Справжній форум прикордонників України, присвячений 106-й річниці від Дня народження легенди прикордонників, нашого земляка, Героя Радянського Союзу Микити Карацупи, відбувся в Олексіївці Куйбишевського району, де народився і виріс герой. На форум з’їхалися понад 400 прикордонників з усієї України. Село заполонили діючі прикордонники і ветерани в зелених кашкетах, приймаючи дружні обійми.

– Герой-прикордонник, легенда колишнього Радянського Союзу Микита Федорович Карацупа дійсно народився в Запорізькому краї, в 13 років подався батрачити в Середню Азію, де охороняв з собаками отару. Тож коли прийшов час служити в армії, хлопця взяли в прикордонні війська, де він став інструктором кінологів, відтак відправили служити на Далекий Схід, – коментує подію голова Запорізької міської ради ветеранів прикордонних військ Сергій Вітвіцький. – Кордону як такого там не було, і прикордонник патрулював територію на коні з собакою. Таким чином, Карацупа особисто затримав до 600 порушників кордону, при цьому вивчив півтори тисячі прикордонників-інструкторів. Микита Карацупа є легендою прикордонних військ, один з небагатьох Героїв Радянського Союзу, нагороджений орденом Леніна та безліччю інших почесних нагород. Закінчив він службу полковником прикордонних військ. Відтак організував справжню династію прикордонників. Його двоє синів зараз живуть в Бресті та Гомелі Білорусії, тож вони організовували зустрічі наших прикордонників у Кам’янці-Подільському.  А тут, на Батьківщині їх батька, все почалося з 2008 року – на базі Куйбишевської організації почали збиратися прикордонники. Першим «розкручував» це свято разом з місцевою громадою полковник прикордонних військ Антон Бобко із Маріуполя. До них підключилися представники місцевої влади, прикордонники з усієї України. Зараз тут знаходяться цілі делегації прикордонників з Дніпропетровської асоціації, Бердянська, Кривого Рогу, Нікополя, Херсону, Миколаєва. З минулого року в Азово-Чорноморському регіональному управлінні створена Приазово-Чорноморська ветеранська організація, яка увійшла до складу Головприкордонслужби України. Найбільш багатолюдні організації – Запоріжжя, Миколаєва та Херсону, які допомагають одна одній. А на Всеукраїнський форум з’їхалися представники всіх прикордонників України. Приводом зустрічі стала 106-та річниця Микити Карацупи, легенди прикордонників, як Стаханов серед шахтарів. І нам дуже пощастило, що народився він в Україні, в нашій Олексіївці. Цьогорік ми вперше вийшли на рівень всього Південного-Сходу України, прибули 25 делегацій, а листи-привітання та подяки надійшли з Херсона, Миколаєва, Маріуполя, Кіровограда тощо. З Києва прибули діючі Азово-Чорноморські прикордонники, щоб вручити нагороди кращим.

…Вся місцевість біля пам’ятника Микиті Карацупи була зеленою від кашкетів та прапорів прикордонників, які зустрічали один одного, браталися, згадували минуле. Біля сільського Будинку культури організували сцену, з якої лунали щирі слова привітання від представників місцевої влади та прибулих прикордонників. Кращі отримували нагороди, подарунки. На завершення урочистостей пісню про прикордонників заспівав композитор, співак, заслужений артист та почесний прикордонник України Анатолій Сердюк.

– Я ще малим хлопцем чув про легендарного прикордонника Микиту Карацупу, – говорить почесний гість цього форуму Анатолій Сердюк, – і, як виявилося, народився він на Запорізькій землі, де в його День народження зібралися всі прикордонники України, за місяць до Дня прикордонника. На мій погляд, треба об’єднати свята: День народження Карацупи з Днем прикордонника.

На завершення урочистої частини цього свята під назвою «Ми – твої сини, Україно!» прикордонники суцільною колоною рушили до пам’ятника своєї легенди, славнозвісного Микити Карацупи, де поклали квіти і зробили спільне фото на згадку.

Автор: Євген ПАНТЕЛЕЄВ