Ми лише готуємось до можливих змін клімату, але природа навколо нас вже непомітно змінилась

Одним із перших відреагувало Азовське море, яке є цілим «всесвітом» зі своїми законами. І навіть підвищення солоності несе серйозні зміни для морської фауни.

В Азовському морі з 2006 по 2019 рік показник середньої солоності води змінився з 9.4 до 14 проміле. Можливо, це позначилося сприятливо на ефективності нересту морських риб, але, разом з тим, стало причиною істотного обмеження морського ареалу розповсюдження видів, що тяжіють до прісної води. Серед основних причин осолонення моря вчені називають зменшення надходження прісної води з Дону та Кубані – основних прісноводних артерій Азовського басейну, а також більш глобальні причини, що пов’язані зі світовим потеплінням.

Звичайно, Азовське море терпить природні зміни, які по-різному впливають на життєдіяльність різних видів риб. Проте, вважається, що рибалки Запорізької області та інших регіонів України, швидше за все, зможуть розширити свій «профіль».

Почнемо з візитної картки Бердянська, а саме риби, для якої в місті споруджено навіть свій пам’ятник.

Азовський бичок?????-???? (????????)

Ще у 2017 році загальний вилов бичків в Азовському морі (Україна і Росія) становив понад 30 тис. тонн, з яких українські рибалки видобували 23,7 тис. тонн. На жаль, зміна екологічних умов в морі (включаючи зростання чисельності азовського калкана, для якого бички є улюбленим кормом) на тлі збереження високої інтенсивності промислу призвели до значного падіння запасу бичків, і на поточний рік для України є доступним лише близько 1/3 (менше 8 тис. тонн) зазначеного в 2017 році високого вилову бичків.

Азовської камбали (азовського калкана) стає більшеКамбола

Після того, як солоність води перевищила позначку в 12 проміле, умови для його нересту стали більш сприятливі. Природних ворогів у азовського калкана практично немає, а кормової бази (у вигляді дрібних бичків) поки вдосталь.

Незважаючи на те, що в поточному році все ще зберігається заборона як в Україні, так і в Росії на ведення цільового (сіткового) промислу азовського калкана, фахівці вважають імовірним відновлення такого промислу з 2021 року.

Основними критеріями для цього будуть результати обліку риб в Азовському морі і динаміка приловів калкана в знаряддя лову при промислі інших видів риб.

Піленгас повернувся до лимануПіленгас

Вид узбережжя з рибалками зі спінінгами виправданий – піленгаса стає дедалі більше. Чималу роль в цьому зіграло наповнення водою Молочного лиману. Він практично повернувся в свої колишні «береги», і зараз там тисячі особин піленгаса, які, будемо сподіватися, дадуть чималий приплід.

Цього року Україна і РФ можуть виловити понад 1000 тонн цієї риби, що передбачено басейновим лімітом вилучення. В кінці 2020 року навіть обговорюватиметься питання про відновлення спеціалізованого промислового лову цього виду!

Судаку та тарані складно, вилов забороненоСудак

Зайві проміле солі у воді Азовського моря на запасах і поширенні цих видів риб відображаються негативно. Тарань нині ловлять, головним чином, у східних берегів Азовського моря, а промисловий лов судака взагалі заборонений.

Лише до 5 тонн цього виду може бути вилучено для штучного відтворення. Беручи до уваги вищеперераховане, прогнози щодо судака та тарані на найближчий час не особливо оптимістичні.

Тюльки тепер повноТюлька

Доступний ліміт її вилову вже багато років недовикористовується. На рік можна ловити до 60 тис. тонн цього виду, але ефективний промисел тюльки можливий лише сезонно (в період нерестового ходу і в період зимівлі).

Через ускладнення політичної ситуації в регіоні і зберігання військового конфлікту прибережний промисел тюльки ставними неводами в північно-східній частині Азовського моря в останні роки ведеться слабо, а промисел тюльки кошельковими неводами на її зимувальних скупченнях технічно складний і дорогий, що в умовах помірного попиту на цей об’єкт рибресурсу не додає інвестицій в цей сектор рибальства.

Азовська хамса. Квоти великі, але є нюансиХамса

Це мігруючий вид риб. І тут географія грає проти України. Хамса в останні десятиліття ефективно добувається, головним чином, на шляхах зимувальних міграцій і зимувальних скупченнях у північно-східній частині Чорного моря, куди Україні немає доступу.

Таким чином, Україна може вести ефективний спеціалізований промисел хамси лише протягом короткого періоду часу восени в південній частині Азовського моря в районі Керченської протоки. Доступний для рибальства в 2020 році ресурс азовської хамси – до 30 тис. тонн.

Дельфіни

Підвищення солоності також зробило Азовський басейн більш сприятливим місцем проживання для деяких морських ссавців. Візуально це помічають і наукові співробітники, і просто відпочиваючі на пляжах. Але як зміна популяції дельфінів виражається в точних цифрах, поки що сказати важко.

 Крим пересихає

А от у сусідньому Криму взагалі зараз відбувається екологічна катастрофа внаслідок посухи, яка накрила півострів. Як відомо, в Криму лише кілька десятків прісноводних озер, та й ті неглибокі і поступово пересихають. Також останні роки там пересихають річки та зменшуються водосховища. Місцеві кажуть, що це відбувається через масову вирубку дерев, які вони весь час насаджували, а прийшли окупанти і тепер вирубують. Тож напівострів перетворюється на суцільний солончак. Навіть у Сімферопольському водосховищі, яке є одним з найбільших штучних водойм і забезпечує водою обласний центр та прилеглі населені пункти, майже не залишилося води, а ставок Великий у Коктебелі взагалі повністю пересох.Одне з висохших озер Криму Коктебель

До речі, обміління озер стосується не тільки Криму – в останні роки, хоча і не так масово, але пересихають озера та водойми на півдні Одещини і навіть на Чернігівщині та Сумщині.

За матеріалами сайту «Бердянськ 24».

Читайте також: У Запорізькій області стартує сезон любительської риболовлі