бюджетів. Цей об’єкт є головним міським каналізаційним колектором, який транспортує 80% стоків усього міста. Внаслідок аварії каналізаційні стоки почали виходити на поверхню й забруднювати ґрунт. Екологи заявили про можливу глобальну екологічну катастрофу в разі масового потрапляння фекалій у море.коллектор в Бердянске kollektor

І ось вже другий місяць триває масштабна реконструкція каналізаційного колектора на Мелітопольському шосе Бердянська. На сьогодні з 29 млн грн, потрібних на капітальний ремонт першої ділянки, з обласного бюджету виділено близько 18 млн грн. З них майже 2 млн грн – це кошти фондів бердянських депутатів облради.

У травні комісія Запорізької ОДА перевірила виконання робіт. Істотних зауважень до підрядної організації не виникло.

Наразі на колекторі проводиться установка футурованих колодязів, яких в Бердянську ще ніколи не було, із внутрішнім поліетиленовим шаром.

Зазначимо, згідно з проєктом, на першому етапі реконструкції передбачається прокласти близько 350 м посиленої труби великого діаметру і встановити нові каналізаційні колодязі. Основні роботи вже підходять до завершальної стадії, найближчими днями буде виконано підключення до уцілілої частини колектора, яка знаходиться через дорогу, на іншому боці проїжджої частини вул. Ярослава Мудрого.

– Ми плануємо обстежити вцілілу частину колектора і, якщо вийде, пройти санацією. Це коли новий трубопровід прокладається всередині існуючого. Щоб не перекривати вул. Ярослава Мудрого, – розповів Олександр Македонський, директор КП «Бердянськводоканал».

Зазначимо, вже більше року правоохоронці проводять розгляд, щоб встановити винних у обваленні колектора.

Морські пляжі області – чисті

Фахівці Державної установи «Запорізький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» щотижня проводять моніторинг стану води на громадських пляжах області. З 5 по 11 червня ревізори провели 86 досліджень на всіх пляжах в межах Азовського узбережжя і не виявили у воді відхилень.

Також експерти отримали зразки води з 13 міських пляжів в межах Дніпра. Під час дослідження на мікробіологічні показники виявили, що в Енергодарі на пляжі «Сонячний» перевищено індекс лактозопозитивних кишкових паличок ЛПКП.

Наразі в лабораторному центрі готують підписані паспорти пляжів, де дозволено купання.

Читайте також: Азовське море в Запорізькій області стає багатшим на рибу