«Донецькі» заважають благоустрою запорізького Центрального пляжу. З такою заявою на прес-конференції 21 квітня виступили представники партії «УКРОП».
Причиною такого твердження стало рішення міської влади ліквідувати шість паспортів прив’язки тимчасових споруд ТОВ «Бердянські ковбаси» на Набережній магістралі, яке унеможливило будівництво сезонних кафе депутата Запорізької обласної ради від «УКРОПу» Артура Гатунка, що підписав угоду про співпрацю з «ковбасниками» та вже розпочав викладати тротуарну плитку «для благоустрою території». Більше того, депутат планував розгосподарюватися на усьому «Молодіжному» пляжі, про що не раз зазначав у соцмережах та навіть викладав ескізи майбутнього проекту.
Ось тільки попередити міську владу про свої наміри Артур Гатунок вирішив вже після того, як роботи будуть завершені, і лише потім все узаконити. Таке рішення «укропівець» пояснив тим, що усталена процедура отримання дозволу на благоустрій занадто довготривала, а запоріжці потребують змін уже зараз. Тож, незважаючи на акт інспекції з благоустрою, штраф та наказ влади призупинити укладення тротуарної плитки, депутат продовжує роботу.
Лідер партії «УКРОП», адвокат Ярослав Гришин підтримує свого однопартійця і зазначає, що пану Гатунку і не потрібно було ні до кого звертатися, адже паспорти прив’язки у них є, і для реконструкції їм не потрібно нічого ламати, викопувати тощо. Навіть плитку вони кладуть поверх асфальту, і якщо влада визнає, що з оновленим тротуаром гірше, її можна буде легко зняти.
Представники партії «УКРОП» звинуватили членів виконкому Запорізької міськради у перевищенні повноважень та подали позов до суду.
«Ми не зупинимо роботи, тому що ми все доводимо до кінця. Ми хочемо зробити міську Набережну красивішою, і ми це зробимо, які б перепони міська влада нам не ставила. Я впевнений, що причина цієї ситуації зовсім не у відсутності у нас дозвільних документів на благоустрій, а політичне протистояння», – заявив на прес-конференції Артур Гатунок.
Щоб перевірити правдивість слів «укропівців», «ЗС» звернулася до начальника інспекції з благоустрою, а також до незалежного юриста з земельних питань.
Вадим Лобко, начальник інспекції з благоустрою:
– Їхні дії незаконні. Артур Анатолійович говорить, що хоче спочатку зробити, а потім все узаконювати. Але якби вони звернулися до департаменту архітектури хоча б з робочим проектом, якого в них досі немає, конфлікту, скоріш за все, не було б. До того ж, якби питання було тільки в тротуарній плитці, але тут справа йде про повноцінний проект із установленням тимчасових споруд, на якому збираються заробляти гроші.
Загрози приватизації території особисто я поки що не бачу, адже пляж приватизувати складно і проблематично – це об’єкт рекреації, і там взагалі не можна робити нічого ґрунтовного, з бетонованим фундаментом. На пляжі можна встановлювати щось виключно на тимчасових фундаментах. Проте роблять хлопці все самовільно. Що ми вже зафіксували. Але люди стверджують, що продовжать роботу. Подивимось, що з цього вийде. Я Артуру казав, якщо кожен буде робити, як йому заманеться, порядку не буде. Звісно, потрібно створити максимально зручний клімат для розвитку підприємців, але діяти треба за законом.
Представники партії «УКРОП» наголошували, немов би вони не мали ні до кого звертатися. Скоріш за все вони мали на увазі Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо благоустрою населених пунктів», стаття 26, «Дозвіл на порушення об’єктів благоустрою».
Але на сьогодні в Запоріжжі такого механізму немає. Проект ще не прийнятий, він підготовлений інспекцією з благоустрою, розроблений, представлений для вивчення депутатам, і найближчим часом він буде виноситися на розгляд сесії та затверджуватися, але для цього потрібно пройти регуляторну процедуру. Тож поки що в Запоріжжі працюють механізми роботи типового порядку на видачу дозволів на тимчасове порушення об’єктив благоустрою. Але представник архітектури говорив, що до нього ніхто не звертався. Поки рішення не прийнято, цим може займатися виконком і мер. Тобто в будь-якому випадку Артур Гатунок повинен був отримати дозвіл на проведення подібних робіт.
Олена Нерянова, директор ТОВ «Землевпорядник»:
– Всі землі, які знаходяться в населених пунктах, апріорі – землі комунальної власності за винятком тих ділянок, де стоїть якась адміністративна будівля, ці землі вважаються державною власністю. Відповідно до закону про розмежування земель державної та комунальної власності запорізька влада є власником та розпорядником всіх комунальних земель у Запоріжжі.
Якщо у «Бердянських ковбас» є паспорт прив’язки, до цього паспорта додається схема благоустрою навколо тимчасової споруди, включно до останньої урни, яка поруч з нею передбачена. Чи є на цій схемі та плитка та заплановані підприємцем споруди? Артур Гатунок – не власник тих земель. Чому не поставити до відома владу і не погодити свої дії? Я вважаю, що вони зобов’язані були це зробити, тому що хто б що не творив, влада повинна бути в курсі, адже вона теж має плани на територію, яка їй належить.
Але кримінальних порушень я в цій справі не бачу, скоріш за все, порушення є, але не значні.
Проте до благоустрою Артура Гатунка з’явилися не лише земельні питання, але й питання авторського права.
Директор ТОВ «Скарабей-7» Олександр Чупилко, який уже багато років займався благоустроєм Центрального пляжу, звинуватив компанію «YABLOKI & Jobs cafe» Артура Гатунка у привласненні проекту реконструкції. Після того, як 6 квітня на сторінці «YABLOKI & Jobs cafe» в Facebook з’явилося повідомлення про те, що компанія виступає інвестором реконструкції міської набережної, Чупилко вказав, що даний проект належить «Скарабей-7» і був вкрадений.
Про свою участь у розробці даного проекту реконструкції заявив архітектор Дмитро Романов, відомий проектуванням Покровського собору. Він зазначив, що концепція дійсно була замовлена йому ТОВ «Скарабей», пройшла слухання в міськраді і затверджена виконкомом».
До речі, компанія «Jobs cafe» також зазначала, що даний проект «був створений ще два роки тому, але так і не втілений у життя».
Тож як так вийшло, що компанія «YABLOKI» наробила стільки шуму?
Ні для кого не секрет, що проблема не лише у вище зазначеній компанії, але й у ТОВ «Бердянські ковбаси». Свого часу патріотичний проект “Купуй запорізьке” наполегливо рекомендував екс-мер Запоріжжя Олександр Сін.
«Якщо говорити про «Бердянські ковбаси», які викликають обурення в місті своєю агресивною політикою, то нам їх нав’язав мер і сказав, що вони бердянські. Потім ми дізналися, що вони «Салтівські» (торгова марка харківських виробників ковбас), і виключили їх з «Купуй запорізьке». Тому «Бердянські ковбаси» йдуть поза рамками програми», – заявила в інтерв’ю виданню «ПравДА» голова проекту Ірина Лех.
Однак це не завадило екс-прокурору, в.о. голови департаменту архітектури Андрію Акритову видати ТОВ «Бердянські ковбаси» 80 з 200 паспортів прив’язки в рамках патріотичного проекту.
Тим часом, 16 січня 2015 року ТОВ «Скарабей-7» також отримало 8 паспортів для своїх тимчасових споруд на Набережній. Не бажаючи псувати краєвид «архітектурним типом №1», воно запропонувало міській владі за власний кошт розробити проект іншого архітектурного типу, який навпаки, прикрасить Набережну. Новий проект був розглянутий владою та затверджений. За фактом управлінням архітектури було підписано «Концепцію розвитку пляжу». Однак за законом тимчасову споруду має бути встановлено не пізніше шести місяців з моменту видачі паспорта прив’язки, а рішення міськвиконкому про затвердження нового архетипу забарилося на тиждень.
У листопаді 2015 року Акритов видав 8 паспортів прив’язки на Набережній ТОВ «Бердянські ковбаси». При цьому було використано нереалізований проект Чупилка.