Псевдомінерів каратимуть більш суворо

З цим явищем постійно зіштовхуються не лише служби порятунку та правоохоронні органи, до яких надходять десятки дзвінків про «замінування» шкіл, лікарень, аеропортів тощо, а й прості люди, адже їм доводиться чимало нервувати через «жарти» липових мінерів.

За дзвінок про мінування – ДО В’ЯЗНИЦІ

У Запоріжжі затримали молодика, який на замовлення «мінував» об’єкти не лише в нашому місті, а й по всій Україні та, навіть, за кордоном. За даними досудового слідства, мешканець обласного центру створив у забороненій в Україні соцмережі групу, в якій за гроші приймав «замовлення» на псевдомінування. Зловмисник регулярно надсилав на електронні поштові скриньки СБУ та Нацполіції листи із погрозами про нібито закладання вибухівки у школах, вищих навчальних закладах, атомних станціях, вокзалах та в місцях масового перебування людей. І таких повідомлень на його рахунку – понад 200.

Зловмисника затримали у Запоріжжі за місцем проживання. Під час обшуків у нього вилучили комп’ютерну техніку та мобільні телефони із доказами його протиправної діяльності. У межах кримінального провадження за ч. 2 ст. 259 (завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, вчинене повторно) Кримінального кодексу чоловіку оголошено про підозру та обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 4 до 8 років.Взяли_мiнера

Також нагадаємо, у жовтні минулого року у міжнародному аеропорту «Запоріжжя» правоохоронці евакуювали 180 пасажирів літака після повідомлення про замінування. Вибухонебезпечних предметів виявлено не було. Особу чоловіка, який повідомив про «замінування», встановлено. Ним виявився місцевий мешканець 1969 року народження. Пояснювати свій вчинок він відмовився.

Дитячі ЗАБАВКИ чи безвідповідальний злочин

Ще раніше у вересні того ж року, на службу «102» неодноразово надходили повідомлення про замінування школи №106 по вул. Рубана, 9, у Хортицькому районі Запоріжжя. З початку вересня про замінування цього навчального закладу правоохоронцям повідомляли 21 раз, і всі вони, як виявилося згодом, не відповідали дійсності.

Як розповіла Олена Лебединська, начальник відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області, на відпрацювання кожного виклику були задіяні сили цілої низки служб спеціалісти-вибухотехніки, слідчо-оперативні групи поліції, кінологи, працівники державної служби надзвичайних ситуацій. Звичайно, жодне з повідомлень не підтвердилось. За всіма вказаними фактами були відкриті кримінальні провадження за частиною 1 ст. 259 ККУ тобто завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності. Покарання за це правопорушення передбачає позбавлення волі на строк від 2 до 6 років. За повторне вчинення такого діяння передбачено позбавлення волі на строк до 4 до 8 років.

Батьки учнів були стурбовані ситуацією і могли лише здогадуватись, хто це робить. До опитування поліція долучала дітей, які давали свідчення у присутності батьків чи психолога.
Через ситуацію із псевдомінуванням батьки дітей зверталися до кіберполіції та СБУ.

Начальник відділу протидії кіберзлочинам в Запорізькій області Валентин Солдатенко пояснив, що надсилання повідомлень про замінування відбувається з використанням систем проксі-серверів, зокрема Тор-браузеру, які дозволяють встановлювати анонімну мережу з’єднання. Тобто передача даних здійснюється через декілька серверів, кожен з яких має окрему ІР-адресу, що ускладнює встановлення особи правопорушника.

Також відомо, що у мережі інтернет існує рух «Сватінг», який розповсюджує серед молоді повідомлення про замінування, захоплення заручників та інші подібні інциденти.

Скільки коштують «жарти» божевільного

Відомий випадок, коли запорізькі правоохоронці затримали чоловіка, який «замінував» всі електростанції України і вимагав 1 млрд доларів. Тоді (2 жовтня) до чергової частини Комунарського відділення поліції ГУ Нацполіції в Запорізькій області надійшло повідомлення від невідомого про те, що заміновано всі електростанції на території України.

Співробітники СБУ встановили, що дзвінок надійшов з території Запорізької обласної психіатричної лікарні. Як з’ясувалося, неправдиве повідомлення надіслав житель міста Василівка 1974 року народження, який перебував у лікарні. Правоохоронці провели невідкладний огляд помешкання «мінера» і вилучили 2 сім-карти та мобільний телефон, з якого було здійснено дзвінок про мінування.Спецiалiсти_вибухотехнiки

Загалом, як зазначила начальниця відділу комунікації ГУНП в Запорізькій області Олена Лебединська, з 1 вересня 2020 року до територіальних підрозділів головного управління Національної поліції в Запорізькій області надійшло 80 заяв і повідомлень про мінування різних об’єктів. Але жодне з них не підтвердилося.

2021 рік – «мінування» повторюються

Не припинились фейкові «мінування» і цього року. На початку березня до Нацполіції надійшло повідомлення про мінування шкіл у 2 районах Запоріжжя.
Спершу, близько 8-ї ранку, на електронну адресу гімназії на вул. Маяковського надійшов лист, в якому йшлося про приховану вибухівку в закладі. Про це повідомили правоохоронцям. На місце події виїхала слідчо-оперативна група, спеціалісти вибухотехніки та кінологи. Та, звісно, нічого «такого» не знайшли.

Пізніше аналогічний електронний лист отримали і в школі №69, що в Дніпровському районі міста. Ведуться слідчі дії.

За небезпечні жарти – 8 років ув’язнення

Нещодавно Верховна Рада України ухвалила закон, який буде жорстокіше карати «телефонних мінерів». Так, у законі №3911 «Про внесення змін до статті 259 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян» внесено зміни, якими передбачається позбавлення волі від 4 до 8 років для «телефонних терористів», якщо об’єктами завідомо неправдивого повідомлення стали

  • критично важливі об’єкти інфраструктури або будівлі чи споруди, що забезпечують діяльність органів державної влади;
  • заклади охорони здоров’я, або заклади освіти, якщо воно спричинило тяжкі наслідки;
  • якщо фальшиве повідомлення вчинене повторно.

На сьогодні завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, карається позбавленням волі на строк від 2 до 6 років.

Що думають з цього приводу запоріжці

…з’ясовував кореспондент «Запорозької Січі».

Віктор Онопрієнко (мешканець Запоріжжя)

– Звичайно, такі прояви хуліганства не можна залишати безкарними, інакше це спричиняє ланцюгову реакцію вседозволеності, особливо серед дітей та молоді. Але, вибачте, до чого тут ув’язнення Щоб посадити на шию державі ще одного дармоїда Карати потрібно непомірними штрафами сім’ю, щоб запам’яталось це шибенику на все життя.

Алла Клименко (працівник підприємства «Прогрес»)

– Підтримую цей закон, і такий же терміново потрібно ухвалити стосовно банківських колекторів. Адже це той самий телефонний тероризм, коли тобі хто завгодно може подзвонити, особливо пізно ввечері, і повідомити, що якийсь там Вася Іванов взяв під кредит гроші у банку, а ви повинні їх віддати. І це регулярно відбувається в нашому місті. У будь-якому випадку, з цим треба щось робити, адже ненормально, коли відбуваються такі процеси в суспільстві.

Запоріжець Іван Середа

– Гадаю, більшість повідомлень про замінування надходить від підлітків, чия психіка ще не зовсім врівноважена. Тож і реагувати на це потрібно не так буквально. А коли, маскуючи голос, вони ховаються за електронним листом-повідомленням, то тут оперативніше повинна спрацювати кіберполіція. Покарання за дитячі витівки повинні нести батьки у вигляді штрафів, які покриють всі витрати, пов’язані з фейковим викликом.

Читайте також: У приватному будинку Запоріжжя вибухнув газ – постраждали двоє людей