За даними ВООЗ, вакцинація від COVID-19 почалася у 46 країнах світу
Україна розраховує отримати перші дози вакцини на початку лютого
Вакцина не для всіх
У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що у світі розподіл вакцин від коронавірусу нерівномірний. Понад 39 млн доз вакцини були поширені у 49 заможних країнах. На цей час вакцинація від COVID-19 почалася у 46 країнах світу, 38 з яких – країни з високим рівнем доходів.
«Я повинен бути відвертим: світ перебуває на межі катастрофічного морального провалу. І ціна цього провалу буде оплачена життям і засобами для існування в найбідніших країнах світу», – в ході пресконференції сказав голова ВООЗ Тедрос Аданом Гебреісус.
Він зазначив, що, незважаючи на зовнішню підтримку рівноправного розподілу вакцини, деякі країни і компанії продовжують пріоритетно укладати двосторонні угоди, обходячи ініціативу COVAX, мета якої – рівний доступ до вакцин всіх верств населення, підіймають ціни і намагаються «влізти в початок черги».
Українці чекають на китайську вакцину Sinovac
Масове щеплення українців проти коронавірусу розпочнеться у лютому – після того, як завершиться реєстрація вакцини. Про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
«Ми одразу говорили, що почнемо в лютому або березні 2021 року. Це було одразу сказано, виходячи з наших переговорів. Якщо ми орієнтуємося на те, що у нас вже підписано з компанією Sinovac, це 700 тис. доз, вони нам повинні поставити впродовж 30 календарних днів з дня реєстрації», – розповів очільник МОЗ.
За його словами, очікується, що реєстрація цього препарату завершиться в січні, після чого почнеться вакцинація.
Як відомо, група фармацевтичних компаній «Лекхім» уклала угоду з китайським виробником вакцин «Sinovac Biotech» на постачання в Україну 5 млн доз препарату проти COVID-19. Із них 1,9 млн доз надійдуть у межах закупівлі МОЗ.
Також Україна в межах глобальної ініціативи COVAX отримає 8 млн доз вакцини від коронавірусної хвороби. Їх вистачить на щеплення 4 млн осіб, оскільки вакцина має вводитися двічі.
Перша партія вакцини буде поставлена до України протягом 30 днів після офіційної реєстрації в Китаї або регуляторами в одній із певних країн.
Вакцину «Sinovac Biotech», на відміну від вакцин виробництва компаній Moderna і Pfizer/BioNTech, можна зберігати у стандартному холодильнику при температурі від -4 до +2 градусів за Цельсієм. Це спрощує і здешевлює її транспортування і зберігання.
Вже є графік вакцинації
У МОЗ затвердили Дорожню карту щодо проведення масової вакцинації від COVID-19 в Україні у 2021-2022 роках. За цей період буде потрібно зробити щеплення щонайменше 50% населення (понад 20 млн осіб).
Вакцинація в Україні буде проходити у 5 етапів. Першими її пройдуть люди з високим ризиком інфікування та розвитку COVID-19 і ті, хто виконує критичні функції в боротьбі з коронавірусом і надає медичні послуги. Потім ті, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави. Вакцинація інших категорій населення, які не входять до пріоритетних груп, запланована на березень 2022 – якщо буде широкий доступ до вакцин і повне ресурсне забезпечення.
Паспорт щепленого – обов’язково
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов повідомив, що українці будуть отримувати усі ті самі документи стосовно вакцинації, що й у країнах ЄС. «У паспорті буде вказана інформація про вакцину, дата її проведення та інформація про тести на коронавірус. Сам паспорт буде у вигляді додатку, QR-коду або смарт-карти. Видавати їх будуть, швидше за все, сімейні лікарі. Це питання ще обговорюється і опрацьовується», – заявив головний санлікар України Віктор Ляшко.
Далеко не всі готові робити щеплення
Складається враження, що українці нікому не довіряють і живуть за принципом «порятунок потопальника – справа рук самого потопальника». Робити щеплення від коронавірусу вони не поспішають.
Нещодавнє опитування «ЗС» у Фейсбуці показало, що лише приблизно 10% чекають на вакцину та збираються робити щеплення від COVID-19. Дехто ще не визначився і бажає отримати лише якісну, перевірену імпортну вакцину. Але переважна кількість тих, хто відповідав на запитання, були категорично проти щеплення і в жодному разі не робитимуть його. Хтось наслідків боїться, хтось уколів або чипів, хтось медицини взагалі. Процитуємо декілька відповідей запоріжців на запитання про їхнє ставлення до вакцинації. Ось деякі відповіді наших респондентів:
«Позитивно. Тільки тому, що пропонує наш «уряд», не вірю».
«Негативно ставимося. Це марна з погляду здоров’я процедура. Шкода від вакцинації не вивчена».
«Ані китайську, ані російську, ані індійську навіть безкоштовно не буду. Краще почекаю на більш якісну легальну. Хоч і за гроші».
«Я б за свої гроші зробила, але почекаю, щоб з’ясувати, яка найкраща».
«Все дуже просто: вірус косить 10-20%, а вакцина підкосить ще 5-10%. Тих, хто залишився, будуть косити новим вірусом. Отже, поки залишаться в живих тільки ті, хто буде служити системі беззаперечно».
«Негативно ставлюсь і можу сказати за 80% медичного персоналу та лікарів. Було проведено опитування з безкоштовної вакцинації по Запоріжжю. Ні і ще раз ні».
«Судячи з ситуації у світі з вакцинацією, не хочу ставити над собою експеримент».
«Звичайно буду. Обожнюю, коли на мені експериментують, вішаючи локшину».Якщо вже перехворіли, то навіщо? І поки в нашій країні вакцина буде за реальною ціною, ми помремо від старості».
«Платити так чи інакше доведеться. Або за вакцину, або за її відсутність. Дурість і відсутність рівноваги завжди дорого коштує».
«Обов’язково будемо робити. Чекаємо вакцинацію з нетерпінням. Звісно, дочекаємося якісної, не від суміжних диктаторських країн… Але ось почитала коменти і шокована… Стільки народу не збирається це робити! Це що? Середньовіччя і мракобісся якесь!»
«Я великий фанат щеплень. Синові зробила всі обов’язкові і навіть необов’язкові. Намагаюся щороку вакцинуватися від грипу. З приводу вакцини від COVID – сумніваюся. Ще не дуже вірю в ефективність, але більше боюся наслідків. Якщо буду довіряти, ціна не має значення. Остання необов’язкова вакцина для сина коштувала 2 тис. Але лікуватися завжди дорожче і клопітно».
«Уже перехворів. Пофіг на всі ці щеплення».
«Ми всі недообстежені, і практично ніхто не зможе затверджувати, які побічні ефекти можуть виникнути в конкретному випадку. Тож наразі я глибоко сумніваюся в необхідності робити щеплення».
«Як представник групи ризику (пенсіонер) не бажаю. Нехай щеплюються у першу чергу високопосадовці».
Більшість відповідей зі 110 опитаних була одним словом – ні, без пояснень. На нашу думку, таку байдужість людей можна пояснити тим, що більшість вже перехворіла на коронавірус безсимптомно або в легкій формі. Тому люди не вірять доводам, що вакцина більш ефективна, ніж природний постінфекційний імунітет. І це очевидно, що немає жодної хвороби, вакцина від якої давала би більш стійкий імунітет, ніж сама хвороба. А раз ти вже перехворів, навіщо тобі вакцина? Коли сформується колективний імунітет, вакцина стане зовсім непотрібною.
В Україні 43% населення готові вакцинуватись від COVID-19 за умови, якщо щеплення буде безкоштовним.
Про це свідчать результати опитування, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» в середині січня 2021 року.
«Готові вакцинуватись від коронавірусу, якщо вакцина буде доступна в аптеках, – 39%, не готові – 56%. За умови, якщо щеплення буде безкоштовним, готові вакцинуватись – 43% (не готові – 52%)», – йдеться в результатах.
Зазначається, що підтримка безкоштовної вакцинації у динаміці впала (у листопаді безкоштовне щеплення підтримували 55%). Натомість кількість тих, хто готовий прищепитися платною вакциною, дещо зросла.
Противників вакцинації відносно більше серед представників середньої вікової групи (30-49 років), жінок, мешканців малих міст та тих, хто не боїться захворіти.
Читайте також: У Запорізькій області за добу від COVID-19 одужали більше 1000 людей