Через 30 років степова зона України перетвориться на пустелю
Про це вже напряму заявляють українські вчені. Живий приклад – Олешківські піски, які відносно нещодавно з’явилися на Херсонщині.
Як відомо, до складу земного ґрунту входить вода. Вітри та засухи призводять до зменшення в ґрунті її кількості. Чорноземного ґрунту у нас стає все менше, а піску – більше. На думку вчених, до 2050 року степової зони України не стане – вона перетвориться на пустелю.
Зокрема таку невтішну інформацію надав український вчений Євген Дикий, який завідує Національним антарктичним науковим центром. За словами директора НАНЦ, появі пустелі на території України буде сприяти ряд факторів.
По-перше, відсутність дощів веде до зменшення водного компоненту ґрунту. По-друге, протягом останніх років спостерігається тенденція до посилення вивітрювання. Чорноземні ґрунти змітає. Якщо не вживати ніяких заходів, через кілька десятків років Південь України стане пустелею.
Сухий ґрунт стає «легкою здобиччю» для сильних вітрів. Родючі чорноземи відносить на десятки кілометрів. Швидкість вітру щороку посилюється. Вже через 20 років в багатьох південних регіонах країни залишиться лише пісок.
Євген Дикий пояснив появу Олешківських пісків саме вищеописаним явищем. Додатковим фактором утворення цієї пустелі виступило неправильне розорювання чорнозему місцевими господарниками.
Учений попередив, що розширення Олешківських пісків на весь Південь України, це лише питання часу.
Довідково
Олешківські піски – піщаний масив, один із найбільших у сухостеповій частині Європи, розташовується в лівобережній частині пониззя Дніпра і простягається на 158 км від берегів Чорного моря на заході до міста Каховка на Сході. Загальна площа Олешківських пісків становить 219,9 тис. га. У нинішньому своєму вигляді вони з’явились порівняно недавно. Хоча у низинах Дніпра піски існували завжди, але їхнє просування стримував покрив степової рослинності та подекуди дерев.
Читайте також: Скільки років розкладається сміття